Брой 2/2001
Д-р Николай Данчев
Коензим Q 10 или убихинон е изолиран за първи път 8 САЩ през 1957 година. Структурно представлява 2,3-диметокси-5-метил-6-декапренил бензоквинон. Коензим Q 10 е мастноразтворима витаминоподобна субстанция, която се открива във всяка клетка на организма и служи като коензим в редица ключови ензимни вътреклетъчни реакции за продукция на енергия. Той е антиоксидант с важно клинично значение. Открива се в малки количества в различни храни, а в по-големи в сърцето, черния дроб, бъбреците, телешкото месо, соевото олио, сардините, скумрията и фъстъците. Например 453 г сардини или 1 кг телешко, или 680 г фъстъци доставят 30 мг Коензим Q 10. Той се синтезира във всички тъкани и при здрави индивиди нормалните нива се поддържат чрез диета и синтезата му в организма. Намалени нива се наблюдават при различни заболявания на човека и животните, а също и с увеличаване на възрастта след 35-40 години. Дефицит може да се получи при недостиг в диетата, намалена биосинтеза, повишена необходимост, или комбинация от трите фактора.
Недостиг в диетата (недохранване и нерационално хранене) води до измършавяване и склонност към сърдечно-съдови заболявания.
Коензим Q 10 е открит във високи концентрации в сърдечния мускул поради високата енергийна нужда на миокардните клетки. Тежката сърдечна недостатъчност (с различна етиология) води до ниски кръвни и тъканни нива на Коензим Q 10. Тежестта на сърдечната недостатъчност корелира с тежестта на дефицита на Коензим Q 10. Дефицитът на Коензим Q 10 може да се счита като първичен етиологичен фактор при някои типове на дисфункция на сърдечния мускул, докато при други може да е вторично явление. Попълването на недостига на Коензим Q 10, било то от първичен или вторичен тип, е важен терапевтичен фактор при трудно поддаваща се на лечение прогресираща сърдечна недостатъчност.
Трябва да се има предвид, че Коензим Q 10 се използва като допълнение към традиционната медицина. При изследване на 109 пациенти с есенциална хипертония, при 51% е било възможно спирането на едно до три от антихипертензивните лекарства след около 4,4 месеца след започването на терапията с Коензим Q10. При друго изследване на 424 пациенти с кардиоваскуларни заболявания, след включването на Коензим Q 10, при 43% от пациентите е било възможно спирането на едно до три от лекарствените средства за лечение на сърдечно-съдови заболявания. Често Коензим Q 10 се препоръчва като добавка към стандартното лечение с диуретици, дигиталис и АСЕ инхибитори при хипертрофирало сърце с развита сърдечна недостатъчност.
Бъдещето на Коензим Q 10 е обещаващо. Модерните биохимични изследвания показват, че Коензим Q 10 намалява оксидативните увреждания на клетките, както и в значителна степен подтиска (по-силно от витамин Е) окислението на LDL холестерол (полезния холестерол).Това дава добри перспективи в лечението и профилактиката на исхемията при нарушено оросяване на сърдечния мускул. Това би предотвратило или спряло развитието на атеросклерозата и други дегенеративни заболявания. Според NYHA (New York Heart Association) Коензим Q 10 представлява нова ера в клетъчно-биохимичното лечение на сърдечно-съдовите заболявания. Дори ниските дози (10 до 50 мг Коензим Q 10) са свързани с ясно изразен клиничен ефект. Съществуват разлики обаче в абсорбцията, тъй като някои пациенти показват покачване на кръвните нива след 20 до 50 мг на ден, докато други се нуждаят от 2-3 пъти по-високи дози за постигане на същия ефект. Тъй като Коензим Q 10 е мастноразтворим, по-добра резорбция се постига при приемането му по време на хранене или след приемане на храна, съдържаща по-голямо количество мазнини. Коензим Q 10 няма вредни и нежелани въздействия върху човешкия организъм и практически е невъзможно да се предозира и да се получи интоксикация.
Радостно е, че на нашия фармацевтичен пазар се появиха редица препарати, представляващи хранителни добавки, които съдържат Коензим Q 10. Един от тях е например Коензим Q 10+ (на фирмата АДИфАРМА), съдържащ Коензим Q 10 (10 мг) и а-токоферол (витамин Е) 10 мг.
Разбира се, Коензим Q 10 е регистриран и като лекарствен продукт в САЩ, Израел и други високоразвити страни. Приложен в дози 50-100 мг (и повече) дневно, той се препоръчва за лечение на хронична сърдечна недостатъчност (клас III и IV), неподдаваща се оптимално на конвенционална терапия, както и при хипертония, стенокардия, вентрикуларна аритмия и за профилактика преди сърдечно-съдови операции.
Витамин Е е класически антиоксидант, който предпазва клетъчните мембрани на организма от вредното въздействие на продукти, получени в резултат от прекисното окисление на липидите. Намира приложение при недохранване, ангина пекторис, изгаряния, диабет, гломерулонефрити, недоносени, предменструален синдром и др. Дневните нужди са 8 мг за подрастващи и възрастни и съответно 10 мг и 11 мг за бременни и кърмещи жени.
Комбинирането на Коензим Q 10 и витамин Е (два мощни антиоксиданта) разширява профилактичните възможности при сърдечно-съдови заболявания и предпазва клетките на важни органи в човешкия организъм от вредното въздействие на продуктите от прекисното окисление на липидите.
В заключение Коензим Q 10, особено в съчетание с витамин Е, дава добри възможности за профилактика и лечение на сърдечно-съдовите заболявания. Той може да се използва и от здрави хора за по-добро енергийно обезпечаване на сърцето и повишаване на жизнения тонус.