Брой 3/2022
Д-р Я. Андонова, Проф. д-р П. Переновска, д.м.н., Д-р Д. Митева, д.м., Д-р В. Папочиева, Д-р П. Костова, Доц. д-р Г. Петрова, д.м.
Клиника по педиатрия, УМБАЛ „Александровска“, Катедра по педиатрия, МУ – София
Сама по себе си кашлицата е естествен механизъм за самоочистване на белите дробове. И единични прокашляния съвсем не са опасни. Ръководствата за поведение при кашлица, основани на медицина на доказателствата, определят липса на ефективно универсално средство за кашлицата. На първо място е важно да се изключат сериозни подлежащи заболявания, изискващи специфично лечение. Друг съществен момент е убеждаването на родителя, че антибиотиците са по-скоро вредни, отколкото полезни за вирусната инфекция (най-честата етиология на „баналните“ кашлици). Не на последно място е точното определяне на симптоматична терапия според възрастта на детето и вида на кашлицата. Не бива обаче да се забравя и за психогенната кашлица, както и възможността детето да кашля без да е наистина болно, напр. при попадането му в запрашена среда, или когато е налице дълготрайно пасивно тютюнопушене.
Пълната статия е заключена за четене!
Статиите от новите издания на списание GP NEWS са заключени за четене. В сайта се публикуват само резюмета на статиите. По-долу е публикувана датата, на която ще бъде отключена цялата статия.
Ако желаете да прочетете цялото съдържание в статията преди датата на отключване, може да закупите онлайн книжният вариант на съответния брой, в който е публикувана статията.
Дата на отключване: 1 Март 2024 г.