Брой 3/2019
Доц. д-р И. Дойков, д.м., Проф. д-р Д. Вичева, д.м.
Катедра по оториноларингология, Медицински Факултет, Медицински Университет – Пловдив
УМБАЛ “Каспела“, Клиника по УНГ болести – Пловдив
Въведение:
Заболяванията на ухото са едни от най-честите заболявания в детската възраст и водеща причина за консултациите в здравеопазването. Докато отоскопът е инструмента, който традиционно се използва за диагностициране на остър среден отит, отоскопските диагностични умения на практикуващите и обучаващите се изглеждат ограничени. През последните години непрекъснато се разработват нови диагностични методи за удобство и за професионална консултация сред лекари, а и като запазване на хронологията и визуализацията на тъпанчевата мембрана в детайли и поставянето на по-точна диагноза1.
Видове устройства за мобилна отоскопия: Едно от тези устройства е прикрепеният към смартфон отоскоп, наречен CellScope Oto, преносим видеоотоскоп. В едно клинично проучване с горепосочения мобилен отоскоп се съобщава за акуратност в диагностиката на острия среден отит с продължителност на изследването от 15 мин., както и същото времетраеене при контролния преглед с одобрение отстрана на родителите, тъй като и те имат визуализацията, получена по време на клиничния преглед2.
Когато избираме с какъв мобилен отоскоп да работим, трябва да сме наясно, че това е нова съвременна технология и представлява стандартна инвестиция, която много клиницисти избират лично. Докато всеки отоскоп е предназначен да осигурява осветено увеличение на ушния канал и тъпанчевата мембрана, нивото на качество, произведено от конкретен отоскоп и свързаната с него функционалност, се влияе от технологията, която човек избира. Специфичният тип или модел на отоскоп е въпрос на лично предпочитание, въпреки че решението за закупуване е твърде често предубедено от това колко човек иска (или не желае) да плати. В същия дух, препоръките за избор на личните отоскопи е: изразходвайте каквито и да е пари, необходими за инвестиране в един (или два) отоскопа, необходими за точното и правилно изпълнение на отоскопия. Първо се запитайте дали има нужда или желание да заснемете изображения /видео и/или снимки/.
Характеристиката за заснемане на изображение/видео предлага обективна документация на ушния канал и целостта на тимпанната мембрана в реално време и е полезна в квалификационното състояние преди и непосредствено след клинични процедури. Той също така дава възможност за споделяне и за образователни или консултантски цели. Заснемането предлага предимството на по-подробен изглед на фините анатомични структури3. По данни на едно независимо проучване4 най-добрите снимки са получени с Endoscope-i (+iPhone 7; Адаптер за ендоскоп за iPhone 5/6/7/8/X; заснема изображения + видеоклипове; качество на изображението: 87%; поле на видимост: 100%; лесна употреба: 58%) и Syncvision системи (Syncvision – iO1; тип: цялостна система заснема само снимки, качество на изображението: 85%; поле на видимост: 93%; лесна употреба: 93%).
Заключение:
Фотодокументацията е от съществено значение за точното проследяване на бързо прогресиращите промени по тъпанчевата мембрана5, където фините промени във времето могат лесно да бъдат пропуснати или пренебрегнати, когато се разчита само на лекарски „спомен“. Ако се прави снимка за документация, то тогава имаме наличен точен и съвременен запис за лечебни и медико-правни цели. Целта на настоящата публикация е да се докаже ползата от използването на мобилната отоскопия в ежедневната ни отологична практика, както и въвеждане на нови модерни технологии като съвременна диагностика, които ни помагат да поставим по-акуратна диагноза; да обсъдим клиничните случаи с колеги; за обучение на специализанти и като веществено доказателство пред пациент и родители. Нашата препоръка е в България да започнат да се внедряват тези нови технологии, които са създадени за удобство и за защита в подкрепа на оториноларингологичната лекарска практика.
Литература:
1. Mousseau S, Lapointe A, Gravel J. Diagnosing acute otitis media using a smartphone otoscope; a randomized controlled trial. Am J Emerg Med. 2018 Oct;36(10):1796-1801. doi: 10.1016/j.ajem.2018.01.093. Epub 2018 Jan 31.
2. Jocelyn Gravel, St. Justine’s Hospital. Mobile Otoscopy – Efficacy of Residents to Diagnose Acute Otitis Media Using a Smartphone Otoscope Attachment (MOTO), Цанада, 2015.
3. AU Bankaitis. In Search of the Perfect Otoscope: Questions and Answers. Canadian Audiologist, Canadian Audiologist, VOL. 6, ISSUE 1, 2019.
4. Daniel Moualad, Olivia JH Whiteside and Chris Aldren. ENT & Audiology news, 1 JULY 2018.
5. Falls C. Connecting healthcare – in conversation with Julian Hamann. ENT & Audiology News 2017; 26(3) :109-10.