Брой 6/2001
Доц. Д-р М. Трашлиева
Д-р И. Апостолова
Еризипелът (червен вятър) е стрептококова инфекция на кожата и подкожната тъкан, съпроводена от симптоми на обща интоксикация, втрисане с повишена температура и прояви на остро локално възпаление.
Наименованието на болестта е дадено от Нiрросrаtes (460-377 г. пр.н.е.) и произхожда от гръцките думи erythros червен и реllа кожа.
Епидемиология
Еризипелът е болест на активната възраст. До 40 години честотата на заболяването е еднаква за двата пола.След тази възраст броят на заболелите жени е по-голям. По-често боледуват селски жители, а също и пациенти със злокачествени заболявания.
Етиология
Обикновено се причинява от стрептококи от група А и по-рядко от други групи.
Първичният, повторният и рядко рецидивиращият еризипел е остра екзозенна инфекция, попаднала в орзанизма през „входна врата“ като нараняване, разади на междупръетията при микоза и др. Често рецидибиращият еризипел (с повече от 3 рецидива в годината) е хронична инфекция с ендогенен (автоинфекциозен) път на заразяване, причинена предимно от латентни – форми на стрептокока. Развитието на инфекцията се улеснява от нарушена цялост на кожата, докато при честорецидивиращите форми влияние оказва влошеният имунен статус, в резултат от физическа и психическа преумора. Най-честите дерматози, благоприятстващи възникването и рецидивите на еризипела, а от заболяванията на обмяната, хронична бъбречна недостатъчност (ХБН) и др.
Клинична картина
Продромалният период на заболяването е краткотраен: разтрисане, главоволие, неразположение, слаба болка в регионалните лимфни възли, парестезии и тежест в съответния участък. Острата инфекция се развива като еритем и едем под формата на плака, проминираща над околната интактна кожа. Еритемът е равномерен, рядко петнист, по капилициума е блед. Понякоза има жълтеникав или ливиден оттенък, особено ако се развива на фона на нарушено лимфо и кръвообращение. Границите на плаката в повечето случаи са добре маркирани, но може и постепенно да се сливат с околната кожа. Повърхността на плаката е лъекаба и напрезната. върху нея мозат да се развият були, хеморазии и некроза.
Във възпалителното ознище се установява повишена локална температура, умерено силна болка, чувство за напрежение, рядко сърбеж.
Често се съобщава за болка и подуване на регионалните лимфни възли лимфаденит. От еризипелно променената кожа към тях може да се очертават линеарни еритеми, които са характерно за лимфанзит. При нелекувано, развито заболяване се наблюдава тахикардия, хипотония, миокардиодистрофия, функционални нарушения на черния дроб, инфекциозно-токсични увреждания на бъбреците и хипергликемия. При своевременна диазноза и адекватна терапия заболяването се купира за 7-10 дни.
Реконвалесцентният период продължава от 8-20 дни до 35-я ден, в зависимост от състоянието на организма и съпътстващите заболявания. Този период изисква наблюдение, поддържащо лечение и щадящ режим. Рецидивиращият еризипел се отличава от първичното заболяване по това, че общите явления са много по-слабо изразени, а локалната находка рецидивира. След изчезване проявите на локалното възпаление, при почти всички болни остават едем, инфилтрация и пигментация на кожата и пахидермия (пост-еризипелен синдром). Нарушенията в съдовия пермеабилитет стимулират фибробластна реакция и патологично колагенообразуване, което води до развитие на симптоматичен Elephanthiasis.
В случай, че заболяването не се лекува своевременно и адекватно, е възможно да настъпят следните усложнения:
1. Общи: Огнищен глумерулонефрит, постстрептококов дифузен глумерулонефрит, септични инфаркти на бъбреците, ОБН, хипергликемия и сепсис.
2. Локални: при лицева локализация синуит, очни усложнения (кератит, дакриоцистит, иридоциклит, панофталмия, ретробулбарен неврит, парализа на очните мускули).
Най-честите причини за рецидивите са: непълно саниране на входната врата и др.
Лабораторни показатели
- периферна кръв установява се левкоцитоза, ускорено СУЕ;
- протеинограма повишено ниво на глобулините;
- коагулационен статус данни за хиперкоагулация;
- повишени стойности на кръвна захар, променени стойности на бъбречните показатели и на чернодробните ензими;
Диагнозата се поставя въз основа на анамнестичните данни за остро начало с втрисане и повишена температура, симптомите на обща интоксикация и развитието на типичните локални кожни прояви.
Лечение
Режим стационарен. Осигурява се покой на легло с имобилизация и повдигане на засегнатия крайник.
Симптоматично лечение: съдовоукрепващи средства, венотоници , антикоагуланти, антиагреганти, витамини, НСПВС.
Локална терапия
Антисептични средства.
Физиотерапия
В острия стадий УВЧ и УЗ при инфилтрати и лимфаденити; електрофореза с Неparin, калиев йодит.
След стихване на острия възпалителен процес протекция с еластични чорапи, хидропроцедури, гимнастика и дренажен масаж.
Задачи на общопрактикуващия лекар:
- Да постави правилна диагноза и да започне своевременно лечение. При влошено общо състояние и склонност към рецидиlи е умесно болният да бъде хоспитализиран. Случайте с рецидивиращ еризипел (с повече от 3 рецидива за 1 година), налагат консултация със специалист-дерматолог. При прояви на нарушена кръвна и лимфна циркулация да се осъществи консултация със съдов хирург.
- Да проследи състоянието на пациента след завършване на стационарното лечение и осъществи профилактичните мерки, вкл. и профилактика на рецидивите:
Прилага се Retarpen 1 200 000 Ul. i.m. с интервал от 2 седмици за 1 месец. При анамнестични данни за рецидиви е уместно препаратът.
Retarpen да се въвежда 1 месец преди започване на сезона на заболеваемост с интервал от 2 седмици, с продължителност 4 месеца ежегодно, в продължение на 2 последователни години.