Брой 5/2003
Д-р Симеон Лазаров, д-р Румен Николов
Проф. д-р Емил Янев, Проф. д-р Иван Крушков
ВЪВЕДЕНИЕ
С-реактивният протеин (CRP) е представитед на фидогенетично старата и високо консервативна пептраксинова протеинова фамилия, към която спада и серумният амилоид Р (SAP). При човека CRP е злавният „остро-фазов протеин“ маркер за системен възпалителен отговор. Той предизвиква многобройни и разнообразни физиологични ефекти в организма. Серумните му концентрации нарастват многократно при възпалителни процеси (инфекции, алергии, автоимунни реакции и др.) и увреждане на тъканите. От няколко десетилетия, в много клиники по света CRP е единственият лабораторен показател, който се използва за диагностициране на възпалителни процеси.
У нас, CRP доскоро се прилагаше предимно в диагнозата на ревматологични болести с автоимунна генеза (ревматоиден артрит, ревматизъм, системен лупус еритематодес и др.). За диагностициране на огромния брой други (неревматологични) възпалителни процеси се използваше по-неточния, но много по-евтин лабораторен показател СУЕ.
Днес съществуват безспорни доказателства, че CRP е 100 % специфичен маркер за остро и хронично възпаление и тъканно увреждане. Най-важното от тях е, че неговия синтез се стимулира единствено от провъзпалителните цитокини интерлевкин б и интерлевкин 11 (IL-6 и IL-11). Те се синтезират от активирани клетки (моноцити, макрофаги, гранулоцити, фибробласти, лимфоцити и др.), само при възпалителни процеси или тъканно увреждане. Има данни, че CRP може да се използва и като маркер за наличието на туморни процеси. Даказано е, че CRP може да бъде и прогностичен маркер при усложнена атеросклероза и остри съдови инциденти (остър коронарен синдром, мозъчен инсулт, периферна съдова непроходимост). Поради тези причини, CRP е наречен „златен маркер“ за възпаление и тъканно увреждане.
СТРУКТУРА
CRP е хомопентамер с диаметър 102 А, изграден от пет идентични нековалентно свързани мономери (протомери), разположени симетрично около централна пора с диаметър 30 А. всеки протомер е изграден от 206 аминокиселинни остатъка и има диаметър 36 А. Третичната структура на всеки протомер включва два антипаралелно разположени (3-листа, дълга а-спирала (аминокиселинни остатъци 168-176) и множество свързващи участъци. С-терминалният участък на а-спиралата на всеки протомер е разположен от вътрешната страна на пентамера и така огражда централна пора. Молекулата на всеки протомер притежава участък за свързране с C1q фактора на комплемента, участък за свързране с FcR, участък за свързване на фосфохолин (PCh), два участъка за свързване с калциеви йони (Са2+) и три региона за интерпротомерно взаимодействие.
СИНТЕЗ И РЕГУЛАЦИЯ НА ЕКСПРЕСИЯТА
CRP се синтезира от хепатоцитите на черния дроб и се секретира в кръвообращението. Има данни обаче, че той се произвежда и от клетките на други тъкани (екстрахепатална експресия). Гените за CRP са локализирани в хромозома 1, локуси 1q21 и 1q23. всеки един от тях съдържа 2263 нуклеотидни двойки, разделени от една некодираща последователност (интрон). Експресията на тези гени се повишава при активиране на хепатоцитите и на други клетки, посредством провъзпалителните цитокини интевлевкините 6 и 11 (IL-6 и IL-11).Те се свързват със специфични рецептори (IL-6R и IL11R) и чрез сложна система от сигнал-предаващи протеинкинази, активират редица транскрипционни фактори (С/ЕвР, STAT-3, HNF-1). Последните се свързват със специфични пуклеотидни последователности (промотори) в гените за CRP. Така се повишава тяхната транскрипция (синтеза на CRP-mPHK) и синтезата на зрели CRP-протомери. CRP-протомерите се секретират в кръвта под формата на функционално активни пентамери. Така, в рамките на 24-48 ч., плазмените концентрации на CRP нарастват до 1000 пъти.
ФИЗИОЛОГИЧНИ функции
CRP е многофункционален протеин с противоположни провъзпалителни и антивъзпалителни ефекти. Той свързва и неутрализира попадналите в кръвта патогенни микроорганизми чрез основния си лиганд PCh. Последният се среща в техноловата киселина, капсулните полизахариди и липополизахаридите на бактериите и други патогенни микроорганизми (Staphilococcus pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Haemophilus influenzae, Neisseria meningitides, Neisseria gonorrhoeae, Aspergillus fumigatus и gp.).
Доказано e, че рецептори за CRP могат да бъдат FcgRI и FcgRII на фагоцитите (моноцити, макрофаги, сегментоядрени гранулоцити и др.).
Свързвайки се с плях, CRP подпомага фазоцитозата на „неутрализирани“ от незо микроорзанизми, на некротични и/иди апоптозни клетки. По този начин, той израе ролята на неимунен ендозенен опсонин.
CRP антивира мононунлеарните фагоцити (моноцити и макрофаги), като стимулира трансмиграцията, фагоцитозата, туморицидната и микробицидната им актибност, синтеза на токсични метаболити на кислорода и азота, синтеза и секрецията на цитокини, лизозомни ензими и др.
CRP инхибира активността на полиморфоядрените неутрофили и по-специално процеса на химиотаксис, медииран от различии химиоатрактанти /включително интерлебкин 8 (IL-8), формилирани бактериални олигопептиди (fMLP), фактори на комплемента (С5а), ендотоксини (LPS) и др/. Този процес е свързан с понижаване активността на пептид-индуцираната р38 киназна активност. Освен това, CRP участва в хидролизата на L-селектина на повърхността на неутрофилите и така инхибира взаимодействието им със съдовите ендотелни клетки. CRP инхибира синтеза на токсични метаболити на кислорода и азота и участва в неутрализирането на мембранно-свързания IL-6R.
CRP свързва фактора C1q и по този начин активира системата на комплемента (по „класическия път“) и стимулира образуването на сЗ конвертаза. Така CRP стимулира образуването на хемотаксичните фактори (СЗЬ, СЗ, СЗа и С5а). Последните „привличат“ моноцити и Т-лимфоцити в зоните на възпаление. Освен това, CRP свързва фактора Н и по този механизъм инхибира „алтернативния път“ на комплемента.
CRP притежава и протромвотичен ефент. Той усилва хидролизата и секрецията на тъканен фактор (фактор III) от съдовия ендотел. По този начин, CRP стимулира хемостазата, като активира хемокоагулационната каскада по „екзогенния път“ и побишаба образуването на фибрин.
CRP взаимодейства с компоненти на плазмените мембрани на некротичните и апоптозните клетки,* но не и с тези на интактните клетки. в плазмените мембрани на интактните клетки съществува т. нар. фосфолипидна асиметрия. Тя се характеризира със специфично разположение на мембранните фосфолипиди. По вътреиината страна на клетъчните мембрани преобладават положително заредените (катионни) фосфолипиди (фосфатидилхолин и сфингомиелин), а по външната отрицателно заредените (анионни) фосфолипиди (фосфатидилсерин, фосфатидилинозитол монофосфат, фасфатидилинозитол дифосфат, фосфатидна киселина). При некротично увреждане на клетките и клетъчна смърт, настъпба активиране на мембранно-асоциирания ензим фосфолипаза А2 (PL-A2). Тя хидролизира фосфатидилхолина до лизофосфатидилхолин.Това е свързано с транслокацията на анионните фосфолипиди по външната част на клетъчните мембрани. По време на прозрамираната клетъчна смърт (апоптоза), настъпба активиране на ензима флопаза (скрамблаза) и инхибиране на ензима транслоказа. Това води до транслокация на анионни фосфолипиди от вътрешната повърхност към външната повърхност на плазмените мембрани. CRP взаимодейства с лизофосфатидилхолина и анионните фосфолипиди на увредените клетки и т. нар. „апоптозни телца“.Така CRP прикрепва към повърхността им C1q и/или стимулира тяхната фагоцитоза.
МЕДИЦИНСКО ПРИЛОжЕНИЕ
CRP е 100 % специфичен маркер за възпаление и тъканно увреждане. Той е несравнимо по-информативен от останалите лаборатории маркери, включително СУЕ, фибриноген и други „остро-фазови“ протеини. CRP е много чувствителен маркер за остро, хронично активно и хронично персистиращо възпаление, без значение на етиологията. След отзвучаване на възпалителния процес, плазмените концентрации на CRP бързо се нормализират (за около 28 дни). Това пряко корелира със спадането на плазмените концентрации на IL-6 и IL-11. Плазмените концентрации на CRP винаги корелират с други чувствителни провъзпалителни маркери, включително цитокини (TNFa, IL-6, IL-11), серумно-разтборими клетъчни адхезионни молекули (sICAM, sVCAM), серумен амилоид А и Р (SAA и SAP), CD40L и др. всички те обаче, не могат да се използват в рутинната лабораторна и клинична практика. Поради тази причина, CRP остава единственият най-точен „златен“ маркер за остро и хронично възпаление. Той може да замени напълно морално остарелия и некачествен маркер на възпалението СУЕ.
Повишените плазмени концентрации на CRP може да бъдат свързани и с различии форми на тъканно увреждане, клетъчна смърт и/или клетъчна деструкция (миокарден инфаркт, белодробен инфаркт, мозъчен инсулт и др.).
Според ноби данни, повишените плазмените концентрации на CRP може да бъдат ассоциирани и с „агресивно“ растящи злокачествени тумори. Няма данни обаче, дали концентрациите на CRP корелират с размерите на некротичната зона на увредените тъкани или с размерите на тумора и степента на злокачестбена клетъчна пролиферация.
Множество проучвания през последните години (Multiple Risk Factor Intervention Trial, Physician’Health Study, Women’s Health Study) доказаха, че високите плазмени концентрации на CRP са сбързани с два-три пъти по-висок риск от съдови инциденти (остър коронарен синдром, мозъчен тромбоемболичен инсулт, исхемичен мозъчен инсулт и остри периферии съдови инциденти) при пациентите с атеросклероза.
Често пъти CRP е свързан и с друзи „рискови“ фактори за развитието на коронарна болест на сърцето, мозъчно-съдова болест и периферна съдова болест (тютюнопушене, артериална хипертония, хиперхолестеролемия, наднормено телесно тегло, захарен диабет, хиперхомоцистеинемия, Lp(a), фибриноген, понижен tPA и др.). Доказано е, че високите плазмени концентрации на CRP корелират с побишения брой „нестабилни“ или „усложнени“ атеросклеротични плаки. Понижаване на плазмените концентрации на CRP може да се постигне чрез фармакологични и нефармакологични методи, включително след понижабане на телесното тегло, нормализиране на хеперлипопротеинемията, спиране на тютюнопушенето, прием на антиагреганти (Aspirin, Ticlid, Clopidogrel, Ibustrin, GP llb/llla рецепторни антагонисти), статини и антибактериални лекарствени средства (тетрациклини или макролиди).