Брой 1/2001
Д-р Д. Петрова
Канабисът е тревисто растение, от което се подучават два продукта марихуана и хашиш. Активната съставка в канабиса е тетрахидро-канабинол. Веществото е от групата на алкалоидите и има халюциногенен ефект. То се съдържа в голяма концентрация във връхчетата на дистата на канабиса и по-малко в самите листа. От тревистата част на канабиса се подучава марихуаната, а при пресоване на връхчетата на листата се подучава хашиш. Марихуаната прилича на тютюн, но е със зелено-кафяв оттенък. Хашишът е тъмно кафява плътна субстанция, по консистенция наподобяваща пластедин. И марихуаната и хашишът имат специфичен мирис и горчив вкус. Те се пушат в цигара, смесени с тютюн. На „черния пазар“ се срещат под различии имена.
Марихуаната и хашишът принадлежат към групата на „меките“ наркотици, т.е. при тях се наблюдава само психическа зависимост. В основата на тази зависимост е халюциногенния ефект на тетрахидроканабинола и свойствата му да предизвиква приятии и необикновени усещания.
На територията на гр. Добрич около 60 до 80% от децата на възраст 14-18 год. са опитвали марихуана и около 20-30% редовно пушат марихуана. Трудно може да се направи точна статистика на броя на зависимите пациенти, тъй като интоксикациите протичат леко и рядко стигат до стационарно лечение. Учениците смятат употребата на марихуана за съвсем нормално действие. Те се уповават на факта, че в света съществуват страни , където употребата на марихуана в определени от правителството заведения е официално разрешена.
В Холандия е проведена 10-годишна международна програма за изследване вероятността от намаляване на риска за преминаване към „твърди” наркотици (хероин, кокаин) при легализиране употребата на марихуана. Резултатите показват, че процентно броят на пациентите, които преминават към твърди наркотици е един и същ при легална и нелегална употреба на марихуана. И до днес това е най-често срещащият се наркотик. Наркотичният ефект на марихуаната е с продължителност 3-6 часа. Острите интоксикации се характеризират със загуба на координация, нарушена памет, ниска мотивация, нарушена ало и автопсихична ориентация, повишено слюноотделяне, повишен апетит.
При хроничните интоксикации (дълготрайна употреба на марихуана) настъпват увреждания на ЦНС, ССС, белия дроб и имунната система. Редовната употреба на вещества от групата на халюциногенните в случая плетрахидроканабинол) води до нарушения в обмяната на медиаторите в главния мозък допамин, серотонин, ацетилхолин, норадреналин. В зависимост от интензивността на употребата тези изменения „кумулират“ и предизвикват сериозни промени в психиката на личността, стигащи до параноя. Пациентът от весел и енергичен човек се превръща в тъжен, апатичен, бял и тревожен субект.
В марихуаната се съдържат повече смоли отколкото в тютюна. Това, както и подтискането на имунната система водят до развитие на хроничен бронхит и карцином на белия дроб. Тетрахидроканабинолът повишава симпатикусовия тонус и предизвиква нарушение на сърдечната дейност (тахикардия, тахиаритмия, сърдечна недостатъчност). Изследване на Лилисон, Швеция показва, че марихуаната подтиска производството на растежния хормон у младите хора, което води до забавяне на физическото и психическото развитие.
Лечението на хроничните и острите интоксикации с марихуана се провежда с кислородотерапия, вливания на глюкозни разтвори с инсулин 50-75 гр. /25 часа, високи дози ноотропни препарати (ноотропил 6-20 гр., ороцетам 6-20 амп. /24 часа), кокарбоксилаза 100 мг / 24 ч., витамин В6100-200 мг/24 ч., витамин С 1 гр. / 24 ч., симптоматично лечение на уврежданията на белия дроб и ССС.
Досега не са установени смъртни случаи от остри интоксикации с марихуана. Уврежданията на белия дроб и ССС, получени вследствие на дълготрайната употреба на марихуана, могат да доведат до летален изход.
Канабисът, въпреки че е в групата на „меките“ наркотици, води не само до трайно увреждане на психиката на човека, но може да предизвика увреждане на жизнено важни органи и системи, които да доведат до летален изход.