Брой 11/2006
Проф. Д-р X. Карчев
През последните години, броят на тези лекари продължава да нараства, което определи и все по-съществената им роля в здравеопазването на българите.
Оториноларингологията е между водещите медицински специалности в разбитите страни по света. Разбира се, това далеч не е случайно. По обобщени данни на СЗО, около 60% от хората, които се обръщат за първична медицинска помощ, имат оплаквания от ушите, носа и гърлото.
Човешкият организъм е устроен така, че поддържа най-тесен контакт с околната среда посредством дихателната и храносмилателната си системи. всеки индивид изразходва постоянно значителна част от енергията в тялото си, за да го поддържа като легитимна съставна част от средата, в която съществува. Тъй като параметрите на околната среда не са константни, а непрекъснато се променят, възникват смущения в отношенията между организма и заобикалящата го среда.
Тези смущения водят до появата на no-леки или по-сериозни симптоми, най-вече от страна на органите, формиращи началото на дихателната и храносмилателната системи. Доколкото всеки от нас диша средно 16 до 18 пъти 8 минута, всички ние сме водени за носа от околната среда. Следователно, няма нищо учудващо, че заболяванията на дихателната система заемат водещо място в човешката патология. в този смисъл няма нищо изненадващо и във факта, че списание GP News регулярно информира своите читатели за напредъка в диагностиката и лечението на УНГ заболяванията. Настоящият брой на списанието следва да се разглежда като продължение на брой 5 от 2005 г., който също бе посветен на отоларингологична тематика.
В сегашния брой съзнателно съм дал приоритет на заболяванията на ухото, защото слуховият анализатор играе кардинална роля за възникването и развитието на втората сигнална система. Думите всъщност представляват своеобразен код за всичко във вселената. Слухът и речта са неделими и те допринасят най-много за превръщането на индибида в личност, за изграждането на манталитета при всеки един от нас. Общо взето всички имаме една глава, две ръце и два крака, но най-големите различия между хората се коренят именно в количеството и качеството на манталитета им.
Тук няма да се спирам на мощното въздействие върху мозъка, което се реализира чрез музиката. Различните тонове (ноти) и ритми представляват медиатори, като могат да достигнат до най-съкровените центрове на мозъка, където се генерират емоциите и в крайна сметка се детерминира цялостното поведение на човека. Добре известно е, че освен слуховия анализатор, в човешкото ухо е разположен и вестибуларният апарат. Той е свързан с понятието световъртеж, което е оплакване, познато повече или по-малко на около 40 % от хората на земята. в напредналите страни отдавна отоневрологията, по-известна като невро-отология, има статут на субспециалност в отоларингологията. Повече от 10 години, все по-активно функционира Европейската академия по невро-отология. Български специалисти поддържат регулярни контакти с водещи европейски авторитети като проф. жак Манян, проф. Мирко Тос, проф. Клаус Янке, проф. валтер Тумфарт и др., които са гостували у нас. в програмата на Академията за 2007 г. е предвиден Балкански курс по съвременни операции на ухото, който ще се проведе през месец октомври в България.