Брой 10/2023
Доц. д-р И. Пашалиева, д.м.
Катедра по физиология и патофизиология, МУ – Варна
Covid-19 е инфекциозно заболяване, водещо до цитокинова буря, остро увреждане на белия дроб и респираторен дистрес синдром. За пробиотиците е известно, че притежават противовъзпалителни, имуномодулиращи, антивирусни и антиоксидантни свойства. Те осъществяват протекция срещу остро белодробно увреждане и респираторен дистрес синдром, предизвикани от различни патогени. Освен предложените редица лекарствени средства за превенция или намаляване тежестта на инфекцията от Covid-19, съществуват данни, че пробиотиците могат да ограничат тези нарушения. Модулирането на чревния микробиом чрез пробиотици, пребиотици, синбиотици и постбиотици е обещаващ подход за подобряване здравето на пациенти с COVID-19.
Ключови думи: пробиотици, пребиотици, постбиотици, Covid-19
Адрес за кореспонденция:
Доц. д-р Ирина Пашалиева, д.м.
Катедра по физиология и патофизиология,
МУ – Варна
ул. „Проф. М. Дринов“, 55
9002, Варна
e-mail: ipashalieva@abv.bg
Пълната статия е заключена за четене!
Статиите от новите издания на списание GP NEWS са заключени за четене. В сайта се публикуват само резюмета на статиите. По-долу е публикувана датата, на която ще бъде отключена цялата статия.
Ако желаете да прочетете цялото съдържание в статията преди датата на отключване, може да закупите онлайн книжният вариант на съответния брой, в който е публикувана статията.
Дата на отключване: 1 Октомври 2025 г.