Брой 10/2002
Д-р Д. Паскалев
Проф. д-р владимир Алексиев Христов е виден български клиницист и фармаколог създател на редица оригинални лекарствени средства и един от основателите на Медицинския факдлтет в София.
Владимир Алексиев е вторият син на д-р Алекси Христов виден възрожденски лекар от плеадата строители на българското здравеопазване след Освобождението. Роден е на 16.04. 1879 г., в Габрово. Първоначално и гимназиално образование получава във велико Търново, кьдето семейството се установява да живее. Завършва медицина в женева през 1902 г., като веднага след това получава назначение за редовен асистент в Университетската акушеро-гинекологична клиника (тогава ръководена от проф. A. Jentzer). На следващата година д-р владимир Алексиев защитава дисертация на тема „Принос към изучаване на Цезаровото сечение при джуджета под един метър“ и получава титлата „доктор по медицина“. Веднага след това започва специализация по вътрешни болести в клиниката на проф. L. Bard.
През 1904 г. д-р Владимир Алексиев се завръща в България и полага задължителен държавен изпит, позволяващ му медицинска практика в страната.
От 01.10.1905 г. той е назначен за редовен асистент в Университетската клиника по вътрешни болести в Женева, където остава до 1912 г. (с едно временно прекъсване за периода 1908-1910г., когато е на работа в България).
През 1911 г. д-р Алексиев е вече частей доцент в клиниката на проф. L. Bard, където изнася лекции по лабораторна практика и води курс по пропедевтика на вътрешните болести. За съжаление, академичната му кариера в престижния европейски университет е прекъсната от Балканската война. Дългът към родината го зове и д-р Алексиев напуска Женева. Професионалните му качества са оценени по достойнство от неговия шеф проф. L. Bard, който отбелязва в издаденото му удостоверение:
„За тези пет години асистенство на различны длъжности, мога да похвала старанието, предаността и номпетентността на д-р. Алексиев; лично аз съжалявам, че обстоятелствата го заставиха да замине. Убеден съм, че той е подготвен изцяло и с действителна компетентност, да ръководи едно болнично вътрешно отделение.11
По време на войните (Балканска, Междусъюзническа и Първа световна), като медицински офицер д-р Алексиев взема дейно участие в борбата с избухналите епидемии от холера, дизентерия, коремен и петнист тиф.
Демобилизиран през 1919 г., той започва работа в Първо вътрешно отделение на Александробска болница, където негови колеги са д-р васил Моллов и д-р Стоян Киркович. През 1920 г. взема участие в обявения конкурс за доцент в новосъздадената „Катедра по фармакология и терапевтика“. Негови рецензенти са проф. Тошко Петров (1872-1942) и проф. Атанас Теодоров (1872-1956), които дават положителни рецензии. От м. февруари 1920 г., д-р владимир Алексиев е редовен доцент, а от м.март същата година, става редовен професор и ръководител на Катедрата по фармакология и терапевтика. На този пост го заварва и смъртта (17.11.1948 г.).
Като учен, владимир Алексиев е един от пионерите на клиничната фармакология у нас, създател на множество оригинални лекарствени средства за лечение на сепсис, белодробни инфекции, тиреотоксикоза и др. Написаните от проф. Владимир Алексиев ръководства по фармакология са класика в българската медицинска литература.
На базата на Euchin (естер на хинина с етилвъглената киселина), проф. Алексиев разработва серия от препарати, основният от които е Lipchin. Съдържанието на хинин в това съединение е по-високо, в сравнение с известните по това време медикаменти. в доклада си „Демонстрация на препарати на българската фармакология“ (1935), той изтъква важните качества на хинина като антималарично, антибактериално и антиаритмично средство и предлага тези полезни ефекти да се удължат (т.н. „хинизиране на тъканите“) чрез въвеждане на медикамента под формата на маслен разтвор. Според проф. Алексиев, създаденият от него Lipchin притежава „депо-действие“, защото след еднократна апликация хининът се излъчба чрез урината за няколко дни. На базата на липхина, чрез добавяне на розово масло, колоидна сяра, йод, евкалиптово масло и ментол, е създадена поредица от оригинални препарати: Rosalipchin, Thiolipchin, Rosathiolipchin, Pulmochin и gp. Най-популярен от тях е Pulmochin (Euchin, Camphora, Thymolum, разтворени в 01. Helianthi), който достига и до нас (в наши дни е включен за последен път в официалния „Лекарствен справочник“ през 1982 г.).
Вниманието на проф. Алексиев е насочено и към създаване на медикаменти за „парентерална фибринолитична терапия“, които „лизират съединителната тъкан“, развиваица се в хода на хронични и дегенеративни процеси.Така е получен препаратът Thinjodin комбинация от jodum purum, chininum muriaticum и thiosinamin (алилтиоурея). Клиничните изпитания неочаквано показват, че медикаментът повлиява значително и тиреотоксикозата по-добре от основните прилагани по онова време дийодтирозин, йод, седативни средства и рентгенова терапия. Обяснението идва по-късно, когато се установява, че алилтиоуреята е тиреостатик. Лечението с Thinjodin при пациенти с тиреотоксикоза започва през 1938 г., т.е. около пет години преди въвеждането на антитиреодните препарати в други страни. По този начин, проф. владимир Алексиев се явява един от пионерите (и то не само у нас), на тиреостатичната терапия при Базедова болест.
Продължително време неговите усилия са насочени към синтезата на ефикасно лекарство срещу сепсис. За тази цел проф. Алексиев създава редица оригинални препарати, най-известен от които е Chromocrysin (Polychrom) комбинация от трипафлавин, хинин и колодиално злато. С този медикамент той препоръчва да се провежда „абортивно лечение“, т.е. то да започне в първите дни на септичното заболяване, за да се намали смъртността. Проф. Алексиев развива обстойно своите терапевтични идеи в статията „върху ефективността на абортивната терапия при лечението на септицемии и тежки септични заболявания“, публикувана през 1942 г., в реномираното италианско медицинско списание Minerva Medica. Създаването на подобни лекарствени средства и тяхното клинично приложение във времето преди антибиотичната ера, будят заслужен интерес и очертават българския лекар като пионер на химиотерапията у нас.
В последните години от живота си проф. Алексиев следи с интерес достигащата до него информация за „новите лекарства, наречени антибиотици“. През април 1948 г., в неговата клиника за пръв път е приложен стрептомицин при болна с туберкулозен менингит и той с вълнение наблюдава клиничното подобрение (дотогава заболяването е считано за фатално). По негова препоръка, д-р Богоя Юруков (по-късно проф. Б. Юруков), прави посявка на пеницилинова плесен върху хранителна среда, а полученият продукт се използва за лечение на гноящи рани, фистули и язви.
Проф. Вл. Алексиев има заслуги и в областта на токсикологията. През 1911 г. той публикува резултатите от проучване, озаглавено: „Едно масово отравяне с олово в с. Горна Баня и неговите причини“. Повод за изследването са четирима болни, постъпили за лечение с картина на остро оловно отравяне. Проучени са общо 85 горнобански жители, като при 33 от тях е установена оловна интоксикация. Проведеното „обследване“ доказва, че „заболелите живеят в една и съща махала на селото и пият вода от един водоизточник: новопостроена през пролетта чешма, която черпи вода от резервата на банята, посредством металически тръби“. Епидемиологичният анализ, осъществен под ръководството на владимир Алексиев, установява: „водата е извънредно мека и не съдържа калциеви соли; характеризира се със сравнително висока температура (40°С при извора и около 30°С в самите тръби); нощем чешмите се затварят и водата застоява в металическите тръби, т.е. има повишена експозиция; сплавта на спойките между тръбите съдържа много олово, което се освобождава лесно при наличие на желязо и цинк. Това обуславя и появата на сатурнизъм кратко време след построяването на новата чешма.“
По този начин проф. Алексиев поставя на дискусия важен екологичен проблем, който има отношение към човешкото здраве.
Проф. Алексиев отдела време и влага много усилия, за да подпомогне развитието на периодичния медицински печат в България. Той участва в редакционната колегия на „Летописи на Българския лекарски съюз“ (1920), редактор е на сп. „Българска клиника(“ (1928-1939) и главен редактор на същото списание (за периода 1940 1941 г.).
Проф. владимир Алексиев остава завинаги в историята на българската медицина като забележителен клиницист, изследовател и създател на оригинални лекарства. Неговата фигура на учен се допълва хармонично с качествата му на човек и учител. Ето защо, големият български фармаколог проф. д-р Петър Николов, пише в сп. „Медицински летописи (1948), по повод на смъртта му:
„Скръбната вест за внезапната и неочаквана коичина на нашия любим професор опечали всички негови колеги от Медицинские факултет, многобройните му ученици и всички лекари у нас. Изпитваме чувство на непреодолима скръб, защото загубихме своя приятел и човека Алексиев“.