Брой 1/2004
Е. Драгижева
Университетска педиатрична СБАЛ София
Бактериалните инфекции на отделителната система заемат втopo място по честота на разпространение сред заболяванията в детска възраст след инфекциите на дихателната система. Те са главна причина както за заболеваемостта, така и за хоспитализацията на децата. Уроинфекциите (УИ) имат подчертано свойство да хронифицират, за което съдеистват следните фактори:
1. Уростаза;
2. Неадекватно или недостатъчно интензивно и продължително лечение на острата уроинфекция;
3. Намалени защитни сили на организма. Eгcherichia coli (E.coli) е наи-честият причинител на уроинфекции в детска възраст, но другите бактериални видове допринасят за значимостта на проблема. Терапията с антибиотици обаче води и до нежелани ефекти като индуциране на мутации, водещи до устоичивост към деиствието на антибиотика и селекция на резистентни микроорганизми.
Настоящото проучване представя in vitro антимикробната чувствителност на уропатогенни бактерии, изолирани от амбулаторни пациенти с уроинфекции за двегодишен период (2002-2003 г.) в консултативните кабинети на Университетската педиатрична болница София.
Общо 70 деца 52 момичета и 18 момчета, през 2002 г. и 70 през 2003 г. 43 момичета и 27 момчета, на възраст между 1 месец и 18 години са консултирани в кабинета по детска нефрология. Изследвани са 130 щама (87 щама E.coli, 22 щама Proteuг гpp. и 21 щама Enterococcuг гpp.), от урокултури. Чувствителността им към антибактериални средства е определена по дисково-дифузионния метод в съответствие с препоръките на NCCLг. E.coli е изолиран от 41 момичета и 10 момчета през 2002 г. и през 2003 г. от 27 момичета и 9 момчета. На второ място по честота на изолируемост при деца с уроинфекция (УИ) е Proteuг гpp. и на трето Enterococcuг гpp. 11 от общо 70 деца през 2002 г. и 10 през 2003 г.
СХЕМА НА ПРИЛОЖЕНИЕ НА АНТИБАКТЕРИАЛНА ТЕРАПИЯ В ДЕТСКА ВЪЗРАСТ
ИНДУЦИРАНА АНТИБИОТИЧНА ТЕРАПИЯ
Провежда се според резултата от микробиологичното изследване на урокултура и данните от антибиограмата.
При кърмачета с фебрилитет и лабораторни данни за висока биохимична активност (tCRP) се прилага в продължение на 10 дена:
Цефалоспорин III генерация, per oг, еднократен прием или Aтikacin, i.т., 1x/24 ч.
ВНИМАНИЕ! Да не се съчетава с диуретик при кърмачета с дехидратация и да не се прилага повторно в период от 6 месеца!
Тази терапия се последва от
ПОДДЪРЖАЩА ТЕРАПИЯ С ХИМИОТЕРАПЕВТИЦИ ИЛИ АНТИБИОТИЦИ:
♦ нитрофурани еднократен прием/24 ч.; вечер, в продължение на 1 до 3 месеца, или
♦ сулфонамиди еднократен прием/24 ч. в продължение на една година, или
♦ комбинирани препарати 1 доза/24 ч. в продължение на 3 месеца, или
♦ хинолони от I поколение еднократен прием/24 ч. в продължение на 20 дена, или
♦ при новородени и кърмачета до 6 месеца CEFACLOR еднократен прием/24 ч. в продължение на 2 месеца.
ИЗВОДИ:
1. Установяваме по-ниска чувствителност на проучените щамове E.coli към цефалоспорини I генерация при амбулаторно болни момчета.
2. Има тенденция към намаляване чувствителността на щамове E.coli при момчета и момичета с уроинфекции към цефалоспорини II и III генерация.
3. Трябва да се има предвид наличната резистентност на щамове E.coli към сулфонамиди, които са едно от основните средства на поддържаща терапия.
4. Установяваме висока чувствителност на щамове Proteuг гpp., изолирани и от момичета, и от момчета, към цефалоспорини III генерация, уреидопеницилини, аминогликозиди и флуорохинолони.
5. Резултатите от нашето проучване показват висока чувствителност на ентерококовите изолати от урини към Aтpicil l i n и Ciprofloxacin, които се използват рутинно при лечението на уроинфекциите.