Брой 1/2024
Доц. Д-р Р. Гайдарова, д.м.
Психиатър, УМБАЛ „Георги Странски“ – Плевен
Дементните състояния трябва да се възприемат като заболявания с мултифакториална етиология, в която участват биологични и неврологични фактори, засягащи когницията. През последните години те се увеличават, протичат тежко, трудни са за лечение и са с лоша прогноза, макар че има напредък в изясняването на етиологията и патогенезата на атрофичните процеси, а с въвеждането на нов клас медикаменти се постига забавяне в протичането на болестния процес. Клиничната картина е разнообразна с наличие на различни психопатологични синдроми, които могат временно да се стационират, но закономерният им ход е да напредват до пълен разпад на личността (1). Тези състояния поставят въпроси не само от медицинско, но и от психологическо и социално значение с оглед осъществяване на продължителна семейна вградимост на болния – необходимо условие за забавяне на личностовата му деградация.
Ключови думи: атрофия, афазия, маразъм, упадък
Адрес за кореспонденция:
Доц. д-р Р. Гайдарова, д.м.
УМБАЛ „Георги Странски“ – Плевен
бул. „Климент Охридски”, 1
5800, Плевен
Пълната статия е заключена за четене!
Статиите от новите издания на списание GP NEWS са заключени за четене. В сайта се публикуват само резюмета на статиите. По-долу е публикувана датата, на която ще бъде отключена цялата статия.
Ако желаете да прочетете цялото съдържание в статията преди датата на отключване, може да закупите онлайн книжният вариант на съответния брой, в който е публикувана статията.
Дата на отключване: 1 Януари 2026 г.