Брой 2/2001
Д-р П. Илинов
Наричат ги още баластни вещества, защото основната им съставка е целулоза, хемицелулоза, лигнин, пектини, гуми, слизести вещества, смоли и др. Те всички са компоненти на клетъчните стени, физиологичният им ефект се проявява по различен начин и търпят промяна при кулинарната обработка на храните, които ги съдържат. Разпространени са в зеленчуците, зърнените и бобовите храни, плодовете и др. Тъй като не се усвояват от организма, защото в храносмилателната система липсват ензими, за да ги разградят, те условно се наричат „баластни“.
Тези вещества обаче са участник в храносмилането, = смесват се с усвоимите храни, свързват се с вода, увеличават обема на чревното съдържимо и го „омесват“ подобно на тесто. Освен това свързват тежките метали и други вредни вещества и ги отстраняват чрез фекалиите, заедно с излишните жлъчни киселини и холестерол. Изследванията са показали, че от количеството на приетите баластни вещества зависи времетраенето на пасажа на смляната храна през червата и това спомага за нормалната дефекация. При, достатъчен прием на баластна храна времето за пасажа се свежда до около 24 часа, докато при дефицит от тях (както се наблюдава при градското население) времето нараства до три денонощия. в този случай количеството на фекалната маса от нормалните 250 д спада на 150 д.
Баластните вещества, в съприкосновение с лигавицата на дебелото черво, намаляват въздействието на продуктите на гнилостните процеси и се смята, че това предпазва от рак както на дебелото, така и на правото черво.
Днес се приема, че дозата от 25-26 д дневно баластни вещества е оптимална за здравия възрастен човек. От друга страна, хората, които водят заседнал начин на живот (чиновници и др.), не трябва да прекаляват с тях (особено бобови култури боб, грах, леща, бакла), защото образуват газове СО2, водород, метан, серен диоксид, сероводород, които балонират корема, усеща се тежест и дискомфорт. По този начин се притискат червата, лигавицата им не се кръвоснабдява достатъчно, възпалява се, получават се често спазми и спастичен колит. в тези случаи трябва да се установи индивидуална доза, която не създава проблеми, като се приемат умерено житни храни, настъргани сурови моркови, ябълки, отвара от ленено семе, сварени пшенични или овесени трици.