Брой 10/2014
Д-р Г. Иванова
Общопрактивуващ лекар, педиатър, ДКЦ 1 – Пазарджик
Задавянето е често срещано в детската възраст и не рядко завършва с аспирация на чуждото тяло, което може да има фатални последици, включително и внезапна смърт.
Мигновената защитна реакция при попадане на чуждо тяло в дихателните пътища е кашлицата.Тя е и най-безопасния и ефективен начин да се отстрани чуждото тяло. Затова, ако детето кашля ефективно – просто го подканяме да кашля.
Обаче, ако няма кашлица или тя стане неефективна, тогава риска от задушаване е много голям и води до остра асфиксия. Затова при всяко дете, което не е в състояние да кашля ефективно се налага пристъпване към система от спешни мерки.
Признаците на задавяне са:
1) Настъпва внезапно с респираторен дистрес, придружен от кашлица, давене или стридор.
2) Настъпва по време на хранене или игра с дребни предмети, обикновено се забелязва от възрастните.
Под ефективна кашлица се разбира – силна кашлица, когато детето плаче или отговаря на въпроси, способно е да поема дълбоко въздух и е в пълно съзнание.
Неефективна кашлица е когато детето не може да говори, кашля със слаба безсилна кашлица, не може да диша, цианозира и има намалено съзнание.
Поведение при задавяне:
1) Бърза оценка на околните обстоятелства – да е безопасно, както за детето, така и за оказващия помощ.
2) Ако детето кашля ефективно, просто се окуражава да кашля и се следи внимателно състоянието му.
3) Ако детето кашля неефективно или не кашля въобще – бързо се вика за помощ и се прави оценка на нивото на съзнание.
Поведение при деца в съзнание.
Ако детето е в съзнание, но няма кашлица или тя е неефективна веднага се прилагат потупвания по гърба като целта им е да се подпомогне изхвърлянето на чуждото тяло. Ако това не помогне трябва да се пристъпи към гръдни (при кърмачета) или към коремни (при деца над 1 год.) компресии. Целта на тези компресии е като се повиши интраторакалното налягане (наподобява акта на кашлица) да се подпомогне изхвърлянето на чуждото тяло.
Потупвания по гърба при деца под 1 год.
1) За да се проведат потупванията по гърба безопасно, оказващия помощ трябва да седи на стол или да е на колене на пода, като придържа детето бърху лявата си ръка по корем с главата наклонена надолу.
2) Оказващият първа помощ трябва с пръстите на лявата си ръка да придържа главичката на детето, така че да е отворена устата му, като едновременно се внимава да не се притискат меките тъкани под долната му челюст.
3)Да се приложат 5 резки потупвания с дясната длан върху гърба на детето между скапулите. Като основната цел е да се освободят дихателните пътища на детето с всяко потупване, а не само да се да потупа 5 пъти.
Потупвания по гърба при деца над 1 год.
1) За по-добър ефект, детето над 1 год.трябва да се придържа в наведена напред позиция върху коленете на оказващия помощ с главата наведена надолу също. Фиг.2
2) От тази позиция се правят пак 5 потупвания с основата на дясна длан върху гърба на детето между скапулите.
3) Ако потупванията се окажат неефикасни и детето е все още в съзнание се прилагат 5 коремни притискания (прийом на Хаймлих). Важно – никога не се прилагат при кърмачета! Опасност от увреждане на коремните органи, които са относително по-големи за размерите на кърмачето.
Гръдни компресии при деца под 1 год.
1) Оказващият помощ трябва да обърне детето от положение по корем, което описахме при потупванията по гърба в положение по гръб пак върху лявата ръка, като с пръстите си придържа главата на детето откъм тила в положение по-нисколежащо от тялото.
2) Лявата ръка опира на бедрото си за по-голяма стабилност.
3) Измерва се един напречен пръст над ксифистернума (мястото на свързване на ребрата със стернума, където започва ксифоидеуса) и над това място се прилагат 5 гръдни компреса с 2 пръста на дясна ръка с рязкост и с достатъчно дълъг интервал между тях като целта пак е да се провокира изхвърлянето на чуждото тяло.
Коремни компресии при деца над 1 год. (Хаймлих)
1) Оказващият помощ застава зад детето като придържа горната част на тялото му напред и поставя ръцете си под неговите.
2) Оказващият помощ свива едната си ръка в юмрук и я поставя върху корема на детето по средата на разстоянието между пъпа и ксифистернума.
3) Обгръща юмрука с другата ръка и се произвеждат 5 коремни притискания като рязко се издърпва напред и нагоре. Внимава се да не се наранят ксифистернума, ребрата или коремните органи.
След всяка група потупвания по гърба и коремни притискания се проверява състоянието на детето, дали е изхвърлено чуждото тяло или части от него, дали трябва да се прегледа от педиатър или да се продължи с нова серия 5 потупвания по гърба (5 гръдни или коремни притискания според възрастта на детето). Детето не се оставя само на този етап, но пак трябва да се опита повикване на помощ.
Поведение при дете в безсъзнание.
1) Детето се поставя по гръб върху твърда повърхност и се започва кардио-пулмонална ресусцитация – обдишване и външен сърдечен масаж.
2) Преди да се обдиша 5 пъти при отваряне на устата се оглежда за чуждото тяло и ако е добре видимо се отстранява с едно движение на ръката. Ако е по-трудно достъпно не се правят опити да се извади поради опасност от попадане по-навътре във фаринкса. След 5-те обдишвания, ако детето не покаже признаци на живот, продължаваме с външния сърдечен масаж. Следващите комплекси обдишване/сърдечен масаж продължават в съотношение 2/15. Това трябва да продължи поне една минута преди оказващият помощ, ако е сам да грабне детето, ако е малко или да го остави за малко и да потърси начин да сигнализира спешната помощ.
Ако детето възстанови спонтанното дишане и циркулация, но не е в съзнание, то тогава трябва да се остави да лежи в безопасна позиция. Тя включва:
1) Въздушните пътища да са проходими.
2) Да могат свободно да изтичат секреции и повърнато през устата.
3) Да е в стабилна позиция, така че да не се завърта – може да се подпре откъм гърба с навито одеало.
4) Да е лесно за наблюдение.
5) Да може да се обърне по гръб, ако се наложи ресусцитация.
6) Да е възможно наи-близо до странично положение.
7) Да няма налягане върху гърдите, което да пречи на дишането.
Детето е обърнато на лява страна с дясна ръка свита под лява буза, лявата ръка опъната перпендикулярно на тялото, десен крак свит в коляното и тазобедрената става, преметнат пред ляв крак. При престой над 1 час, положението се сменя на другата страна.