Брой 11/2004
В. Гачева, Т. Кошев
Обединени в името на живота и в името на една вече единадесетгодишна традиция, Националният център по заразни и паразитни болести и фирма Bio-Rad проведоха съвместно XI национален семинар с международно участие по проблемите на имунодиагностиката, посветен главно на въпроси, свързани с лабораторната диагностика на едни от най-широко разпространените представители на инфекциозната заболеваемост.
Няколко думи за партньорите.
Националният център по заразни и паразитни болести е една от най-важните институции в българското здравеопазване. Отделите, изграждащи структурата на Центъра „Микробиология“, „вирусология11, „Епидемиология“, „Паразитология11 и отдел „Учебна, научна и организационно-методична дейност“, са ангажирани с научноизследователска работа, диагностично-консултативна и учебна дейност, свързана главно с организиране на следдипломни курсове за обучение на специалисти от профилактичната мрежа, самоиздателска дейност и др. По този начин Националният център по заразни и паразитни болести успява да разреши редица комплексни и жизненоважни за страната проблеми, засягащи контрола на епидемиологичната ситуация в страната. Плодотворната и успешна дейност на Центъра не би могла да се осъществи без изучаването на световните научни и практически постижения, без използването на опита и без научното сътрудничество с редица научни институти и водещи фирми от цял свят, един от изявените представители на които е по-младият, но дългогодишен партньор на Националния център по заразни и паразитни болести международната фирма Bio-Rad.
Bio-Rad е приемник на Sanofi Diagnostics Pasteur, чиято дейност винаги е била подчинена на науката, служеща на живота. Компанията се е посветила на медицинските лаборатории чрез развитие и комерсиализация на диагностични системи за работа in vitro. През годините на своето съществуване Bio-Rad заслужено извоюва международно признание. фирмата има пред себе си една дълбокохуманна цел да отговаря достойно на изискванията на модерната биология за високо качество на производствената практика.
Работата на симпозиума се проведе в два последователни дни 14 и 15 октомври. През първия ден се състоя официалното откриване на симпозиума. в своето приветствено слово към участниците в семинара гости от М3, ХЕИ, обществени организации, лекари и биолози, преминали курсовете на обучение, проф. д-р Богдан Петрунов директор на НЦ3ПБ, изтъкна, че „годините на интензивно сътрудничество с Bio-Rad звучат сериозно и допринасят за подобряване квалификацията на българските специалисти, работещи в областта на инфектологията“.
„Успешните резултати подчерта проф. Петрунов дават основание да разширим активността си и да се присъединим към усилията на европейските държави за усъвършенстване лабораторната практика на заразните болести…“
Приветствие към участниците и благодарствени думи за отличната учебна и организационна дейност поднесе г-н Санджив Сури генерален директор по експорта на Bio-Rad.
През двата работни дни бяха изнесени общо 11 доклада. Лектори бяха както изтъкнати наши специалисти, така също и млади надеждни сътрудници на Центъра. Г-жа Даниела Бадеа координатор на фирмата за Източна Европа, представи новостите в технологичната политика на Bio-Rad. Специалисти от НЦТХ обсъдиха последния етап от реформата в трансфузионната мрежа, д-р Андрей Кузманов разгледа латекс аглутинационния тест за диагностика на криптококов менингит, д-р Ива Христова представи предаваните с кърлежи инфекции, а специалисти от новия Отдел за надзор на заразните заболявания разясниха нуждата от изграждане на ефективна национална система. Младите специалисти от Отдела по паразитология и тропическа медицина представиха интересни доклади относно съвременната серологична диагностика на ехинококозата, имунодиагностиката на трихинелозата и лабораторната диагностика на токсоплазмозата. През втория ден специалистите от Отдела по вирусология представиха доклади по темите за имунофлуоресцентния метод за доказване на грипни вируси, серологичното проучване на разпространението на лимфотопни вируси HTLV-I & II и мониторинг на HIV-I вирусната резистентност в България.
След всеки доклад се провеждаше задълбочена дискусия по представената от докладчиците материя.
Успешните резултати от съвместната работа на Националния център по заразни и паразитни болести и фирма Bio-Rad за пореден път доказаха, че са залог за усъвършенстване на лабораторната диагностика на инфекциозните болести в името на науката и за доброто на I хората.