Брой 5/2015
С. Илиева, З. Симова, И. Петкова, ас. Т. Попова, доц. д-р И. Николова,
проф. В. Петкова, д.ф., доц. д-р М. Димитров, д.ф.
Въведение
Комплементарната и алтернативна медицина (КАМ) е дефинирана като група от разнообразни системи, свързани с медицината и здравеопазването, практики и продукти, които обикновено не се разглеждат от националните здравни регулаторни органи, като част от традиционната медицинска практика. Приложенията на КАМ често са групирани в широки категории като природни продукти, медицина на ума и тялото и различни практики, базирани на манипулации с човешкото тяло.
Фитотерапията се явява част от КАМ, като по дефиниция обхваща употребата на растения или екстракти от растения за профилактика и лечение на различни заболявания. Фитотерапията се различава съществено от фармакологичното лечение, при което субстанции с различен, най-често синтетичен произход се използват като лекарства.
Голямо предимство на фитотерапията е факта, че тя се явява природосъобразна терапия за профилактика или лечение на определени заболявания след провеждане на критичен анализ и установяване на терапевтичното действие на използваните във фитотерапията медицински растения.
Независимо дали става въпрос за Изтока или Запада, фитотерапията е използвана от столетия за лечение и поддържане на здравето на хората, предвид и факта, че е базирана на традиционни и добре установени житейски принципи. Въпреки значителния прогрес на модерната медицина, следва да се отбележи факта, че лекарствата, получавани от растителни суровини, се радват на все по-нарастващ интерес в Европа и в световен мащаб. Изключително полезна се оказва употребата на фитопродукти за профилактика и лечение, особено на хронични заболявания.
Разпространение
КАМ е широко използвана в САЩ. Има литературни данни, че повече от половината лекувани пациенти използват и алтернативни терапии при лечение на хронични заболявания в комбинация с предписаното конвенционално лекарство (химическа субстанция). В скорошно изследване, Кауфман и колектив докладват резултати от проучване, показващо че 81% от населението е използвало поне едно лекарство (предписано лекарство, витамин/минерал или растителна добавка) в рамките само на една седмица. Четиринадесет процента от населението използва фитотерапия, а 16% от редовно приемащите лекарства по рецепта, алтернативно използват и хранителни добавки на базата на растения. Все по-голяма част от световното население в рамките на различни общности се обръща към фитопрепаратите по различни причини. Друго интересно проучване показва, че 71% от канадците и 19% от пълнолетното население на САЩ използват редовно фитопродукти. Повечето хора, които използват фитопрепарати, решават да ги приемат, вярвайки, че тези природни продукти са по-безопасни от синтетичните лекарства и това схващане е базирано главно на лично мнение и информация, идваща от приятели или медиите.
Кратка история на фитотерапията – от традиционната до модерната употреба на лекарствените растения
Фитотерапията се използва в цял свят като богат източник на биологично активни вещества (БАВ) за профилактика на различни заболявания. В страни, наследници на древни цивилизации като Китай, Индия, Египет, много страни от Южна Америка и други, все по-широко се използват фитопрепарати за профилактика и лечение на разнообразни здравословни проблеми. Причината те да са толкова популярни и добре приети е вярата, че всички природни продукти са гарантирано безопасни. Нуждата от продукти, приготвени от растения, като лекарства, хранителни добавки, козметика и други се увеличава и в развиващите се, и в развитите страни, поради засилващото се разбиране, че природните продукти са нетоксични, имат по-малко странични ефекти и са сравнително лесно достъпни.
В наши дни има съживяване на интереса към фитотерапията, основно поради нарастващото разбиране за рисковете, свързани с безразборното прилагане на лекарствени продукти от синтетични субстанции, използвани широко в традиционната медицина.
Кои лекарствени форми-фитопродукти показват по-голяма ефикасност – тотални растителни екстракти, техните съставни части или комбинация?
Много от ефикасните фитопрепарати са на лекарствения пазар под формата на тотални (общи) екстракти и лекарите считат, че синергичните взаимодействия между компонентите на състава на отделно растение или билкова смес представляват съществена част от терапевтичната ефективност. Доскоро съществуваха твърде малко клинични доказателства, които убедително да демонстрират този факт и много често се е оспорвало дали дозата на предполагаемо активните съставки не е твърде ниска, за да може въобще да се говори за проява на някакъв клинично значим ефект. Всъщност, много от механизмите на действие все още не са добре известни и има редица случаи, при които тотален екстракт показва по-добър ефект от еквивалентна доза изолирано вещество. В миналото е било трудно да се спазват тези изисквания, поради липса на аналитични методи. Много лекарствени продукти по това време не са били подходящи за включване в провежданите контролирани клинични проучвания. Синергичните взаимодействия са от голямо значение, когато се обясняват трудностите при изолирането на една единствена активна съставка и обясняват ефикасността на привидно ниски дози активни вещества, включени в съответния фитопрепарат.
Например, Гинко билоба е бил количествено определен чрез in vitro тест за тромбоцитна агрегация. За гинкозидите е известно, че са антагонисти на тромбоцит-активиращия фактор /ТАФ/, което е един от механизмите на противовъзпалителната им активност. Смес от гинкозидите А, В и С в доза от 100-240 mg могат да индуцират ТАФ-антагонизиращ ефект при хора. Все пак, доза от 120 mg стандартизиран екстракт от гинко, съдържащ само 6-7 mg гинкозиди, заедно с билбобалид и флавонолови гликозиди, има еквивалентен ефект. Заключението, които може да се направи от тези резултати е, че изолираните гинкозиди биха били по-малко ефикасни, отколкото ако се прилагат в смес, независимо от факта, че за гинкозид В е известно, че е специфичен ТАФ антагонист и е бил обект на много фармакологични изследвания.
Защо и трябва ли уролозите и практикуващите фармацевти да са запознати с основите на фитотерапията?
Интересът към използването на фитотерапията за профилактика и лечение на заболявания, подобряване на общото здравословно състояние и борбата с остаряването нараства в световен мащаб. Също така съществуват някои проучвания върху ефикасността на фитотерапията при урологични заболявания като доброкачествена хиперплазия на простатата (ДХП), еректилна дисфункция (ЕД), късен хипогонадизъм (КХ) и стерилитет при мъжете. Следователно, съществуват достатъчно причини уролозите и фармацевтите да обогатят познанията си за КАМ.
• КАМ е изключително популярна и се използва от много пациенти. Обикновено пациентите не разкриват тази информация, ако не бъдат изрично попитани.
• Урологът и практикуващият фармацевт в аптека трябва да бъдат в състояние да съветват пациентите за ползите и рисковете от КАМ, особено при положение, че природните продукти могат евентуално да взаимодействат с предписаните лекарства и/или да увеличат риска от поява на различни усложнения и нежелани лекарствени реакции.
Ето защо, според нас би било полезно да се направи кратък преглед на фитотерапията, прилагана при урологични заболявания.
Фитотерапия при ДХП
Голям брой различни растения се използват за приготвяне на екстракти, например Hypoxis rooperi (южноафриканска звездна трева), Serenoa repens (Sabal serrulata/плодове от сао палмето), Pygeum africanum (африканска слива), Secale cereale (тичинков прашец от ръж) и Cucurbita pepo (семена от тиква)
и т. н.
Някои от екстрактите са приготвят само от корените, семената, кората или плодовете, докато други са комбинирани продукти от две или повече растения. Броят на идентифицираните компоненти постоянно нараства: изглежда най-важните са фитостеролите /бета-ситостерол, кампестрол, стигмастерол, делта-5-стерол, делта-7-стероли/, фитоестрогени (лигнани, фитоестрогени, изофлавоноиди), мастни киселини (лауринова и миристинова), лектини, растителни масла, полизахариди, лупенон, лупеол, терпеноиди.
Предполагаем механизъм на действие
Много биологични механизми на растителните екстракти като инхибиране на 5-алфа-редуктаза, ароматазна активност, андрогенна блокада, алфа-1-блокада, инхибиране на простагландиновия синтез и противовъзпалителна активност са били предложени на базата на данни, получени in vitro. Въпреки че тези механизми са били документирани in vitro, няма убедителни доказателства, че те действат и in vivo. Например, досега нито едно клинично проучване не е доказало значимо намаляване на големината на простатата от серумен простатно-специфичен антиген /ПСА/.
Сао Палмето
Откъм приходи от продажби и участие в клинични изпитвания, най-популярен е екстрактът от изсушените плодове на американската палма- джудже, S. Repens (ботаническо име Sabal serrulata) или сао палмето. На базата на in vitro и in vivo проучвания върху животни и хора има многобройни предположения за механизмите на действие на сао палмето. В момента в лабораторни условия се изследват три механизма на действие: противовъзпалително, антиандрогенно и про-апоптотично. Има няколко проучвания върху ефекта на сао палмето при симптоми на долните пикочни пътища (СДПП) при пациенти с ДХП. Този продукт е бил тестван в две широкомащабни проспективни рандомизирани клинични проучвания, като е сравняван със стандартна терапия. Караро и колектив демонстрират, че подобренията в международния простатен симптоматичен индекс (МПСИ) и качеството на живот са били идентични в групите, приемали сао палмето и финастерид. Редуцирането на ПСА и големината на простатата са наблюдавани само в групата, приемала финастерид. Това проучване има някои слабости, поради краткия период, който обхваща и липсата на плацебо група. Дебруин и колектив са изследвали този екстракт, сравнявайки го с тамсулозин и заключението им е, че двата продукта са еднакво ефективни. Това проучване също е критикувано, поради липсата на плацебо група. Дванадесетмесечно, плацебо контролирано проучване с продукт, съдържащ сао палмето, е публикувано от Бент и колектив. Въпреки, че това вероятно е било добре организирано 12-месечно проучване, промените в симптоматичния индекс на Американската урологична асоциация (АУА), Qmax, размерът на простатата и остатъчният обем урина са идентични при използване на сао палмето и урина. Наскоро Ансеши и колектив са установили как да оценяват ефекта на сао палмето при редуциране на оперативни и постоперативни усложнения при мъже, подложени на хирургично лечение на ДХП. В групата пациенти, подложени на предварителна терапия, не са възникнали никакви усложнения по време на операциите и не са били необходими кръвопреливания. Освен това, следоперативното развитие е било значително по-благоприятно в групата, подложена на предварителна терапия. Това проучване подсказва, че пре-хирургичната терапия със сао палмето е ефективна за намаляване на потенциалните интраоперативни и постоперативни усложнения.
Цернилтон
Цернилтон е най-популярният продукт от S. Cereale и съдържа различни количества водоразтворими и разтворими в ацетон поленови фракции. Той се радва на широка популярност в Япония, Аржентина и част от Западна Европа за лечение на СДПП, причинени от ДХП. Няколко проучвания демонстрират разнообразни in vitro механизми на действие на S. cereale, включително инхибиране на клетъчния растеж на простатата и релаксация на гладката мускулатура чрез инхибиране на алфа адренергичните рецептори. По-ново проучване предостави in vivo доказателство за намеса в андрогенния метаболизъм като механизъм на действие. Проведен е и систематизиран преглед на Цернилтона, включващ четири проучвания, от които две плацебо контролирани и две сравнителни. Тези проучвания са били с кратка продължителност и са включвали общо 444 мъже. Изследователите споменават, че разликите в контролиращите агенти и методите да докладване на резултатите не са позволили всички проучвания да бъдат комбинирани в мета-анализ. Равносметката показва, че Цернилтон изглежда намалява значимо ноктурията в сравнение с плацебо, но не подобрява Qmax, остатъчния обем урина или размера на простатата в сравнение с плацебо или използваните в проучванията вещества. Аоки и колектив докладват, че пациенти, лекувани с тамсулозин и цернилтон, са показали по-голямо подобрение, в сравнение с тези, лекувани само с тамсулозин.
Африканска слива
Екстракт от кората на африканската слива, Pygeum africanum, се използва в Европа повече от 35 години за лечение на леки до умерени СДПП. Повечето клинични проучвания са използвали екстракт от P. africanum с търговското име Таденан.
Предполагаемите механизми на действие на P. Africanum много се доближават до тези на сао палмето. В момента съществуват доказателства с различна степен на достоверност за трите главни механизма, а именно – инхибиране на растежния фактор, противовъзпалително и антиандрогенно действие. P. africanum инхибира базалния растеж на култивирани човешки простатни миофибробласти и фибробласти, както и стимулиращите ефекти на растежните фактори, включително епидермалния растежен фактор и основния фибробластен растежен фактор. Най-значимите като достоверност данни, които потвърждават нейната aнтиандрогенна активност, включват взаимодействия с дихидротестостерон (ДХТ). Предварителната терапия е показала значително намаляване на обструктивните ефекти на ДХТ върху уринирането и редуцирането на теглото на простатата. В направения от Ишани и колектив мета-анализ са анализирани 18 проучвания, в които са участвали общо 1562 мъже. Четирите основни цели на този мета-анализ са били анализ на подобрения, докладвани от лекари, като ноктурия, Qmax и остатъчен обем урина. P. Africanum е намалила ноктурията с 19% в сравнение с плацебо при общо 325 пациента в 3 проучвания, въпреки че това не е значима разлика и е увеличила Qmax в сравнение с плацебо с 23% при общо 363 пациенти в 4 проучвания. Освен това, P. africanum е намалила остатъчния обем урина с 24% при общо 264 мъже в 2 проучвания. Заедно с това, експериментални проучвания са показали, че P. Africanum упражнява противовъзпалителен ефект и намалява свръхчувствителността на мускулатурата на пикочния мехур (детрузора).
Корен от коприва
По-ранни проучвания са показали, че коренът от коприва има противовъзпалителен ефект, свързва се със полов-хормон свързващия глобулин и инхибира клетъчната пролиферация. Също така инхибира действието на калиево-натриевата помпа. Лопаткин и колектив са изучавали безопасността и ефикасността на корена от коприва за период от над 96 седмици при 219 мъже с умерени или тежки СДПП. Пациентите са били разпределени на случаен принцип да получават плацебо или фиксирана доза от 120 mg екстракт от корен на коприва в продължение на повече от 24 седмици, последвани от още 24 седмици контролен период, по време на който всички пациенти са получавали лечение. МПСС, количеството екскретирана урина и остатъчният обем урина са се подобрили значително в лекуваната група, като по този начин се дава доказателство за клинично значима полза за период от 96 седмици.
Фитотерапия при ЕД
Плацебо ефектът при всяко лечение е добре известен и е демонстриран и при лечението на ЕД: плацебо-контролираните проучвания с по-нови перорални лекарствени форми показват 25-41% плацебо ефект. Това е сравнимо с плацебо ефекта, показан в клинични проучвания върху СДПП и ДХП. Ето защо, малкото проучвания с добавки, съдържащи андростендион, дехидроепиандростендион (ДХЕАС), цинк съдържащи добавки, както и други фитопрепарати, не са предоставили каквито и да е значими доказателства за по-добро действие спрямо плацебо. На този етап е спорно дали някои от тези хранителни добавки притежават достойнства, но въпреки това алтернативната медицина все още промотира много от тях (таблица 2). Процентът на отказ от прилагането на настоящите терапии е висок и като цяло удовлетворението е по-малко от очакваното. Много от тези пациенти се обръщат към КАМ, която често включва фитотерапия. В това отношение познанието за тези лекарства на основата на растителни суровини, които са били добре документирани в продължение на хиляди години, е важно както за уролозите, така и за практикуващите фармацевти. Гинко билоба, корейски женшен, Епимедиум (Разгонен козел), L-аргинин и шизандра (китайски лимонник) са някои от по-популярните хранителни добавки за ЕД.
Гинко билоба
Гинко билоба, предизвиква интерес в алтернативната медицина за лечение на еректилна дисфункция (ЕД), поради няколко причини, включително способността да подобрява васкуларната перфузия. Въпреки че често се използва за подобрение на цереброваскуларната перфузия при пациенти с деменция, централните му ефекти също са предпоставка за лечение на антидепресант-индуцирана ЕД. В едно изследване 60 пациента, при които няма отговор след лечение с папаверин, са лекувани с екстракт от гинко билоба между 12 и 18 месеца. Имало е подобрение в кръвоснабдяването при някои мъже след 6 до 8 седмици а при 50% от пациентите се е възвърнала еректилната функция след около 6 месеца. Sikora и сътр. представят резултатите от плацебо-контролирано, двойно-сляпо, рандомизирано, проспективно проучване с екстракт от гинко, 240 mg/ден за 24 седмици за лечение на васкулогенна ЕД. Не е открита значима разлика между двете групи, което доказва нуждата от висококачествени рандомизирани проучвания преди да се правят препоръки. Други изследвания с гинко билоба за лечение на други заболявания не са показали също особен успех. Следователно, всякакви данни, предлагащи употребата на формулации, съдържащи гинко за подобрение на сексуалната функция или ЕД, са съмнителни, докато не се публикуват достатъчно данни от по-големи рандомизирани проучвания.
Корейски червен жен-шен
Корейският червен жен-шен е един от най- използваните жен-шен продукти в САЩ; много марки са на пазара с името „Жен-шен“. Сред веществата, които са открити в корените са стероиди, пептиди и тритерпеноидния D-гликозид ( по-точно сапогенин). Активните вещества на женшена са тетрациклични тритерпеноидни сапонини (гинсенозиди). Корейският червен жен-шен е изследван за намаляването на климактерични симптоми и/или за подобрение състоянието на жени в постменопауза с лимитирани (не-сигнификантни) положителни резултати, сравнени с плацебо. Също така може да подобрят васкуларните ендотелни абнорми при пациенти с високо кръвно налягане чрез повишаване концентрацията на азотен оксид. При лабораторно изследване със зайци е установено, че може да се увеличи интрацелуларното секвестиране на калций. От резултатите от двойно-сляпо, плацебо-контролирано, предварително проучване на Корейския червен жен-шен при пациенти с ЕД без предшестваща терапия, е установено, че IIEF стойностите са много по- високи при пациенти, лекувани с жен-шен, отколкото при плацебо. Анализирани поотделно, резултатите за еректилната функция, либидото и задоволеността са значително по-високи при употребата на жен-шен. Около 60% от пациентите, използвали жен-шен показват подобрение при ерекцията, в сравнение с 20%, които са използвали плацебо. Авторите коментират, че механизмът на действие на женшена най- вероятно не е свързан с нивото на тестостерон, който не се е променил съществено по време на изследването, въпреки че серумният тестостерон нормализира нивата си при четирима от седем пациента след употреба на жен-шен. Основният извод е, че са необходими още много изследвания, за да се потвърди значимостта на представените данни.
Разгонен козел ( Епимедиум)
Съществуват около 50 вида епимедиум, разпространени в Азия, Европа и Близкия и Далечния Изток. Епимедиум се използва при лечение на стерилитет и импотентност от 2 000 години насам. Икариин, аморфен жълт прах, с точка на топене между 231 и 233 градуса, е бил изолиран от надземните части на растението. Инхибира фосфодиестераза-5 и 4. Също така инхибира и трите изомерни форми на фосфодиестераза 5 и индуцира нивата на цГТФ при плъхове, третирани с натриев нитропрусид. Ефектите на икариин върху фосфодиестеразата и цГТФ са добре разяснени.
Л- аргинин
Азотният оксид играе основна роля в медиирането на ерекция чрез вазорелаксация, чрез повишаване нивата на цикличен гуанозин монофосфат и понижаване нивата на калций в съдовите гладкомускулни клетки. Аминокиселината L-аргинин действа като NO донор за невронална и ендотелна NO синтеза и е показано че се повишава NO производството, ако се консумира в супрафизиологични дози от повече от 3g дневно. При плацебо-контролирано клинично изпитване, в което се използва L-аргинин, 2,8 g /дневно за 2 седмици, е установено, че при 40% от пациентите има подобрение на ерекцията. Повлиялите се са били млади индивиди и са имали по-добра обща съдова функция от неповлиялите се. Въпреки това, ниска доза на L-аргинин (1,5g/дневно) не е успяла да докаже сигнификантно ползата, в сравнение с плацебо при мъжете със смесена EД. В друго клинично проучване с прием на високи дози на L-аргинин (5 g /дневно) за мъже с органична EД, която се е появила най-вече в резултат на диабет или артериогенна етиология, приблизително 31% от мъжете в групата на L-аргинин са докладвали самостоятелно за субективно подобрение, в сравнение с 12% в плацебо групата.
Китайски лимонник
Китайският лимонник е широколистна дървесна лоза, характерна за горите на Корея, Китай и Русия. Има пет вкуса: сладък, горчив, кисел, стипчив и солен. Според типовете вкус сладкото може да има благоприятен ефект върху стомаха, горчивото и соленото за черния дроб и тестисите, а киселият и стипчивият за сърцето и белите дробове. Неговите плодове са се използвали в ориенталски растителни лекарства за ЕД, при нощно напикаване, диария, спонтанно изпотяване, нощно изпотяване, кашлица, астма, при храчки и хрипове, жълтеница и диабет. Sohn и сътр. са създали нова билкова формулация, която съдържа главно семената на китайския лимонник и са изследвали ефектите ѝ върху ерекцията на пениса и корпус кавернозум при мъжки хипертензивни плъхове. Формулацията с растителен произход била приготвена с пет естествени съставки (Schizandra chinensis, Cornus officinalis, Lycium chinense, Rubus coreanus и Cuscuta chinensis), включително и китайския лимонник. Това клинично проучване показва, че растителната формулация подобрява интракавернозното налягане и NO-цГМФ активността в тъканите на пениса на хипертензивни мъжки плъхове. Фармакологични проучвания показват, че екстрактът от Schisandra Chinensis има дозозависим релаксиращ ефект върху гладката мускулатура на съдовете и тази релаксация се медиира от ендотел-зависим-NO път и има пряк ефект върху съдовите гладкомускулни клетки чрез дефосфорилиране на миозин-лека верига. Хан и сътр. оценяват релаксиращите ефекти на Chinensis екстракта върху телесната тъкан в пениса и механизма на действие. Установено е, че се индуцира релаксация на гладката мускулатура, която протича преди всичко чрез ендотел-независим път. Също така, релаксиращите ефекти върху гладката мускулатура отчасти се дължат на активиране на калиевите канали и инхибиране на TRPC6 каналите.
Фитотерапия при хипогонадизъм с късно начало (LOH)
Според препоръката на Международната асоциация за изследване на застаряването при мъжете (ISSAM), LOH е дефинирано като клиничен и биохимичен синдром, свързан с напредването на възрастта и се характеризира с типични симптоми и дефицит на серумните нива на тестостерон. Тези пациенти обикновено имат намалено либидо, еректилна дисфункция, затлъстяване и други тревожни симптоми, свързани с ниско ниво на тестостерон. Затова основното лечение за LOH включва тестостерон- заместителна терапия (ТRТ). Въпреки това, TRT трябва да се прилага само след определяне серумните нива на тестостерон. Някои пациенти желаят лечение на симптомите възможно най-бързо. В допълнение има други пациенти, които не могат да се подложат на TRT, поради високите нива на PSA, чернодробна дисфункция и т.н. В такива случаи следва да се преосмисли палиативното лечение за облекчаване на тези симптоми. Нещо повече, тъй като интересът към алтернативната медицина за борба с остаряването нараства, проучванията за превантивния ефект на природни продукти против стареене също са се увеличили.
Затова в изложението по-долу са представени някои природни продукти, които биха могли да окажат положително въздействие на остаряването.
Бабини зъби
Бабини зъби е растение, което вирее в много страни по целия свят. То съдържа много уникални съединения, които имат сходна на стероидите или стероидно-сапонинна активност. Съединение, наречено протодиосцин може да се екстрахира от някои от тези растения при подходящи условия и очевидно да се трансформира в DHEA. Има публикувани изследвания, доказващи че това съединение потенциално подобрява еректилната функция ин витро. То се оказва неуспешно в първоначалните проучвания за промени в състава на телесните тъкани или въздействие на нивата на тестостерон при млади мъже, но показва увеличени нива на андростендион или естрадиол, когато се комбинира с други DHEA-сходни продукти. Gauthaman и сътр. докладват, че екстракт от Бабини зъби е в състояние да увеличи андрогена, но не е толкова ефективен, колкото тестостерон. Перорално лечение с продукти, съдържащи 45% протодиосцин, увеличава теглото на простатата на кастрирани мъжки плъхове на 29,85%, докато тестостерон увеличава теглото на простатата на кастрирани мъжки плъхове на 43.28%, в сравнение с нетретирани кастрирани мъжки плъхове. Резултати, подобни на тези, наблюдавани с андростендион/DHEA, могат да бъдат очаквани, но адекватни клинични проучвания, отнасящи се до индивидуалното им въздействие или други уникални ефекти върху хормоналните нива при мъже с хипогонадизъм или ЕД, не са публикувани.
Кампо
Кампо е японски традиционен растителен лекарствен продукт, който произхожда от традиционните китайски билкови лекарства, разработени през 17-19 век в Япония. В много случаи женските климактерични разстройства се подобряват значително след лечение с кампо. Той е широко прилаган при жени в климактериум. Amano и сътр. установяват, че почти 70% от пациентите с LOH са докладвали облекчение на различни симптоми след 4 седмици прием на кампо. Освен това, не са докладвани и сериозни нежелани реакции. Въпреки това, липсват данни за нивото на андроген след приложение на кампо. Ето защо е необходимо по-нататъшно проучване за установяване ефекта на кампо върху LOH.
Фитотерапия при стерилитет
Недостигът на специфични терапии за лечение на стерилитета при мъже налага търсенето на алтернативните терапии. Поради недостатъчната информация за етиологичните фактори, понякога такава терапия може да постигне добри резултати при пациенти от определена подкатегория. Причината за използването на тези терапии се базира на факта, че някои форми на стерилитет при мъжете се дължат на оксидативен стрес и хормонален дисбаланс и приложението на алтернативна терапия може да подобри мъжката фертилност и качеството на спермата. Аеробният метаболизъм на човешките сперматозоиди продуцира различни реактивни кислородни видове (ROS), които са от съществено значение за капацитета на сперматозоидите, акрозомната реакция и сливането с яйцеклетката. За да избегнат токсичните ефекти на ROS, семенната плазма и сперматозоиди действат като набор от антиоксидантни механизми.
Индийски жен-шен ( Withania somnifera)
Withania somnifera, известен също като индийски жен-шен, е описан в народната медицина като афродизиак и гериатричен тоник. Различни изследователи съобщават, че W.somnifera притежава антисеротогенна, противоракова и анаболна активност и е полезен при лечението на артрит, гериатрични проблеми, стрес и мъжка сексуална дисфункция. W. Somnifera инхибира липидната пероксидация в стрес-индуцирани животни и благоприятства развитието на тестисите и сперматогенезата при незрели Wistar плъхове, като пряко повлиява семенните каналчета. Хистологично изследване показва, че тестисите на млади мъжки плъхове, третирани с воден екстракт от листа на W.somnifera, съдържат повече и по-големи семенните каналчета, в сравнение с контролата. Установено е, че се увеличава теглото на тестисите при третираните плъхове. Въпреки това, нивата на серумния тестостерон и фоликулостимулиращия хормон са понижени в сравнение с контролата, докато нивото на лутеинизиращия хормон остава непроменено. Shukla и сътр. показват, че лечението с W. somnifera значително намалява апоптозата и ROS концентрациите и повишава концентрациите на металните йони в тестисите на нефертилни мъже. Установено е, че W. somnifera подобрява качеството на спермата като намалява оксидативния стрес и клетъчната смърт и повишава концентрациите на есенциалните метални йони.
Есцин
Напоследък есцин, който е основна съставка на семената на конския кестен, е доказано, че е ефективен при лечение на хронична венозна недостатъчност, като например хемороиди, дълбоки венозни варици на долни крайници, клапна недостатъчност и постоперативен оток. Fang Y и сътр. оценяват ефикасността на есцин за подобряване качеството на спермата при китайски пациенти от мъжки пол с варици-свързан стерилитет. В отговор на лечението, стойностите на подобрение на сперматозоидната плътност при контролната група, групата с операция и групата с есцин, са съответно 38.5%, 68.8% и 57.5%. Това проучване демонстрира, че есцин е много ефективен при подобряване качеството на спермата. Установени са били само много ниски честоти на слабо изразени отрицателни ефекти по време на лечението, повечето от които са се подобрили без по-нататъшна симптоматична лекарствена терапия.
Антоцианин
Антоцианин е естествен, водоразтворим пигмент, който се среща като червен, син или пурпурен в растенията и спада към групата на флавоноидните съединения. Инициира антиоксидантната реакция като стабилизира или инактивира свободните радикали и предотвратява клетъчния оксидативен стрес. Вариците се наблюдават при около 15% от младите мъже. При възрастните индивиди те са безсимптомни в повечето случаи. Въпреки това са регистрирани и случаи на първичен (35%) и вторичен стерилитет (81%) и се явяват една от най-честите причини за стерилитет. Стерилитетът се свързва с реактивни кислородни видове ( ROS ). Aitken и сътр. са установили, че нивата на кислородните видове са по-високи при инфертилни пациенти, по-точно тези с варици, при които продукцията на свободни кислородни радикали била толкова висока, че се е свързала с появяването на инфертилност. Jang и сътр. са изследвали механизма на възникване на мъжката инфертилност, причинена от варици и са оценили възможните терапевтични ефекти на антоцианин. Те предполагат, че антиоксидантният ефект на антоцианин предотвратява щетите, причинени от кислородните радикали, появили се вследствие на варици. Затова антоцианин може да бъде ефективен в производството на сперматозоиди при пациенти с варици.