Брой 2/2023
Проф. д-р О. Бранков, д.м., д.м.н.
Хирургична клиника, УМБАЛ Токуда – София
Заболяванията на пъпа са познат проблем за педиатрите и детските хирурзи. Непълното затваряне на пъпния пръстен може да доведе до херния, която е най-често срещаната умбиликална патология. Повечето пъпни хернии се затварят спонтанно без лечение през първите няколко години от живота. Честотата на усложнения (инкарцерация) е много рядка. Хирургичното лечение обикновено се препоръчва при хернии с големи фасциални дефекти (>1,5 cm), хернии, които не са успели да се затворят спонтанно до 4-годишна възраст, или при усложнени хернии. Прилагането на лепенки може да подпомогне ранното спонтанно затваряне на пъпната херния.
Директната пъпна херния трябва да се разграничава от супраумбиликалната (индиректна) херния, при която перитонеалното съдържимо излиза от място, разположено непосредствено над пъпния пръстен.
Инфекция (омфалит), грануломи и вродени аномалии в областта на пъпа също могат да се се наблюдават в кърмаческа възраст. Хронична секреция от пъпа може да е в следствие ектопична чревна лигавица (умбиликален полип) или от персистиращ урахус както и персистиращ вителинов (омфаломезентериален) тракт.
Адрес за кореспонденция:
Проф. д-р О. Бранков, д.м., д.м.н
Хирургична клиника, УМБАЛ „Токуда”, София
бул. „Никола Й. Вапцаров“, 51Б
1407, София
Пълната статия е заключена за четене!
Статиите от новите издания на списание GP NEWS са заключени за четене. В сайта се публикуват само резюмета на статиите. По-долу е публикувана датата, на която ще бъде отключена цялата статия.
Ако желаете да прочетете цялото съдържание в статията преди датата на отключване, може да закупите онлайн книжният вариант на съответния брой, в който е публикувана статията.
Дата на отключване: 1 Февруари 2025 г.