Брой 8/2005
Д-р Е. Котев
Характерна черта за поголямата част от урологичните заболявания е, че те могат да доведат до запушване на пикочните пътища и да причинят тежки усложнения и увреда на бъбреците, някои от които с фатално последствие за живота на болния.
Не подценявайте бъбречната колика. Обезболяването на бъбречната колика е по силите на всеки практикуващ лекар, но неизясняването на функционалното състояние на засегнатия бъбрек, както и на причините за коликата вида на обструкцията (конкремент, тумор или други) може да доведе до необратими последици. При налична хидронефроза бъбрекът след няколко месеца престава да функционира. Измамно е усещането, че с преминаване на болката проблемът е решен. Коликата започва в резултат на уростаза, повишаване на налягането в бъбречното легенче и разтягане на бъбречната капсула. При напълно запушен бъбрек в един момент налягането се изравнява и болката може да премине, а бъбрекът да остане запушен. Вследствие на това настъпват склероза и атрофия на бъбречния паренхим. Друго възможно усложнение е пионефрозата, при която вследствие на допълнително инфектиране на запушения вече бъбрек се събира и гной. Това налага спешна оперативна намеса. Два-три процента от населението страда от нефролитиаза. Тя е най-честата причина за обструкция.
Ехографията е най-често използваният метод за доказване на нефролитиаза. Може да бъде използван и като скринингов метод. Големият проблем на този метод е субективната интерпретация.
Венозната урография, макар напоследък да се използва по-рядко по причини по-скоро организационно отколкото медицински, е найнадеждният метод за диагностика на конкрементите в пикочните пътища. Обзорната графия на БУМ има стойност само при рентген позитибни конкременти.
При необходимост се правят и цистоскопия и ретроградна пиелография.
Изотопната нефрограма и сцинтиграфията на бъбреците дават представа за функционалното им състояние.
След въвеждането на екстракорпоралната лититрипсия (ЕКЛТ) оператибните интервенции при нефролитиазата се сбедоха до минимум. Процедурата трае 40 мин, пробежда се амбулаторно, не се налага анестезия, понася се леко, при неуспех може да се повтори. С по-малък успех се прилага при уретерни камъни, където, ако е необходимо, се праби уретерореноскопия с литотрипсия на камъка в уретера.
ЕКЛТ дава възможност за разбиване на конкременти до 15-20 мм. Затова е важна диагностиката. Отливъчните конкременти не предизвикват бъбречни кризи и могат да бъдат открити твърде късно, когато операцията не може да се избегне.
Като се има предвид, че нефролитиазата продължава през целия живот, с различна честота на образуване на конкременти, че пиелонефритът е постоянен спътник на литиазата, рискът от трайно увреждане на бъбреците и достигане на ХБН е доста голям.
Голямо значение за подобряване на резултатите от лечението на онкологичните заболябания имат профилактиката и ранната диагностика. Има някои заболявания с утвърдени скринингови тестове поради социалната си значимост. Ракът на простатата в САЩ заема вече първо място, с по-голяма честота дори от рака на белия дроб. Ректалното туширане и изследбане на PSA са утвърдени там като скринингов метод за ранно диагностициране на рака на простатата за всички мъже над 50 години. Важно е да се знае въпреки че PSA е туморният маркер с най-голяма чувствителност и специфичност, това изследване не е със 100 % достоверност. Има между 10 и 20 % (според различии проучвания) случаи както с фалшиво позитивни, така и с фалшиво негативни резултати. Затова продължава търсенето на маркер с още по-голяма достоверност. Използва се съотношението fPSA/PSA; PSP 94. При съмнителните случаи се правят трансректална ехография и биопсия, което дава много по-малък процент на грешки.
Ранната диагностика дава възможност за радикална простатектомия, която довежда до излекуване на болния, докато при диагностицирането в по-късен стадий се провежда скъпоструващо хормонално лечение, което води единствено до удължаването на живота на болния.
Важно е да се знае, че туморите на тестисите засягат най-често мъжете от 20 до 50 години. Колкото по-рано се открият, толкова по-висок е шансът за пълно излекуване. Палпацията, ехографията и туморните маркери алфа-фетопротеин и бета ЧХГ, поставят диагнозата.