В България има тенденция към нарастване на броя на злокачествените заболявания, както при жените, така и при мъжете. Това съобщи пред БНР ръководителят на Националния раков регистър проф. д-р Здравка Валерианова.
Тя цитира данни, според които новите случаи на рак годишно са 37 000, като при 17-18% от пациентите това води до смърт. Въпреки това, по думите й, страната ни е на средно ниво по брой заболели. „В световен мащаб има около 14 милиона нови случаи на рак и около 7-8 милиона умирания годишно. Заемаме една средна позиция, няма за какво да ви плаша“, отбеляза специалистът. За да спре нарастването на броя на новозаболелите от злокачествени заболявания у нас, трябва да се провежда трайна профилактика, категорична бе проф. Валерианова.
С финансовата подкрепа на програма „Европа“ на Столична община две неправителствени организации работят по проект за по-добра профилактика на онкозаболяванията в областта на репродуктивното здраве. Идеята да се създаде общински скринингов регистър в София е той да бъде първата стъпка към създаването на национален скринингов регистър, споделиха лекари и пациентски организации.
Целта на проекта е взаимодействие с местната власт по профилактиката и превенцията на онкозаболяванията. „Профилактиката също се промени. Тя е не само да не се разболяваме, но и профилактика към вторични рецидиви. Тоест човек, който се е разболял, да не допуска ново заболяване, да знае какъв живот да води и т.н“, посочи Татяна Кметова, директор на фондация Център за изследвания и политики за жените. По думите й лекарите полагат много усилия в тази насока, но е важно и обществото да е активно по тези проблеми и да търси информации.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- В три станции на метрото в София вече има зони за безплатно мерене на кръвното
- Здравният министър: Ще се водят разговори за повече ваксини срещу грип за свободна продажба
- Експерти: Държавата трябва да финансира дейностите по телемедицина
- Системата за наблюдение на атаките срещу здравеопазването (SSA)
- Румъния: Нараства интересът на международни инвеститори в частното здравеопазаване