Брой 9/2004
Доц. П. Переновска
Kaтедpa по педиатрия, Медицински факултет София
Кашлицата е рефлекторен отговор в резултат на раздразване на определени рецептори м лигавицата на дихателните пътища. Към специфичните дразнители се отнасят аспирацията на чужди тела, вдишани частици прах или отромни газове, хиперсекрецията, възпалителната реакция, възникнала резултат на инфекциозен агент или алергичен процес. Честа причина е и хиперреактивността на дихателните пътища при деца с бронхиална астма. В различните популации честотата на кашлицата е от 5 до 40%. Тя е ценен диагностичен симптом при инфекции на дихателните пътища, ринит, синдром на „дренаж“ на горните дихателни пътища, гастроезофагеален рефлукс, бронхоектазии, туберкулоза, муковисцидоза, синдром на неподвижните цилии, белодровна хемосидероза, коклюш, бронхиална астма. Най-голям брой нервни рецептори, отключващи кашлицата, са разположени в горните дихателни пътища, които най-много се нуждаят от протекция срещу проникване на чужди тела в тях.
Терапевтичният подход при кашлица зависи от нейната характеристика с ларингеален характер, пристъпна, непродуктибна, коклюшоподобна, продуктивна. Изборът на подходящо лечебно средство е важен момент в комплексното лечение на пациента.
PROSPAN ефервесцентни таблетки) е клинично доказано средство в лечението на остри и хронични заболябания на дихателната система при деца и възрастни. Препаратът е сух екстракт от листа на бръшлян, съотношението на дрогата към екстракта е 57,5:1. Известно е, че бръшлянът може да се прилага като експекторанс поради секретолитичния му ефект, редукцията на кашлицата и бронхолитичния му ефект с релаксация на бронхиалната мускулатура. Ретроспективно проучване при 52478 деца с респираторни заболявания е доказало добрата поносимост на препарата странични реакции са регистрирани само при 115 деца (0,22%). Гастро-интестинални нарушения са отбелязани едва в 0,17% от децата, само в 0,04% от случаите са наблюдавани алергични реакции. Резултатите от това мащабно проучване показват отличната поносимост на Prospan сироп в детската възраст (при 99,78% от децата) и неговата безопасност. При деца с бронхиална астма приложението на Prospan под формата на капки е корелирало с подобряване на показателите на дихателната функция (FVC, FEV1) в сравнение с плацебо. Проведените научни проучвания при деца и възрастни, както и клиничната практика определиха Prospan като безопасен и ефективен експекторанс, бронхоспазмолитик и меко антитусивно средство при лечението на остри и хронични заболявания на дихателната система.
През последните две години механизмът на действие на бръшляна бе дешифриран благодарение на упоритите търсения и съвременни изследвания на проф. H. Haberlein. Изолирани са основните активни вещества на Prospan: hederocoside C, a-hederin, hederagenin. И трите съставки имат стероидоподобна структура. Засега няма доказателства относно активността на hederagenin. Hederocoside C се метаболизира до a-hederin. Той е актибният компонент, който не се подлага на по-нататъшен метаболизъм. Изследванията са установили, че a-hederin индиректно повишава р2-адренергичните ефекти, като повлиява регулаторните процеси при Р2адренергичните рецептори.
И така, a-hederin възпрепятства свръхстимулацията на Р2-адренергичните рецептори на епителните белодробни клетки и проявява индиректен р2-симпатомиметичен ефект. По този начин поддържа рецепторната гъстота, инхибира инактибацията на р2-рецепторите в белите дробове и бронхите, запазва тъканната чувствителност към адреналин. Чрез модерната флуоресцентна методика е доказано, че a-hederin възпрепятства ендоцитозата на Р2рецепторите и увеличава активните рецептори на клетъчната повърхност, като не атакува директно р2-рецепторите.
Повишената р2-адренергична стимулация води до повишено ниво на цАМф. Производството на сърфактант от епителните клетки се увеличава. Известно е, че сърфактантът намалява повърхностното напрежение на алвеолите, снижава вискозитета в бронхиалния секрет и облекчава експекторацията. От друга страна, влиянието на цАМф върху бронхиалната мускулатура намалява интрацелуларния Са++, което води до релаксация на бронхиалната мускулатура и бронхоспазмолитичен ефект.
Механизмът на действие на бръшляна е дешифриран: неговата активна съставка a-hederin действа индиректно чрез Р2адренергичната система, което води до секретолиза, бронхоспазмолиза и редукция на кашлицата. Това определя и клиничното приложение на Prospan сироп, капки и ефервесцентни таблетки при лечението на заболяванията на респираторния тракт при деца и възрастни. Prospan стимулира секрецията, снижава мускулния вискозитет, улеснява откашлянето и намалява бронхиалната обструкция. Бъдещите проучвания ще покажат до каква степен препаратът наподобява ефекта на инхалаторните р2-симпатикомиметици и проявява ли адитивен ефект спрямо тях. □