Брой 9/2005
Доц. Р. Христова, Т. Панчева
Спешните състояния в офталмолозията изискват спешна диагноза и бързо адекватно лечение, което место започва от кабинета на фамилния лекар и продължава в кабинета на очния лекар и очните отделения и клиники.
Познаването на елементарни методи за изследване на зрителния анализатор може да бъде от голяма полза за диагнозата на тези състояния.
От изключителна важност са добре снетата анамнеза и изследването на зрителната острота с таблица. При невъзможност да бъдат разпознати оптотипите от таблицата трябва да се опита изследване на зрителната острота с броене на пръсти, движение на ръката пред окото и изследване за чдвствителност и посока на светлина.
Периферното зрително поле може да бъде изследвано с конфронтационен тест.
Не бива да се пропускат изследване на движението на очните ябълки, зенична реакция, палпаторно изследване на вътреочно налягане, общ оглед на клепачи и очна ябълка.
Кои са най-честите очни спешни състояния?
Очна травма
Корнеалните чужди тела попадат в роговицата при обработка най-често на метал. Те провокират дразнене, сълзене, хиперемия на конюнктивата и при оглед се забелязва, най-често с кафяв цвят, метална частица, забита в роговицата. Разбира се, чуждото тяло може да бъде порцелан, стъкло, растително връхче и други. Поведението на общопрактикуващия лекар е след като постави диагнозата, да третира с антибиотични капки, да направи стерилна превръзка на окото и да дaдe направление за очен
лекар за екстракция на чуждото тяло.
Корнеалната язва се появява след травматична деепителизация на роговицата. Роговицата не изглежда гладка, лъскава, прозрачна, а с известна грапавост на мястото на ерозията. Пациентът се оплаква от болка, дразнене от светлина, сълзене. Поставят се антибиотични капки, епителотонични средства и пациентът се насочва за консултация с офталмолог, за да не се пропусне по-сериозно и тежко увреждане, като проникващо нараняване.
Конюнктивните и корнеалните разкъсвания, както и потежки комбинирани наранявания, с които може да се срещне фамилният лекар, са сериозно предизивикателство. Извършва се почистване само на кожата на клепачите от повърхностни замърсявания. Поставят се антибиотични очни капки, стерилна превръзка. Правят се тетанична профилактика, проби за антибиотик, евентуално се прилагат кръвоспиращи средства и пациентът се насочва за консултация с офталмолог.
Химичното и термичното изгаряне на очите изискват изключителна спешност. Особено при химичните изгаряния е необходимо пациентът да бъде приет по спешност в кабинета, поставен да легне на кушетка и след повърхностна анестезия на очите да се започне незабавна промивка с вода или физиологичен серум до неутрализиране на лакмусова хартия. При уточняване на химикала може да бъде извършена и неутрализация на киселина или основа. След това се поставят антисептични капки и без превръзка пациентът се насочва за консултация с очен лекар.
Хифемата се получава в резултат на тъп удар върху окото, разкъсване на съдовете на ириса и излив на кръв в предната камера. Тази кръв може да бъде с ниво 1-2-3 мм или да изпълва цялата предна камера, поради което не мозат да се озледат подлежащите очни тъкани. Необходимо е фамилният лекар да започне кръбоспираща терапия и да насочи пациента за консултация с офталмолоз поради опасност от съчетани увреждания и на друзи очни тъкани.
Спешни конюннктивни състояния. Касае се най-често за нонюнктивит, който може да бъде бактериален, вирусен или алергичен. Те се проявяват с конюнктивна инекция, т.е. хиперемия на конюнктивата в периферната й част, и се съпровождат с ексудат, който може да бъде гноен, хеморагичен или фибринозен. При алергичните конюнктибити има елемент на сърбеж. Тъй като трите основни видове конюнктивит имат коренно различно лечение, след диагностицирането от фамилния лекар е необходима консултация с очен лекар.
В случаи на силна кашлица, запек, удар, хипертонична криза е възможно да се получат субионюнитивални хеморагии, който се проявяват като червено плътно петно над склерата. Пациентите и техните близки изпитват неописуем страх, което бързо ги довежда до фамилния лекар. Ако лекарят е сигурен, че няма травматичен момент в етиологията, може да си позболи лечение с очни капки, който лекуват хроничен конюнктивит, витамин С 6 големи дози и търпение 15 дни, докато хеморагията се резорбира.
Спешни корнеални състояния включват корнеална инфекция, кератит от носене на контактни лещи, херпес кератит. Поябата върху роговицата на бяло петно, която иначе е прозрачна, трябва да накара фамилния лекар да мисли за някакъв вид кератит. Изясняването на кератита и съставянето на плана на лечение за задължения само на очния лекар. в тази зрупа се отнасят и вирусните кератити, който също са обект на лечение от очните специалисти.
Увеитите са голяма група заболявания на цилиарното тяло. Те се проявяват с нощна болка, цилиарна инекция, намалено зрение, понякога с ексудат до гной или хеморагия в предна камера. Тези заболявания след диагностициране трябва да бъдат насочени за лечение от очен лекар веднага.
Глаукома голяма зрупа заболявания, от които особена спешност изискват закритоъгълните глаукоми, който протичат със застойна конгестия на конюнктивата, силна болка в окото и главата, понякога ирадиираща към диафрагмата. Палпаторното измерване на очното налягане създава усещане, че очната ябълка е твърда като камък. фамилният лекар може да си позволи топла баня на краката, дехидратираща терапия и спешно насочване на пациента към очен лекар.
При внезапна загуба на зрението при ставане от сън може да се мисли за остра съдова непроходимост на артерия централис ретине. Спокойно можем да го сравним с понятието „инфаркт на окото“. фамилният лекар може да си позболи ведназа венозно вливане на Trental, Nitroglycerin под езика и по най-бързия начин насочбане към очен лекар за консултация и лечение.
Възпалителните процеси на орбитата и клепачите (пресептелен целулит, орбитален целулит, дакриоциститис, дакриоаденитис) трябва да бъдат задължително лекувани от очен лекар поради съседство с мозъчната тъкан и опасност от тромбоза на sinus cavernosus.
Внезапната поява на диплопия у пациент не е в обсега на лечение на фамилния лекар. Пациентът незабавно се насочва за консултация с офталмолог, невролог или невроофталмолог.
Левкокория, или бяла зеница в детската възраст, може да бъде един от симптомите на ретинобластом. Това състояние се лекува само от офталмолог. В диференциалнодиагностичен аспект може да имаме в съображение катаракта, ретинопатия на недоносеното, друзи заболявания в детската възраст, който също са обект на лечение само от очен лекар.
При всички гореизброени състояния, при който е направена консултация от очен лекар, поставена е диагноза и е назначено лечение, фамилният лекар може да продължи наблюдението, ако очният лекар е препоръчал такова. □
Библиография:
1. Chern К. С. Emergency Ophthalmology. Ararapid treatment guide. 2002
2. Giles CL Uveitis in childhood. In: Tasman W, Jaeger EA, eds Duane’s Clinical Ophthalmology. Philadelphia: JB Lippincott; 1991.
3. Wand M. Diagnosis and management of angle-closure glaucoma (Module 10, 1988).
4. Wilensky JT. Diagnosis and treatment of pigmentary glaucoma (Module 9, 1987).