Брой 6/2001
Доц. Д-р И. Василев
АГ ДИАГНОСТИКА В ПРАКТИКАТА НА ОПЛ КЛИНИЧНО ИЗСЛЕДВАНЕ
Обичайни находки при оглед със спекулум са „раничка“ и полип на маточната шийка.
“Раничка” или полип на маточната шийка винаги налагат колпоскопия.
Колпоскопистът, с или без помощта на биопсия, може да разпознае различни процеси.
Вагино-абдоминалната палпация може да установи уголемена матка или аднексиална формация, но понякога среща трудности.
Клиничното акушерско изследване е описано по достатъчно прегледен начин в учебниците. Нещо, което ОПЛ трябва специално да си припомни, е акушерската аускултация.
ОПЛ е в състояние да извършва самостоятелно и някои допълнителни изследвания с АГ насоченост.
НЯКОИ ДОПЪЛНИТЕЛНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ С АГ НАСОЧЕНОСТ
Изследвания се извършват преди всякаква обработка с дезинфекционни или други разтвори на влагалището.
1. Нативен препарат от влагалищно съдържимо
• Поставя се капка физиологичен разтвор върху чисто предметно стъкло.
• С гърба на пинсета (шпатула) взимаме 2-3 съдържимо от задния свод.
• Пренасяме съдържимото в капката. Разбъркваме.
• Наблюдаваме под микроскоп, с полузатворена бленда („тъмно поле“) и обектив: 10 х. Ако всички клетки в полето се движат, изчакваме това движение да спре.
Резултат:
а) Нормална находка („влагалищна чистота I степен“):
Преобладават плоски епителни клетки. Между тях едва личат нежни пръчици.
б) възпалителен фон: левкоцити (много по-малки от епителиите). Според количеството им, говорим за II, III и IV степен на влагалищна чистота. Епителните клетки могат да са в разпад („цитолиза”).
в) Trichomonas vaginalis: паразитът е с приблизителни размери на левкоцит, малко по-издължен. Извършва движения, подобни на клатушкане. Понякога в материала може да има сперматозоиди те също са подвижни.
г) Сandida sрр.: виждат се мицелии (дълги нишки) и/или дрождеподобни форми (купчинки зрънца с оризоподобна форма и светло хало, по-дребни от левкоцитите).
д) Асоциация анаероби-Gardnerella: епителните клетки са обсипани с точици („прашни клетки”, сlue-сеlls).
2. Оцветяване по loffler
Нанасяме цервикален или уретрален секрет на предметно стъкло. фиксираме чрез трикратно прекарбане над пламък. Накапваме разтвор на Меthuen Ыаu. След 5 мин. отмиваме багрилото с вода. Сушим. Микроскопираме с имерсионен обектив. Ако препаратът е твърде блед, увеличаваме времето на оцветяване.
Резултат: Методът позволява визуализиране на интрацелуларни (разположени вътре в левкоцитите) диплококи. Често това е Neisseria.
3. Тест с калиева основа
Накапваме 10% воден разтвор на КОН върху тупфер с влагалищно съдържимо. Ако се отдела рибено-амонячна миризма, вероятно е налице асоциацията анаероби-Gardnerella .
4. Взимане на материал за микробиологично изследване
Причинителите на колпит най-често се идентифицират чрез нативен препарат. затова посявката на влагалищно съдържимо се използа рядко. Посявката е незаменима за изследване на цервикален секрет.
Въвеждаме в СС стерилен щифт за микробиологично изследване, завъртаме го на 180° и го поставяме в стерилно пликче. На пликчето написваме какъв е материалът и имената на пациентката. Въвеждаме в СС втори такьв щифт, завъртаме и правим намазка на кодирано (като за цитонамазка) предметно стъкло. Изпращаме в лабораторията и двата материала. Бактериоскопското изследване (на намазката) може да идентифицира повечето анаероби, които не биха се разбили при рутинна посявка.
5. Тъканни тестове
Това са тестове, използвани при колпоскопия. Напоследък се препоръчват (вкл. от СЗО) за скринингов тест, алтернативен на онкоцитонамазката.
5.1. Тест с оцетна киселина. Избърсваме РVCU с памучен тупфер, напоен с 2-3% воден разтвор на оцетна киселина. Със сух тупфер попиваме излишъка от киселина от задния свод. Изчакваме 1-2 мин. Ако по РVCU се появят по-светли („бели”) участъци, тестът е положителен.
5.2. Тест с Луголов разтбор. Избърсваме РVCU с памучен тупфер, напоен с Луголов разтвор. Със сух тупфер попиваме излишъка от киселина от задния свод. РVCU се обагря в тъмнокафяво. Ако има светли, ясно разграничено от околния фон участъци, тестът е положителен.
6. Бром-тимолова проба
Върху навлажнената подвръзка на жена във II половина на бременността накапваме 0.2% спиртен разтвор на Brom-thymolblau, който е прозрачно-оранжев. Появата на синкаво оцветяване говори за алкална реакция на течността, просмукана в подвръзката. Най-често в тези граници е рН на околоплодните води.
Забележка: Бром-тимоловият разтвор се съхранява в тъмно шише.
Път на диагнозата
Диагноза може да бъде поставена на който и да е от етапите.