Брой 3/2000
Доц. М. Касабова
Раздел V, т. 9.5 от Наредба № 28 на МЗ за минималния пакет включва вземането и изпращането на материал за цитонамазка като част от клинико-лабораторните дейности на общопрактикуващия лекар. Що се отнася до специализираната медицинска помощ по акушерство и гинекология, тя ще следва утвърдената “Национална стратегия за профилактичен онкологичен скрининг” за рак на маточната шийка и рак на млечната жлеза. Семейният лекар се очертава като водеща фигура в превенцията на здравето и профилактиката на различните заболявания и в частност – на онкологичните.
Общопрактикуващият лекар трябва да прави един път годишно профилактичен гинекологичен преглед с цитонамазка за откриване на атипични или туморни клетки на всяка жена, която го е избрала за свой семеен лекар.Това е необходимо, защото маточната шийка е локализацията, в която най-често се развива рак у жената. В началото атипичните клетки се размножават в повърхностния слой на мукозата. Това развитие може да продължи по-кратко или по-дълго време в зависимост от причините, които са довели до болестното й изменение. Тя е защитена от влагалищната слуз, която съдържа изобилно количество особен вид млечно-кисели бактерии, наречени доодерлайнови. Размножавайки се, те поддържат определена кисела среда на слузта, която се явява защитен механизъм срещу развитието на патогенните причинители – бактерии, вируси. Най-честите от тях са коки, колибактерии, гъбички, херпесни вируси, папилома вируси, трихомонас вагиналис, гонорея и др. При някои неблагоприятни условия – хормонални отклонения, честа смяна на партньорите, общи заболявания на организма – лигавицата се атакува по-лесно от патогенните агенти. Те намират добри условия за развитие, водят до промени в лигавицата, образуване на ерозии, разрастване на нехарактерна за нормалната лигавица тъкан.
Всичко това обикновено е придружено с леко или обилно течение от влагалището. При такива оплаквания гинекологът прави необходимите микробиологични и цитологични изследвания за влагалищна чистота и предписва лечение.
В други случаи обаче патогените атакуват лигавицата и водят до образуване на ерозии, херпеси, кондиломи и други промени на епителния слой с разрастване на атипични клетки. Тези причинители оставят в ядрата на епителните клетки своята генетична информация, своето ДНК. Епителните клетки се натоварват по този начин с допълнително количество информация за размножение, която е чужда за тях. Те започват да се делят неправилно, деформират се и водят до появата на също така увредени нови клетки. Започва да се развива новообразование, което фактически представлява предраков процес.
Ако пациентката не бъде прегледана с вземане на цитонамазка за търсене на атипични и туморни клетки, може да се пропусне навременното лечение и предотвратяване на развитието на рак. Много често горе описаните промени в лигавицата не се виждат от гинеколога дори и с колпоскоп. Те се откриват единствено с микроскопско цитологично изследване.
Патологично разрасналата се тъкан започва да нахлува към по-дълбоките слоеве на тъканта, а оттам туморните клетки могат да тръгнат по лимфен и кръвен път към други органи на тялото и да образуват метастази. От световната практика, а също и от български изследвания, е известно, че веднъж в годината прегледът с цитонамазка е достатъчен, за да се открие и предотврати катастрофален изход за живота на жената поради заболяване от рак на маточната шийка.
Когато цитонамазката покаже наличие на изменени клетки, гинекологът задължително провежда консервативно лечение и взима отново проба за проверка на резултата. Ако има благоприятно обратно развитие на процеса, пациентката се проверява на 1, 3 или 6 месеца с цитонамазки. Ако няма благоприятно повлияване от лечението, се прави биопсия. Резултатът от нея показва как да се постъпи по-нататък. Може да се наложи да се направи конизация на шийката. Когато туморният процес е напреднал, се пристъпва към хистеректомия. За да са спокойни, пациентките трябва сами да изискват да им бъде вземана цитонамазка при всеки гинекологичен преглед.
За повече информация относно цитологичната диагностика на материал от маточна шийка и цервикален канал, влагалищна чистота и хормонално повлияване на епитела:
Доц. д-р Мария Касабова, кмн
Тел. 02/9199 2431
02/55 23 70 – вечер