Брой 11/2002
Доц. Д-р Р. Анадолийска
Диарията е широко разпространена и е най-честата причина за смърт сред малките деца особено в страни с лоша хигиена. Но диарията у възрастните може да бъде тежък, животозастрашаващ здравен проблем. В резултат на дизентерийна, салмонелна, йерсиниозна и холерна инфекция, години след оздравяването могат да се наблюдават тежки увреждания. Така например, синдромът на Guillain-Barre може да бъде последица на предшестваща инфекция с vibrio cholerae.
Клиничната изява на инфекцията е един час след консумиране на заразено месо, но може да бъде и много по-късна след две седмици.
Симптомите са: внезапна загуба на апетит, последвана от гадене, повръщане, колики и в повечето случаи диария (понякога в късната фаза). Освен това, може да се наблюдава световъртеж, циркулаторна слабост или колапс, придружен със загуба на съзнание, като резултат на повръщането и/или диарията.
Особено злокачествена е инфекцията, причинена от Salmonella typhi, протичаща с висока температура без диария, заицото инкубационният й период може да е над 23 дни. В този случай единственото лечение са антибиотиците.
Бактериите, които причиняват диария, са:
♦ Staphylococcus aureus. Заболяването настъпва от 1/2 до 7 часа след заразяването, като проявите са световъртеж, гадене, повръщане и диария, която може да се съчетае с циркулаторна слабост.
♦ Bacillus cereus. Клиничната картина се разгръща след 1 13 ч., с повръщане, колики, диария и чести „позиви“ за изпразване на червата.
♦ Salmonellae. Различните видове салмонела причиняват (след 6-48 ч.): гадене, повръщане, крампи, диария серозна, със зеленикав цвят на изпражненията, с примес на кръв, а понякога и висока температура.
♦ Clostridiae. След 8 22 ч. се появяват крампи, колики, диария, възможно е повръщане и вертиго.
♦ Campylobacter jejuni и coli причиняват (след 35 дни): главоболие, тръпки, повръщане, мускулни болки и висока температура; диария, която може да предшества или последва симптомите с вискозни или серозни, оцветени с жлъчка изпражнения.
♦ Yersinia enterocolitica. След 10 дни се развиват коремни болки и диария (серозни до вискозни изпражнения); може да има повишена температура; възможно е да се засегнат лимфни възли и вътрешни органи.
♦ Vibrio parahaemolyticus. След 10-18 часа до два дни, се появяват диария със спастични коремни болки, повръщане, главоболие; може да се установи и повишена температура.
Най-опасни са инфекциите:
♦ Salmonellae. в течение на 3-23 дни постепенно се развиват:
– изтощение, умора;
– повишаване на температурата за 5 8 дни, с максимум вечер и минимум сутрин; следба понижение на температурата;
– поява на червеникави петна по кожата с размери на главичка на топлийка;
– може да не се наблюдава диария даже да има запек.
Ваксинация се препоръчва при пътуване в страни с ниска хигиена. възможно е оздравелият да остане хроничен заразоносител.
♦ Shigellae (dysenteriae): След 6-50 ч. настъпват: изтощение, главоболие, повръщане, крампи, вискозна до стъкловидна диария, която по-късно става кървава; температурата се повишава; може да се засегнат и ставите.
♦ Cholera: След 6 ч. до 3 дни се проявяват: серозно-слузеста диария, спазмодични болки, главоболие, мускулни болки, силна жажда, циркулаторна слабост даже и без диария. Заразата се предава от замърсена с изпражнения питейна вода, храна и дори от морската вода чрез риби, миди и т.н.
♦ Clostridium botulinum: След 18-36 ч. до период от няколко дни в зависимост от консумираното количество, се появяват постепенно главоболие, световъртеж, зрителни, говорни нарушения и нарушения в гълтането; може да се установи диария или запек, гадене, повръщане, тахикардия.
Какво да се прави?
Необходимо е веднага да се действа още при появата на първите симптоми на инфекцията.
Антибиотиците трябва да се прилагат само под лекарски контрол и трябва да бъдат подбрани така, че да потискат инфекциозния агент. Има голям риск от създаване на резистентни щамове, ако антибиотиците не се прилагат през регулярни интервали до изчезване на симптомите.
Инфекциозният агент обикновено се идентифицира по-късно или въобще не се изолира, ето защо трябва да се предписват широноспентърни антибиотици.
Обичайната бактериална флора, която съществува в стомашно-чревния тракт, също се повлиява и/или унищожава от приложените широкоспектърни антибиотици и това е особено важно за кърмачетата под 6-месечна възраст. Ето защо, когато започне захранването на кърмаче с диария, то трябва да консумира само диетична храна, като лечебната хумана.
При вирусна инфекция обаче, антибиотиците са безполезни.
Антибиотиците се препоръчват при дизентерийни или салмонелни инфекции, които протичат с висока температура, но те са опасни при инфекции с Clostridium botulinum, защото при унищожаване на бактериите, в организма се освобождават и техните токсини.
При тези инфекции не трябва да се предписват лекарства, които потискат перисталтиката.
Бързото възстановяване на болните и електролитните загуби е най-важно при диария.
Това е особено съществено при кърмачетата и малките деца, тъй като при тях загубата на вода е опасна, защото техните нужди от вода са 4-5 пъти по-високи от тези на възрастните:
♦ възраст от 10 дни до 5 години = 160/100 мл/кг т.м. дневно;
♦ над 18 г. = 43 21 мл/кг т.м. дневно
Диарията води до значителна загуба на вода и минерали в изпражненията в резултат на бактериално увреждане на чревните власинки, което е много опасно при кърмачета и малки деца.
При лечение на холерата например, са установени два транспортни механизма за натрия и калия (от червата към кръбта). Единият механизъм, работещ с намален капацитет и незасегнат при диарията, е свързан с резорбцията на глюкоза. Ето защо СЗО (1984 г.), препоръчба специална смес от електролити и глюкоза за лечение на диариите.
Humana electrolyt е създадена въз основа на научните познания и е една от най-вкусните електролитни комбинации за прием от болните. Humana electrolyt осигурява водноелекгролитния транспорт към кръвта.
Humana electrolyt трябва да се пие редовно на чести периоди през целия ден.
Няма опасност от предозиране! Ако обаче не се приема достатъчно, се забавя реконвалесценцията.
Препоръчваните количества за всеки възрастов период са дадени в инструкцията за приложение.
Идеална е комбинацията на Humana electrolyt с carbo medicinalis
Това лечение е много ефикасно при заболявания, причинени от микроорганизми и токсините им, ако се приложи колкото се може по-бързо при появата на първите симптоми гадене, повръщане, коремни болки и диария. Carbo medicinalis трябба да се предпише колкото се може по-рано и в достатъчно количество. Обширната повърхност на този въглевод абсорбира физико-химично токсини, микроби и замърсители в храната. Минималната доза често не е достатъчна. Carbo medicinalis трябба да се приема с много вода или да се разтвори в Humana electrolyt.
Дозировка:
♦ при възрастни 4 таблетки по 0,25, 4-5 пъти дневно през 1 ч. интервал; таблетките са разтворени 6 150 мл вода или Humana electrolyt; допълнително, през целия ден трябва да се изпие 1,5 3 л Humana electrolyt, (студен или топъл). При случаи на гадене, веднага се започва с 4 таблетки въглен и 1,5 л електролитен разтвор. Дозата на въглена се повтаря, ако има повръщане. Въгленът не трябва да се дава с храна, защото се намалява ефективността му.
Не са описани странични явления.
При кърмачета и деца дозата на въглена е 0,5 1 г/кг т.м. Електролитният разтвор се дозира също по лекарско предписание.
Захранване14 ч. след рехидратацията и подобряване на състоянието, се започва диетичното хранене предимно с нишесте/малто-декстрин. Лечебната хумана HN е с доказани от десетилетия качества.
Хумана HN съдържа: предимно казеин (белтък със седативен ефект); пресен банан изсушен по специална технология; безглутеново нишесте и малто-декстрин; съответни количества натрий и калий. Храната е много вкусна и може да се приготви като течност или каша за деца и възрастни. Тя е изключително подходяща и безопасна при пътуване, ваканция и т.н.
Хумана NH или хумана МСТ
Кърмачета, захранени само с хумана НА1 или НА2 или 0-НА:
Започва се с прилагане на хумана НА формула:
1. разредена с вода двойно
2. последващо разреждане 11/г
3. стандартен разтбор
След прилагане на електролити, при деца с непоносимост към:
♦ Краве мляко хумана SL
При атопия само: humana 0-VLB, Nutramigen, neocate
♦ фруктоза хумана SL, или хумана НА1, или НА2
♦ Галактоза хумана SL
♦ Лактоза хумана SL или хумана МСТ (<0,5 лактоза /100 мл)