Брой 2/2023
Д-р Д. Митева, д.м., Проф. д-р П. Переновска, д.м.н.,
Доц. д-р Г. Петрова, д.м.
Клиника по педиатрия, УМБАЛ” Александровска”- София
Бронхиолитът е най-често срещаното заболяване на долните дихателни пътища през първата година от живота, с което всеки общопрактикуващ лекар и педиатър се среща многократно в практиката си. Острият вирусен бронхиолит е клинично диагностицирано състояние, което се характеризира със свиркащо заболяване, асоциирано с остра инфекция на горните дихателни пътища. Главният причинител на бронхиолит при децата от 2 мес. до 2-годишна възраст е респираторно-синцитиалният вирус (RSV) в 50-80% от случаите, следван от човешкия метапневмовирус (hMPV) в 19% и други респираторни вируси. Диагнозата на бронхиолита обикновено е клинична и се базира на епидемиологичните данни, възраст на пациента и характерните симптоми. Доказването на причинителя на заболяването има повече епидемиологично, отколкото клинично значение. Лечението е патогенетично и симптоматично, но все още има неясноти, няма единно становище за поведение и представлява терапевтично предизвикателство. Терапевтичният успех зависи от правилното поведение и затова е необходимо познаване на най-актуалните препоръки за лечението на бронхиолита.
Адрес за кореспонденция:
Д-р Д. Митева, д.м.
Клиника по педиатрия,
УМБАЛ „Александровска”, София
ул. „Св. Георги Софийски“, 1
1431, София
Пълната статия е заключена за четене!
Статиите от новите издания на списание GP NEWS са заключени за четене. В сайта се публикуват само резюмета на статиите. По-долу е публикувана датата, на която ще бъде отключена цялата статия.
Ако желаете да прочетете цялото съдържание в статията преди датата на отключване, може да закупите онлайн книжният вариант на съответния брой, в който е публикувана статията.
Дата на отключване: 1 Февруари 2025 г.