Брой 9/2000
Д-р Доналд Браун,
Д-р по хранене и фитотерапия, Директор на NPRC, Сиатъл, САЩ
Храносмилателната система и в частност стомашно-чревният тракт (СЧТ) е една от най-сложните екосистеми. Хранене и храни, лекарства и дори емоциите оказват своето влияние върху нея. В същото време храносмилателната система зависи изключително много и от микроорганизмите, които битуват в нея. Интестиналната флора играе главна роля в превенцията на много болести, а също и в поддържането на здравето на човека. В чревния тракт има билиони микроорганизми и балансът между тях е от най-съществено значение за функционирането на червата. Когато се наруши естественият им баланс, се пораждат различни патологични проблеми.
По принцип, тези микроорганизми се откриват предоминантно в тънките и дебелите черва, но също и в други части на СЧТ, по кожата или вагината.
Едно от големите достойнства на пробиотиците е продуцирането на млечна киселина, поради разпадането на глюкозата. Точно този процес дава възможност за получаване на кисело мляко, сирена, йогурт, соеви продукти, поради което лактобацилите са били открити най-напред в млякото.
Кои са най-активните лактобацили в червата на човека. Това са L. acidophilus, L. rhamnosus, Lactobacillus bulgaricus, L. brevis, L. cellobiosis, L. fermentum. Други чревни обитатели са Bifidobacterium bifidus, Streptococcus thermophilus u gp. Lacto bacillus bulgaricus спомага изключително много за разграждането на лактозата в червата и, благодарение на продуцираната млечна киселина, води до по-голямата киселинност в червата, а това подтиска растежа на потенциалните патогени.
През последната декада много бурно се развива разработването и производството на пробиотици като хранителни добавки. NNFA Националната асоциация по храните на САЩ определя някои задължителни критерии за стандарт на хранителни добавки с пробиотици, като бактериите трябва:
Бактериите, които се намират предимно в тънките и дебелите черва, се наричат пробиотици.
• да са естествени обитатели на интестиналния тракт на човека или да се адаптират лесно към тази среда;
• да достигат невредими до тънките черва;
• да са безопасни за човека;
• да не превръщат приетите храни и напитки във вредни за човека субстанции;
• да са устойчиви на промени в pH и температурата.
Малко са хранителните добавки, които съдържат Lactobacillus bulgaricus. Една от тях е Pro-biotic LBB на „Буров“ ЕООД. Една капсула съдържа 240 тд имобилизирани клетки на L. bulgaricus върху естествен носител. Като фармацевтична форма препаратът няма аналог нито в България, нито в света по отношение на процента на съживяемост. Приготвеният по високотехнологичен начин български пробиотичен препарат отговаря на изискванията на NNFA и на европейския стандарт EAS EUSFS, което осигурява съживяемост на бактериите до 80%, а желатинозната капсула, която съдържа пробиотика, осигурява надеждното му преминаване през стомаха към червата. Поради бавното отделяне на клетките от носителя, препаратът е с удължено действие и ефектът е 10 20 пъти по-добър от този на други препарати, базирани само на лиофилизирани култури. Положителният терапевтичен ефект се манифестира със:
• предотвратяване натрупването на токсични вещества;
• компенсиране загубата или редукцията на чревната флора при дисбактериоза;
• екологизиране и поддържане на чревната флора в норма;
• абсорбиране и елиминиране на вече натрупани токсични вещества;
• възстановяване на бактериалния баланс в червата.
Ето защо пробиотиците са подходящи при дисбактериози с различна етиология, при пирозис и рефлукс на стомаха. За деца до 5-годишна възраст са по-подходящи препарати предимно с бифидобактериални щамове, докато при по-големите деца и възрастните комбинациите от лактобацилусни и бифидобактериални щамове. Трябва да се знае също, че продължителното съхранение на тези препарати при стайна температура води до смъртта на микроорганизмите , а от там и до намаляване на процента на съживяемостта им.