Балансиран бюджет с приходи и разходи в размер на 3 859 978 000 лв. С това ще разполага НЗОК за 2018 г., гласуваха окончателно депутатите на днешното си заседание в пленарна зала.
Точката бе приета след дебат, продължил малко повече от час, със 103 гласа „за“, 66 „против“ и 7 – „въздържал се“.
Очаквано, предложенията на опозицията за увеличаване на бюджета не бяха приети.
С такива поправки излязоха както от ДПС, които предложиха увеличаване на бюджета с още 20 млн. лв., така и от БСП, чието предложение за увеличение пък беше 100,5 млн. лв.
За пореден път доц. Георги Йорданов от БСП обясни предложението на лявата партия с нуждата от увеличаване на средствата в педиатричните пътеки с 15%, както и в пътеката за раждане със 100 лв.
Колегата му д-р Илиян Тимчев пък напомни, че формацията предлага също така въвеждането на клинична пътека за долекуване, която по думите му ще бъде от полза както за пациентите, така и за общинските болници. Според д-р Тимчев до влизането в сила на новия Национален рамков договор, по който тепърва ще започнат преговорите между лекарския съюз и касата, има достатъчно време, за да се създаде и остойности подобна клинична пътека.
Д-р Нигяр Джафер от ДПС на свой ред посочи, че с тяхното предложение, с което се увеличават с 10 млн. лв. средствата за ПИМП, с 5 млн. лв. – тези за СИМП и с още толкова – средствата за МДД, ще тушира поне отчасти един от дисбалансите в системата – даването на твърде малко средства за извънболнична помощ.
Същият дисбаланс бе подчертан и от колегата й д-р Хасан Адемов, който посочи, че подобен дял от бюджета на касата за извънболнична помощ няма другаде в ЕС. Депутатът се спря и на средствата за лекарства, като подчерта, че със заложеното в бюджета за 2018 г. те вече надминават 1 млрд. лв. „и няма гаранция, че тези пари ще бъдат достатъчни“.
Той разкритикува и общата сума в бюджета за идната година, като заяви, че реалното увеличение е със 177 млн. лв., а не с 407 млн. лв. Той отбеляза, че 128 млн. лв. от тези пари идват де факто от увеличението на вноската от страна на държавата с пет процентни пункта, което се полага по закон. „Остават 277 млн. лв. спрямо бюджета на НЗОК за 2017 г. Наскоро стана известно, че преизпълнението на приходите за 2017 г. е със 106 млн. лв. към момента, а до края на годината вероятно ще е повече. Което означава, че само със 177 млн. се увеличават приходите за следващата година. Всичко друго е заложено по закон“, коментира д-р Адемов.
И двете политически формации смятат, че увеличението на средствата в бюджета може да дойде от събрани повече приходи от сега заложените.
В предложението на народните представители от левицата бе включено и изплащането на надлимитната дейност за болниците в периода април – ноември 2016 г. – решение, което бе взето от надзора на касата, но и до момента не е изпълнено. Въпреки вече наличното решение за това, предложението на опозицията бе отхвърлено.
Депутатите обаче приеха преразпределение на средствата по пера, като записаха изричен текст, с който от резерва на НЗОК се „запазват“ общо 27 млн. лв. за извънболнична помощ, които ще бъдат добавени към средствата, заложени към момента в перата, съответно 7 млн. лв. за ПИМП, 7 млн. лв. – за СИМП, 3 млн. лв. за медико-диагностични дейности и 10 млн. лв. – за дентална помощ.
Предложението за това бе направено от председателката на здравната комисия и депутат от ГЕРБ д-р Даниела Дариткова, а преди дни бе подкрепено и от здравния министър Кирил Ананиев.
Д-р Дариткова призна, че увеличението в извънболничната помощ спрямо това в болничната и при лекарствата е недостатъчно, но посочи, че все пак е „стъпка напред“. Тя заяви, че смята предложението на ГЕРБ за разумно и рационално, тъй като с него не се променя приходната част на бюджета.
Председателката на здравната комисия коментира и предложенията на депутатите от БСП, като посочи: „Всички останали теми – остойностяване на клинични пътеки, долекуване, те нямат място в този закон, защото в ЗЗО ясно е казано – обемите, цените и методиките са обект на Националния рамков договор. Ние тук не определяме цени на клинични пътеки, а глобални бюджетни параметри.“
Дебатите по приемането на бюджета на НЗОК за идната година ще продължат до 18 ч, реши по-рано днес парламентът.