Брой 6/2000
Д-р Даниела Петрова
Клинична картина и лечение
Наркотиците са сложен проблем, който все повече се изостря в нашето общество. Все по-често общопрактикуващият лекар ще се среща със зависими пациенти в състояние на остра интоксикация или изявен абстинентен синдром. В момента хероинът е изместил традиционните наркотици (морфин, лидол, фентанил) и заема основно място на черния пазар. Възрастта на зависимите е предимно между 15 и 25 години.
Хероинът е полусинтетичен опият, продава се като кафеникав прах, който може да попадне в организма инхалаторно (чрез „шмъркане“ или „пушене на фолио“ дим от горящ хероин) или венозно („на помпа“). Резорбира се в кръвта и се пренася в централната нервна система (ЦНС), където подтиска окислителните процеси в митохондриите и окислението на глюкозата. Директно депресира дихателния център в ЦНС и симпатикусовия тонус. В ЦНС съществуват 4 вида опиеви рецептори мю, капа, сигма и делта, разположени в широки зони на главния мозък кортекс, дорзомедиален таламус, субстанция желатиноза, туберкулум олфакториум.
Клиничната картина на „предозирането“ с хероин се определя от взаимодействието на опията с казаните четири рецептори. Цялостният физиологичен отговор на организма стой в тясна връзка с редица медиаторни системи и медиатори серотонин, допамин, ГАМП, норадреналин.
Острата екзогенна интоксикация с хероин е животозастрашаващо състояние и налага предприемане на спешни мерки от лекаря, срещнал се пръв с такъв пациент.
Клиничната картина на острата интоксикация с хероин се характеризира със следните основни симптоми и синдроми:
1. Церебротоксичен синдром-промени в съзнанието от сомнолентност до кома. Хероинът има централен ефект върху ядрото на Едингер-Вествалд, като увеличава зеничната реакция на светлина. Това определя наличието на миоза при интоксикираните.
2. Респираторен синдром характеризиращ се с брадипнея до апнея и белодробен оток. Хероинът подтиска дихателния център в ЦНС. Респираторно обусловената хипоксия вторично боди до количествени нарушения на съзнанието.
3. Кардиоциркулаторен синдром пациентите са със склонност към хипотония. Това се дължи на периферната вазодилатация и релативна хипотония.
4. Хепатотоксичен синдром дължи се на директно токсично увреждане на черния дроб от хероина и вторично от хипоксията.
5. Пациентите, зависими към хероин са рискова група спрямо СПИН, сифилис, хепатит В и С.
За лечение на острата интоксикация с хероин се прилага следната
комплексна схема.
1. Naloxon (специфичен антидот) интравенозно болусно 0,4 1,6 тд в зависимост от тежестта на интоксикацията. След това през 15-20 мин. по 0,40,8 mg. Naloxon до пълно възстановяване на дишането. Прилагането му продължава капелно в монозахаридни разтвори до 8-24-ия час на интоксикацията. Това се налага поради краткия плазмен полуживот на препарата 15-20 мин. Хероинът има плазмен полуживот 6-8 часа и при него съществува ентерохепатален кръгобрат. Naloxon не потиска дишането и на практика няма токсични ефекти. Може да се прилага в големи дози до желан терапебтичен ефект, за разлика от Алилнорморфин.
2. Кислородотерапия за преодоляване на хипоксията.
3. Мозъчно-протективно лечение с ноотропни средства Огоcetam 3-12 амп. за 12 часа. Една ампула Orocetam съдържа 1 д Pyracetam и 50 mg Acidum oroticum. Оротовата киселина намалява възбудната психоневрологична симптоматика от самостоятелното приложение на Pyracetam. С мощния си антихипоксичен ефект Orocetam спомага за овладяване на структурните и функционалните увреждания на всички органи и системи в организма.
4. Монозахаридни разтвори с инсулин средно 5075 д/12 ч. глюкоза. Те подпомагат енергетичните процеси в организма.
5. Витамин В6 100-150 тд/12 ч., Кокарбоксилаза 100 тд/12 ч., витамин С 0,5-1,0 д/12 ч. са коензими при синтезата на биогенни моноамини, колаген, кортикостероиди, норадреналин, серотонин.
6. Хепатопротективно лечение с Biostim LBS. Този продукт е уникален, тъй като е обогатен с живи клетки на Lactobacillus bulgaricus, който предотвратява образуването на токсични вещества в организма и стимулира имунната система.
7. Задължително е изследването на интоксикираните за СПИН, сифилис, хепатит в и С.
За своята безопасност при работа със зависими пациенти медицинският персонал трябва да използва всички видове предпазни средства ръкавици, очила, маска, шлем.
Имунизациите против хепатит В са препоръчителни, но ваксинирането носи не само здравна, но юридическа и професионална сигурност.