Брой 10/2024
Д-р А. Гъцева, Д-р И. Кунева, Д-р К. Телбизова, Д-р П. Йорданов,
Проф. д-р И. Петкова
СБАЛОБ „Зора‘‘- София
Въведение: Лазерните устройства намират широко приложение не само в професионалната сфера, но и в нашето ежедневие. Лесният достъп до тях и неправилна експлоатация, увеличи броя на регистрираните случаи на този вид очен травматизъм сред подрастващите.
Цел: Дискутирането на най-честите лазер-индуцирани макулопатии, тяхната диагностика, терапевтично поведение и проследяване.
Материал и методи: На всички пациенти бе извършен пълен офталмологичен преглед, включващ определяне на зрителна острота, тонометрия, биомикроскопия, офталмоскопия, фундусова фотография, оптична кохрентна томография (ОСТ). Представени са проспективно три клинични случаи.
Заключение: Лазерните устройства се възприемат като „високотехнологични играчки“, без да се отчитат като потенциална заплаха за детското зрение. Липсата на информираност за правилната им експлоатация доведе до зачестяване на случаите, което отново подчертава важността на регулация- та и контрола по безопасност на тези изделия.
Адрес за кореспонденция:
Д-р A. Гъцева
СБАЛОБ „ ЗОРА” София
кв. Полигона, ул. „Петър Протич” 4
1784, София
тел.: +359 887 824 854
e-mail: aleksandrinatsenova@gmail.com
Пълната статия е заключена за четене!
Статиите от новите издания на списание GP NEWS са заключени за четене. В сайта се публикуват само резюмета на статиите. По-долу е публикувана датата, на която ще бъде отключена цялата статия.
Ако желаете да прочетете цялото съдържание в статията преди датата на отключване, може да закупите онлайн книжният вариант на съответния брой, в който е публикувана статията.
Дата на отключване: 1 Октомври 2026 г.