Брой 2/2002
Проф. Д-р В. Павлов
Резюме
Авторите споделят опита си от приложението на препарата Bioparox за лечение на остри и хронични тонзилофарингити, както и резултатите от приема му преди и след тонзилектомия. На десетия ден от лечението, 92% от пациентите с тонзилофарингити са вече клинично здрави. При пациентите, на които препаратът бе прилаган заедно със системен атибиотик, периодът за излекуване на гноен тонзилит беше скъсен. Периоперативното приложение на Bioparox при тонзилектомия е показано с цел намаляване на риска от инфекция в следоперативния период, а също и за по-бързо възстановяване на болните.
Въведение
В наши дни тонзилофарингитите са най-честата индикация за системно антибиотично лечение. В ежедневната оториноларингологична практика е широко разпространено прилагането на локални средства, особено при лечение на острите и хронични заболявания на фаринкса. Използването на антибиотиксъдържащи локални средства представлява една алтернатива на системното, (необосновано често прилагано) антибиотично лечение.
В настоящето съобщение искаме да споделим нашия опит в прилагането на Bioparox (Fusafungin) при лечението на тонзилофарингити, а също преди и след оперативно лечение на хронични тонзилити.
Bioparox (Fusafungin) е локален антибактериален препарат с бактериостатично и противовъзпалително действие (5). Той е активен срещу най-честите причинители на възпалителните заболявания на фаринкса Streptococcus, Staphylococcus, Pneumococcus, Haemophilus, Branhamella catarrhalis, Candida albicans. До момента не e установена кръстосана резистентност с Fusafungin. При необходимост от системно антибиотично лечение, комбинацията между системен антибиотик и Bioparox осигурява оптимален клиничен ефект.
Приложението на Fusafungin преди тонзилектомия намалява следоперативната пролиферация на патогенна флора, а до известна степен и болката в следоперативния период.
Материал и методи
За периода от началото на 1988 до края на 2001 г., в клиниката по УНГ болести на I МБАЛ бяха лекувани 1030 болни (на възраст между 5 и 70 години), с остри и хронични заболевания на фаринкса. От тях 187 бяха с остър фарингит или тонзилофарингит, а 268 с хроничен фарингит или тонзилофарингит. При 235 болни приложихме Bioparox npegu и след тонзилектомия, по повод на хроничен тонзилит. Както при възрастните пациенти, така и при децата прилагахме Bioparox четири пъти днебно по четири инхалации. При катарални възпаления използбахме препарата самостоятелно, а при гнойни заедно със системни антибиотични средства. При пациентите, подлежащи на тонзилектомия, Bioparox се прилагаше предоператибно в продължение на три дни, и следоператибно за още седем дни.
При рутинен преглед, състоянието на пациентите бе проследено на третия, седмия и десетия ден от началото на лечението. Отчетени бяха следните показатели: болка, дразнене в гърлото, кашлица, повишена температура, хиперемия, ексудация, хипертрофия на тонзилите, наличие на регионален лимфаденит.
При пациентите с тонзилофарингити, още на третия ден от лечението се повлияха болката и чувството на дразнене в гърлото. Хиперемията и ексудацията бяха значително намалели. При 67% от пациентите с хипертрофия на тонзилите, те бяха възвърнали нормалните си размери в края на лечебния курс. При 387 (85%) от пациентите, оплакванията отзвучаха напълно, температурата спадна и се установи подобрено общо състояние на седмия ден от началото на лечението. След десетия ден от лечението 419 (92%) от пациентите оздравяха. Само при шест от пациентите наблюдавахме странични ефекти, които бяха локални и не наложиха прекъсване на лечението.
При 340 от болните прилагахме Bioparox в комбинация с перорален или парентерален антибиотик от пеницилиновия peg с цел лечение на гноен тонзилит. При тези болни се отчете по-бързо отзвучаване на възпалителния процес и възстановяване.
При 204 (87%) от пациентите с хроничен тонзилит, на които прилагахме Bioparox периоперативно, се установи значително намаляване на болката в следоперативния период, както и скъсяване на времето за възстановяване след операцията.
Обсъждане
Благодарение на локалното си антибиотично и противовъзпалително действие, Bioparox осигурява бързо обратно развитие на симптомите на възпалителните заболявания на фаринкса. Действието на препарата се осъществява на ниво лигавица, тъй като той практически не се резорбира. Bioparox не повлиява лечението със системен антибиотик, което позволява едновременното му приложение с цел постигане на максимален ефект от лечението. Резултатите от множество съвременни изследвания, също потвърждават клиничната ефективност на Fusafungin без развитие на бактериална резистентност или вторична кандидоза.
Приложението на Bioparox npegu и след тонзилектомия, се основава на действието на препарата в две посоки:
- потиска развитието на потенциалната патогенна флора, което се дължи на локалната му антимикробна активност;
- поради противовъзпалителното му действие, Bioparox намалява болката в следоперативния период и съкращава възстановителния .
Bioparox представлява Fusafungin под формата на аерозолен препарат. Bioparox е лесен за приложение и за разлика от побечето препарати за локална употреба, позволява точно дозиране и разпределение на активната му съставка. Това прави възможно прилагането му за лечение на възпалителните заболявания на фаринкса както при възрастни, така и при деца без опасност от развитие на токсични и/или алергични реакции.
В заключение можем да кажем, че направеното от нас проучване още веднъж показва актуалността на Bioparox в лечението на възпалителните заболявания на ЛОР органите и в частност на възпалителните заболявания на фаринкса, както и възможностите за периоперативно приложение на препарата при тонзилектомия.