Брой 7/2000
Доц. д-р Анна Драганова
Интернист, фитотерапевт
Чайното дърво вирее в Австралия. Принадлежи към семейство мирта, което включва и някои по-известни видове евкалипт, мирта и карамфил. Дървото има солиден ствол, листата му наподобяват тези на кипариса и могат да се сравнят с листата на папрата и палмата. В продължение на векове аборигените са използвали стрити листа за лечение на инфектирани рани и други кожни заболявания. Когато капитан Джеймс Кук посетил тези Земи, моряците му си приготвяли силно ароматичен и ободряващ чай от това дърво.
А. Р. Пенфолд, химик от Сидни, Австралия, пръв доказал уникалните качества на етеричното масло от листата на чайното дърво. През 1925 г. той публикувал резултатите от лабораторни експерименти, които показвали, че то е 12 пъти по-силно от фенола (карболова киселина), приет по онова време като критерий за антисептичност. Този факт наложил допълнителни научни изследвания и довел до широко приложение на чайното масло в медицината и стоматологията. Последвали съобщения от различии автори за положителния терапевтичен ефект при диабетна гангрена, подагрозен артрит, кандидоза на благалището, хроничен цистит, трихофития, псориазис, порезни рани, изгаряния и много други заболявания от възпалителен произход.
Години наред чайното дърво под различни форми се използвало там, където е бил необходим антибиотик. После идва ерата на антибиотиците, а след нея тази на техните странични действия, резистентност или непоносимост. Вече явно се налага да търсим и други средства, които, ако се започнат навреме в адекватни дози и начин на приложение, могат да изместят или намалят употребата на антибиотик или друг синтетичен медикамент.
Прибавянето на масло от манука към маслото от чайно дърво увеличава неколкократно лечебния ефект, който се изразява като противовъзпалителен, болкоуспокояващ, противоалергичен, дезинфектиращ, регенериращ, имуностимулиращ, психостимулиращ, а също така препятства растежа на атипични клетки при доброкачествени и злокачествени новообразования.
Тези свойства на чайното масло (ако е натурално и висококачествено у нас то се предлага под формата на етерично масло, унгвент, шампоан, тоникум и балсам швейцарско производство) могат да се използуват от лекари и стоматолози при различни заболявания: простудни и вирусни заболявания на горните дихателни пътища, пикочополовата система цистит, уретрит, вагинит, колпит, мускулни и ставни болки, възпаление на венците, парадонтоза, гъбични заболявания, херпес, псориазис, акне, черни точки, фурункули, порезни и инфектирани рани, брадавици, косопад, алергични и други дерматити, изгаряния, ухапвания от насекоми и т.н.
Продуктите от чайно дърво могат да се използват за инхалации, масаж, бани, компреси и вътрешно, след консултация с лекар.