Брой 9/2001
Д-р А. Цветанова
Доц. Д-р М. Трашлиева
Определение: Заразно паразитно заболяване, което се предава по директен и индиректен път. Протича с характерен полиморфен обрив с предилекционна локализация и силен, предимно нощен сърбеж.
Разпространение: Повсеместно. Характерно е за хора, живеещи в лоши социално-битови условия, индивиди с ниска лична хигиена, чистоплътни, но сменящи често леглото си, а също и за детски колективи. Скабиесът може да протича атипично при болни с намалени защитни сили на имунната система (HIV, левкози, цитостатици, злокачествени заболявания и т.н.).
Етиология: Заболяването се причинява от кърлежа Acarus scabiei v. hominis s. Sarcoptes scabiei. Причинителят на човешката краста показва полово обусловени морфологични различия. Мъжкият кърлеж е с по-малки размери, умира след акта на копулация и няма пряко отношение към разпространението на заболяването. Женският кърлеж е с по-големи размери (0,3 0,4 мм) и живее по-продължително (3 4 седмици). След като бъде оплодена от мъжкия кърлеж, женската пробива роговия слой на епидермиса и образува в него тунелчета (с дължина 10 15 мм), където прави „отвори за аерация“ и снася по 3 4 яйца дневно. От яйцата се излюпват първоначално шесткраки лаври, които се превръщат в осемкраки нимфи. Половата им зрелост настъпва след 2-3 седмици.
Разпространението на заболяването става чрез пренасяне на женски акари и/или на техните яйца. То е предимно при директен контакт със заразени и по-рядко индиректно чрез контаминирано лично и спално бельо, дрехи, общи тоалетни принадлежности и др. По тази причина крастата може да се счита и за заболяване, предавано при полов контакт.
Иминология: в резултат на алергизирането към акара и неговите метаболитни продукти, в организма се стимулира антитялообразуване и се развиват реакции на свръхчувствителност, особено у индивиди с атопично предразположение.
Клинична картина: Заболяването се проявява след инкубационен период от около две до четири седмици.
Кожната ерупция при скабиеса е полиморфна. Едновременно се наблюдават папули, милиарни до лентикуларни везикули, пустули, крусти и линеарни „ходове“. Папулите са локализирани в края на скабиозния ход, там където се намира самият акар. Скабиозните ходове са малки ивички (до 10 15 мм), с неправилна форма, локализират се в str. согпеит на дермата и се възприемат като „повърхностни драскотини“ по кожата. При огледа на чистоплътни индивиди, скабиозните ходове могат да бъдат пропуснати. Акарът „предпочита“ участъци с по-тънък, фин епидермис. Затова обривите се локализират най-често в гънките (аксили, гениталии, около пъпа, пениса), при бебета по дланите, стъпалата и лицето, при новородени под ноктите. Обриви по лицето и гърба се наблюдават изключително рядко при възрастните индивиди.
Най-характерният симптом за заболяването е силният до непоносим сърбеж, който обикновено довежда пациента при лекаря. Сърбежът се появява предимно вечер, при затопляне в леглото. При работещите нощна смяна той е по-силен също през нощта, но може да персистира и през деня. Обективен белег за наличието на сърбеж са екскориациите, „полираните“ нокти и импетигинизацията. При някои пациенти сърбежът може да липсва (при лепрозно болни, възрастни хора, при имуносупресия и т.н.).
Силният пруритус и екскориирането на кожата могат да предизвикат бактериално инфектиране на обривите Scabies impetiginisata s. complicata.
При пациенти, при които заболяването не е било своевременно диагностицирано и адекватно лекувано, се появяват и персистират керемидено-червени/кафеникави плоски лентикуларни до нумуларни папули, които сърбят и изпъкват особено вечер. Те са разположени предимно в аксиларните и ингвиналните гънки и са по-чести у деца и мъже. Най-вероятно се касае за хиперергична проява на организма, който формира грануломна тъкан тип „чуждо тяло“ (хистиоцитен и еозинофилен инфилтрат). Това води до съмнение в ефективността на терапията у болните и в някои случаи и до самоволно продължение на лечението, акарофобия и невроза.
Клинични варианти:
- Scabies impetiginisata
- Scabies norvegica
- Scabies eczematisata
- Scabies animalis (при заразяване c животински акар)
- Scabies apruriginosa
- Scabies tritica (житна краста)
- Scabies incognita (завоалиране на клиничната картина и на основните белези на заболяването, например при кортикостероидна терапия).
Усложнения:
- Екзематизация
- Импетизинизация
- Палмо-плантарна пустулоза у кърмачета
- Dermatitis contacta medicamentosa
- Еритродермия
- Акарофобия
- Хипохондрия и депресия.
Диагноза:
- анамнестични данни за контакт с болни от Scabies, нощен сърбеж и/или при затопляне на тялото
- обективно-предилекционно разположение на обривите, скабиозни ходове (ductuli hemelles) патогномоничен белег
- изолиране на акара.
Използват се следните методи.
- директно изолиране на акара с игла чрез проникване в скабиозния ход
- импрегниране на скабиозния ход с мастило (мастилен тест) и последващо изолиране на съдържимото му
- метод с Acidum lacticum
- „изстъргбане“ на скабиозния ход, поставяне на детрита в минерално масло и микроскопиране
- облепване със скоч на суспектните лезии и микроскопиране, с цел търсене на кърлежи без предварителното им оцветяване
Изолорането на причинителя осигурява най-сигурна диагноза при Scabies
В диференциалната диагноза се дискутират следните възможности:
- Urticaria acuta
- Pyoderma
- Dermatitis herpetiformis Duhring
- T-cell lymphoma
- Eruptio medicamentosa
- AIDS
- Eczema dyshidroticum
- Hypereosinophilic dermatitis
- Strophulus
- LRP bullosus
- Lues secundaria
- Miliaria rubra
- Trombidiasis
- Furunculosis. Лечението на скабиеса се извършва амбулаторно и е предимно локално; трае 3 дни.
Използват се:
- Benzoil benzoat
(30% и 10-20% при деца) в мазен вехикулум (OI. Ricini, Axungiae porца), прилага се 2 пъти дневно - Scabin спрей
- Sulfur paecipitatum (30% и 10-20% при деца и индивиди с no-нежна кожа), един път дневно
- Sol. Acidi muriatici 6%
- Sol. Na-hyposulfurosi 60%
Последните gBa разтвора се аплицират локално, последователно по тялото и крайниците. Болният се изкъпва след два часа. Лечението се повтаря на следващия ден.
Скабиесът може да се лекува и системно чрез прием на Ivermectin.
При наличие на екзематизация, атопичен дерматит, псориазис и други състояния, при които бариерата на Str. согпеит е нарушена в една или друга степен, се налага хоспитализация в дерматологична клиника.
Общи терапевтични и профилактични мерки
- Успешното лечение предполага едновременно изследване и профилактична терапия на всички контактни в епидемиологично отношение лица, дори и при липса на клинична картина и на субективни оплаквания.
- Болният не се къпе и преоблича по време на лечението; това се прави 12 часа след последната му апликация, след което личното и спалното бельо се изпират, изваряват и изглаждат.
- Връхните дрехи, одеала и други, които не могат да бъдат изпрани, се поставят на открито, без контакт с топлокръвни за седем до десет дни.
- При ексикирана и/или иритирана кожа (в резултат на антискабиозната терапия), се прилагат индеферентни унгвенти, маслени бани и други средства.
- При екзематизация на крастата (след антискабиозно лечение) се прилага локална (кортикостероидна) терапия.
- При наличие на силен сърбеж е уместно й приложението на антихистамини (per os).