Брой 8/2014
Д-р Т. Ханджиева-Дърленска
Катедра по фармакология и токсикология,
Медицински университет – София
Солите на алгининовата киселина (съдържащи се в редица водорасли) намират приложение при лечение на затлъстяването във връзка с това, че постъпвайки в стомаха се превръщат в гел. Този гел се задържа около 2 часа, като престоят му води до появата на чувство на ситост.
Цел на настоящото съобщение е експериментално и клинично проучване на българска хранителна добавка, състояща се от соли на алгининовата киселина и антиоксидантен комплекс ( витамини А, Ц, Е).
Материали и методи
I. Експериментално проучване
18 мъжки плъхове порода Wistar на възраст 4 седмици са рандомизирани в две групи: първата (контрола) са хранени със стандартната за вивариума храна; втората (експериментална) – хранени със стандартната диета + проучваната добавка (Алгинат + антиоксидантна смес).
Хранителният период продължава 3 седмици. Телесното тегло се измерва в края на всеки трети ден, храненето се осъществява преди 18 ч. В края на хранителния режим плъховете се анестезират и декапитират. Определени са плазмени нива на холестерол, триглицериди, кръвна захар и апетито-стимулиращия хормон – грелин.
Данните сочат, че при експерименталната група, увеличението на телесното тегло е с 32,5% по-малко отколкото контролната група. Стойностите на общия холестерол, триглицеридите и кръвната захар са по-ниски при експерименталната група. Установява се леко изразено благоприятно въздействие върху продукцията на грелин от стомашната лигавица.
II. Клинично проучване
Изследване на телесната маса и индекса на телесната маса (ИТМ) при 120 пациента разделени на две групи:
1-ва група: 28 пациента; средна възраст 34,2 година; ИТМ 37,7; лекувани с диетично-двигателен режим в срок от 6 седмици
2-ра група: 92 пациента; средна възраст 37,8 година; ИТМ 33,7; лекувани по същото време, със същия диетично-двигателен режим плюс хранителна добавка (Алгинат + антиоксидантна смес) в доза 2 пъти по 1 прахче 15 минути преди храна в чаша вода
Резултати
Резултатите от клиничното проучване, както се вижда на таблица 1, показват, че групата консумирала алгинати намалява телесното си тегло (респ. ИТМ) 1,5 пъти повече отколкото контролната група (р < 0,01) след 6-седмично лечение. Дискусия и заключение
Получените данни от експерименталното и клиничното проучване се свързват с ефекта на хранителната добавка, респ. свойството й да се превръща в гел в киселата среда на стомашния сок. Освен това тя има и антиоксидантен ефект, дължащ се на съдържащите се комплекс от витамини. Хранителната добавка осигурява чувството на ситост, понася се добре и не се установяват никакви странични ефекти. Получените при експерименталното и клиничното проучване данни биха могли да се свържат и с евентуален ефект на Алгинатите върху продукцията на хормона грелин, предвид че действието им е преди всичко върху стомашната лигавица.
Изследванията сочат, че алгинатите имат благоприятен ефект при лечение на затлъстяване и може да се препоръча широкото им приложение.