Брой 4/2000
Проф. Д-р Димитър Стаматов
Болката е твърде често симптом на гениталните заболявания. Твърде често именно тя води болната към лекар.
Гениталиите са извънредно богати с вегетативни нерви, бедни са откъм чувствителни нерви. Матката, яйчниците и тръбите, подобно на сърцето, стомаха, червата и пр. се инервират и от парасимпатичната нервна система. Външните гениталии се инервират предимно от спиналните нерви. Вегетативните и спиналните нерви са свързани помежду си с множество анастомози.
В нормално състояние матката и тръбите са нечувствителни към налягане, яйчниците са чувствителни към налягане. Силното теглене на връзките, тегленето на педикула на яйчниковите тумори и прерязването на парацервикалната съединителна тъкан е свързано с болки; предизвикват се по пътя на спиналните нерви. Шийката и влагалището имат малка или никаква чувствителност.
Според локализацията болката може да бъде ограничена, може да бъде разлята, може да ирадиира по нервните стволове.
Болката в кръста е чест спътник на гениталните страдания. Произходът й се обяснява с дразнене на чувствителните рецептори на соматичната нервна система; дразненето се предава на долния отдел на гръбначния мозък и оттам минава и се разпространява в разклонения на чувствителните нерви на лумбалната и сакралната области. Тук важи фактът, че предизвикваните от генитални заболявания болки по правило се локализират в кръста и долната част на поясницата; по-високо локализираните болки обикновено имат екстрагенитален произход.
Силата на болката стой в право отношение към силата на възпалителните процеси в гениталиите.
Твърде остра, внезапна болка има при:
а) завъртане на педикула на яйчников или тубарен тумор;
6) разкъсване на бременна тръба;
в) разкъсване на яйчникова киста;
г) разкъсване на гноен сак;
д) разкъсване на капсулата на миома на матката. При всички тези процеси острата болка дължи произхода си на дразнене на перитонеума.
е) при оклузията на червата при тазовите заболявания. Болката се явява във форма на интермитентна колика; главният и признак извън задръжката на газовете и извън повръщанията е наличността на видими перисталтични контракции на червата. Този признак позволява да се изключи парализата на червата вследствие перитонит.
Стреляща, въртяща, теглеща болка по хода на цереброспиналните нерви има при невралгиите, а такива се срещат например при туморите вследствие дълготрайно дразнене или скоропреходно механично увреждане на някои нервни разклонения. Невралгията не трябва да се смесва с неврита; последният се среща при възпалителните заболявания в таза; Тупаща болка има при развиващ се гноен процес. Болката може да бъде постоянна или непостоянна.
Какво е отношението на болката към функциите на половите органи.
Предменструална болка при хроничните възпаления на придатъците на матката, пара-параметрита, хроничния апендицит, миомите. С появата на менструацията болката от възпаленията, от стесненията и прегъванията на матката по правило отслабват, респ. Изчезват.
Менструална болка твърде честа. Менструална болка има при тазовата хиперемия; такава има и при миомите, но не винаги; такава има и в вследствие налягане на увеличената матка върху съседните части и на тези части върху матката.
Следменструална болка рядка; при възпаления на тръбите.
Междуменструална болка болка в интервала между две менструации; стой в свръзка с пукването на фоликула; пукването е болезнено или вследствие патологично надебеляване, или вследствие ненормално силна чувствителност; понякога се съпровожда от ненормално силна чувствителност; понякога се съпровожда от неизобилна кръвениста секреция.