Брой 9/2017
Проф. д-р Хр. Одисев
От една обикновена проба кръв може да се открие рак преди да прояви признаци, да се проследи неговата еволюция в динамика, резултата от лечението и риска за рецидив след лечението.
Класическа биопсия
Класическата бопсия за диагностика на злокачествените тумори е добре известна. Използва се при проявен тумор. Взема се парченце тъкан от него, включва се в течен парафин. След втвърдяването му, блокчето се реже с микротом на тънки пластинки, не по-дебели от един милиметър, които се наблюдават под микроскоп. Целта е да се квалифицира вида на тумора, което ще определи и метода на лечението. Слабостта на класическата биопсия се състои в късното диагностициране на проявения вече тумор, много често дал и метастази.
Разработване на метод на кръвна биопсия.
Още в ранния стадии, преди да се оформи като раков тумор, от него се отлепят клетки, които попадат в кръвта и циркулират из тялото, прилепят се към даден орган и развиват метастази, често паралелно с източника. Тези клетки се различават от кръвните клетки на тялото: по-големи, с голямо ядро и с различни форми и неравна периферия.
Разработването на метода на кръвната биопсия има дълга предистория. Туморни клетки в кръвния поток са били наблюдавани и описани още в 1869 г. Но на никого не е дошла на ум идеята относно използването им за ранна диагноза. Причината е лесно обяснима – слабото развитие на генетиката и молекулярната биология в тогавашно време. Едва в последните години на XX-и век се заражда идеята, че могат да служат като ранни показатели за появяващ се тумор. Първенството се дължи на френската изследователка Patricia Paterlini – Brechot – завеждаща онкологичната лаборатория в университета Paris-Descartes, която започва опити за изолирване на тези клетките от кръвта и проучването им. Тя слага и името Кръвна биопсия. Методът се състои във вземане със спринцовка на 10 милилитра кръв, която се прекарва през фини филтри, пропускащи телесните кръвни клетки, които по обем са по-малки, 5-6 µм и задържат раковите, които са над 2 и повече пъти по-големи.
“Създаването на кръвната биопсия бе резултат на 20-годишно изследване”, заявява Brechot. “Ние трябваше да определим множество параметри: материала на филтрите, проходимостта на техните пори, съдържанието на клетките в разтвора и някои други, които събрани в едно позволиха да изолираме максимално количество Циркулиращи Туморни Клетки (Cellules Tumorales Circulantes – CTC ), без да има проявен тумор. Трудността се дължеше и на техния оскъден брой в кръвта. Така например, в 10 милитра кръв, съдържаща около 50 милиарда телесни клетки, откривахме 1, максимум 2 СТС”.
Впоследствие, методът е наречен ISLET : Izolation of by Size of Epithelial Tumor ( Изолация на епителни туморни клетки, съобразно тяхната големина ). Например, при рак на млечната жлеза тяхната големина е над 16 µм с тенденция да достигнат
до 30 µм. Филтрите със задържаните клетки се наблюдават под микроскоп. Тяхната форма е разнообразна и зависи от вида на тумора. Едни наподобяват епителните клетки, покриващи мукозите и кожата, докато други приличат повече на подвижните мезохематозни клетки. Тези клетки могат да присъстват в кръвта с години преди да се развие метастаза.
След публикуване на метода в 1995 г. много лаборатории, малки и големи (Roche, Illumina …..) започват да използват метода за ранно откриване на тумори, където и да се намират в тялото. Кръвната биопсия се използва и от френската Screen Cell и американската Creativ Micro Trsh формации.
В течение на няколко години метода е потвърден от повече от 50 статии, публикувани от други автори. Според една публикация в 2014 г., почиваща на данните от изследване на 168 лица страстни пушачи, страдащи от бронхо-белодробна обструктивна болест, представляваща висок риск за белодробен рак, плюс 42 умерени пушаци и 35 непушачи, екипът на Paoul Hofman от университета в град Ница успя да разкрие туморни клетки у 5 пациента, които са твърди пушачи. Проследени, развитието на рак у тях бе доказано чрез класическата радиология след 4 г. Двама, които не развиха метастази, са излекувани напълно. Въз основа на получените резултати, екипът повтори опита върху 600 страстни пушаци, произхождащи от 18 клиники. Окончателните резултати ще се отчетат през 2019 г.
“Понастоящем, ракът на белия дроб се открива от класическата рентгенотерапия в 75% късно, в неоперативно състояние. Във Франция в 2015 г. са регистрирани нови 385 000 болни от рак, като 149 000 от тях са починали. При късно откриване само 10%
са излекувани, а при ранно – 50%. При масово използване на кръвния метод биха били спасени годишно 10 000 болни”, заключава Paul Hofman.
Освен метода за кръвната биоскопия, чрез откриване на СТС посредством филтри, се развиват и други варианти. Американската фондация Cell Search използва за изолирване на СТС антителни молекули, които се захващат за “антигенните” протеини на туморните клетки и се доказват чрез метода ELISA.
Съществува още един по-специфичен кръвен метод, разработен от Maximilian Diehn, от университета в Stanford (Etats-Unis). В новия опит изследването се концентрира върху откриване на циркулиращите туморни ДНК (ADN toumor celles- ADNtc). В кръвта на болния от рак пациент съществува ансамбъл от ДНК фрагменти на разпаднали се канцерозните клетки, между които и тези сегменти, претърпели мутации. И ако предварително е проучена ДНК на тумора, тяхното откриване не представлява трудност. Тази писта, разработвана от няколко години, предлага много по-големи възможности за доказване вида на тумора.
Предимствата на кръвната биопсия.
– неинвазивност: вземане на кръв със спринцовка, вместо хирургична процедура. Независимо от мястото на тумора.
Понякога туморът се появява в потулени места, трудно достъпни за вземане на материал за изследване по класическата биопсия.
– преждевременно разкриване появата на тумора и ранно започване на лечението.
– ранно охарактезиране на тумора генетично и молекулярно от дистанция. Разкриването на тяхната генетична аномалия спомага за персонализация на лечението още от самото начало.
– класическата биопсия се прави еднократно при развит вече тумор, докато при кръвната – многократно – толкова пъти, колкото е необходимо. Едно голямо предимство. Това допринася за проследяване еволюцията на тумора, както и ефекта на лечението.
– предвиждане на евентуален риск от рецидиви. Периодичното контролиране на кръвта за поява на СТС клетки у излекуваните
болни допринася за ранното повторно лечение на пациента.
– насочена терапия: всеки тумор се характеризира със специфична мутация. Имайки предвид тази мутация се осигурява едно прецизно насочено лечение.
Три революции в една
И трите биомаркера: откриването на СТС, Антителното захващане и АDNtc имат една и съща цел. Затова те трябва да се обединят в един. Този обединен маркер ще доведе до подобряване ефективността за продължаване живота на пациентите. Защото ранното откриване на тумора с използването на един метод не винаги гарантира пълна достоверност.
Недостатъци на кръвната биопсия
Наред с предимствата съществуват и редица негативи.
Що се касае до метода на ранното откриване на тумора с присъствието на СТС в кръвта на пациента, не означава, че ще последва “удар” върху развитието на тумора или на метастзите. Той само доказва бъдещото им появяване. Освен това, наличието на СТС клетки в кръвта не показва винаги развитие на тумор. Понякога имунната система на тялото успява да го елеминира още в зародиша му. В други случаи, липсата на СТС може да се дължи на преждевременната им смърт и да се развие рак и метастази. Охарактезирането на СТС клетки се прави под микроскоп и резултатът зависи от квалификацията на изследователя.
Методите за ранна диагноза чрез използване на антителни молекули и откриване на туморна ДНК, цяла (изолирана от туморна клетка) или на фрагменти, зависи от предварителното проучване на генетичната структура на туморната клетка и участъка на мутацията. Методи трудни, скъпо струващи и достъпни само за високо квалифицирани лаборатории. Затова засега те не могат да бъдат широко използвани в практиката.
Ето защо досегашните проучвания върху ранното откриване на туморите с кръвната биопсия не е сигурен залог за продължаване живота на раково болния. Това трябва да се докаже с продължителни проучвания върху хиляди пациенти. Постигнатото досега е началото. До пълното утвърждаване на ефикасната кръвна биопсия в практиката пътят е още много дълъг…