Брой 6/2008
Доц. д-р Д. Попова, д.м.
Клиника по терапия, метаболитни заболявания и диететика, Университетска МБАЛ „Царица Йоанна ИСУЛ“, София
Целите на човешкото хранене преминават през различни етапи на своето развитие. Докато първоначално храненето на човека е но към преживяване и заболяване на глада, по-късно науката за хранене изисква хранителна безопасност и се насочва към прием на предимно качествена и безопасна храна. в наше бреме, когато медицинската наука осигурява не само лечение, но и широка превенция на човешките болести и увреждания, съвременните цели на храненето са насочени към поддържане на физическото и психическо здраве, намаляване на риска от заболявания и спиране на развитието на заболявания. Сегашната концепция за храненето е ориентирана не само към адекватен, но и към оптимален внос на макро и микронутриенти.
Въз основа на това е създадена концепцията за така наречените „функционални храни“4.
Функционалните храни подобряват здравословното състояние на организма и редуцират риска от заболявания. Те имат не само хранителен ефект, съответен на нутриентния им състав, но могат да повлияят благоприятно на една или повече функции в организма, функционалните храни са натурални храни, към които технологично е добавен хранителен компонент, или от които е отстранен хранителен комопонент. Те могат да се получат, когато се модифицират един или повече от техните компоненти, или когато се приложи комбинация от горепосочените технологични варианти. Функционалните храни могат да бъдат предназначено, както за цялата популация, така и за определено групи от населението, обединени по възраст, генетична конституция или здравен риск.
Науката за функционалните храни възниква 6 Япония през I960 г., по-късно се развива и в САЩ, а от 1996 г. и в Европа8. Тя предоставя нови научни предизвикателства за разкриване на сложните взаимодействия между храните и човешкото здраве. С помощта на проучвания ин витро, клетъчни култури, експериментални модели и проучвания, при хората се идентифицират механизмите на взаимодействие между активните хранителни компоненти и таргетните функции в организма. важна цел е да се идентифицират и валидизират маркерите на таргетните функции и да се определят техните възможни модификации. Необходимо е да се оцени и безопасността на функционалната храна и нейните компоненти. формулираните хипотези за подобрено здравословно състояние и редуциран риск от заболявания следва да се докажат в проучвания върху хранителните модели при хора4.
Особено трудно е определянето на сигурни биологични маркери, които могат да насочат към потенциалните ползи или рискове в областта на съответната таргетна функция в организма8. Когато маркерите определят директно събитие от даден процес, те се определят като фактори, а когато представят индиректно събитие, свързано с този процес, те се определят като индикатори. Освен това те се разделят на:
♦ Маркери за хранителния прием на проучвания хранителен компонент серумен, фекален, уринен или тъканен маркер. Например: повишеното ниво на фолат в еритроцитите е маркер за хранителен прием на фолиева киселина.
♦ Маркери на биологичния отговор или на таргетната функция нива на метаболити, протеини или ензими в телесните течности. Например: редукцията на плазмения хомоцистеин е отговор на хранителния прием на фолиева киселина.
♦ Маркери на подходяща междинна цел за подобрен здравен статус и/или редуциран риск от заболяване измерване на директен биологичен резултат. Например: дължината на стеснението на каротидната артерия, измерена с доплер, е израз на кардиоваскуларна болест.
Маркерите на хранителен прием и на биологичен отговор могат да са фактори или индикатори. Маркерите на междинния резултат са преди всичко фактори, по-рядко са индикатори. Критериите за определянето на маркери, независимо дали те са биохимични, физиологични или поведенчески, са насочени към няколко важни изисквания ясна връзка с проучвания феномен, достатъчна сензитивност, валидизация, висока специфичност, достъпно и лесно измерване, възможност за динамични промени. Новите техники, като тези на молекулярната биология, вероятно ще предоставят нови маркери за точно идентифициране на таргетните групи, които се нуждаят от функционални храни.
функционалните храни трябва да отговарят на всички стандарти за хранителна безопасност6. Последните следва да бъдат направени така, както се изработват стандартите за лекарствена безопасност. Оценката за сигурност на хранителните компоненти, включително и на микронутриентите, трябва да определи точния интервал на хранителен внос, за да се предпази организмът от потенциални нежелани ефекти, както във връзка с недостатъчен прием и развитие на съответни клинично значими дефицити, така и във връзка със свръхприем и развитие на съответни клинични токсични реакции. Освен това са необходими и научни постмаркетингови наблюдения за оценка на очаквания клиничен ефект и за честота на нежелани странични реакции. Науката за функционалните храни има за задача да определи протоколите за производство, приложение и мониториране на функционалните храни и на хранителните компоненти.
Съгласно Европейския консенсус за функционалните храни4 най-важните таргетни области за значимо въздействие в човешкия организъм са:
♦ растеж и развитие интраутеринно и постнатално;
♦ обмяна на веществата;
♦ антиоксидантна защита;
♦ кардиоваскуларна система;
♦ интестинална физиология;
♦ поведенчески и психологически функции.
Медицинската практика е доказала връзката на промените в хранителния внос, ниската физическа активност и небалансираното хранене със съвремените социално значими заболявания затлъстяване, диабет тип 2 и остеопороза10.
Количеството на макронутриентите в хранителния режим определя субстратния метаболизъм в организма. Оптимално балансираната диета на практика се изразява в баланса на макронутриентния състав въглехидрати, белтъчини, мазнини5.
Въглехидратите химически се разделят на монозахариди, дизахариди, олигозахариди, скорбяла, нескорбелни полизахариди, полиоли и алкохол. От физиологична гледна точка въглехидратите се определят като смилаеми, които се разграждат и абсорбират в тънките черва, и несмилаеми, които не се усвояват. Мазнините като хранителен компонент се определят в зависимост от съдържанието на мастни киселини-наситени, мононенаситени (цис и транс), полиненаситени, като последните са подразделени на омега-6 и омега-3 видове.
Основни метаболитни функции, които подлежат на хранителен контрол и бездействие
Поддържане на оптимална телесна маса, телесен състав и разпределение на мастната тъкан
Затлъстяването се разбива в резултат на повишен енергиен внос и намален енергиен разход. Излишъкът от хранителна енергия се натрупва в ексцесивна маетна тъкан, увеличава теглото и мастното съдържание в тялото.Доказани са повишеният общ и сърдечно-съдов риск при повишаване на телесната маса и особено при абнормно натрупване на предимно висцерална мастна тъкан. Независимо от важната роля на генетичните фактори 6 развитието на затлъстяването и инсулиновата резистентност, определено значение имат благоприятстващите фактори на околната среда небалансираното хранене и намалената физическа актибност10.
Контрол на окислението на макронутриентите
Пълното окисление на всеки макронутриент, еквивалентно на неговото количество в хранителния режим, определя макронутриентния баланс. Окислението на въглехидратите и на протеините варира според актуалния им внос и по този начин вероятно се регулира тяхното окисление2. При постоянен въглехидратен внос, приемът на мазнини не винаги инициира тяхното окисление. Регулация на термогенезата Доказан е повишаващият енергоразхода директен ефект на хранителния прием. Той се изразява чрез продължителна симпатикусова активация и повишаване на нивата на катехоламини.
Контрол на инсулиновата чувствителност и на кръвната захар
Благодарение на така наречената „кламп“ техника стана възможно определянето на инсулиновата чувствителност, респективно на потенциалната възможност на инсулина да съдейства за метаболизиране на глюкозата. Повшиените нива на гликемията на гладно и след нахранване представляват кардиоваскуларен рисков фактор и първопричина за развитие на микробаскуларни диабетни лезии. Контрол на плазмените триглицериди. Хипертриглицеридемията, самостоятелно или 8 комбинация с понижени високоплътностни липопротеини, е характерно нарушение при инсулиновата резистентност и коронарната сърдечна болест7. Големината и продължителността на повишените нива на серумните триглицериди след нахранване или т.нар. постпрандиална липемия, е установен маркер за сърдечно-съдов риск, дори при нормални концентрации на триглицеридите на гладно.
Оптимален физиологичен отговор при физическа активност
Доброто физическо натоварване, в зависимост от интензивността си, може да увеличи енергоразхода с 500 до 1000 ккал на час. в тази ситуация може да възникне здравен риск и дориколапс, вследствие на влошена хемодинамика и изразена дехидратация, поради обилно потене и топлоотделяне. Недостатъчният внос на въглехидрати е в състояние да предизвика хипогликемия, умора и изтощение.в зависимост от типа, интензивността и продължителността на физическите усилия се определят специфичните нужди от внос на нутриенти и вода.
Възможности за диетично въздействие върху метаболизма
Включването на храни с редуциран енергиен състав и с намалено липидно съдържание в диетичния режим води до намаляване на теглото, до подобряване на глюкозния толеранс и на инсулиновата чувствителност. Тъй като наситените мазнини влошават инсулиновата чувствителност и носят риск от развитие на диабет, те след6а да се намалят и по възможност да се заместят с омега-в полиненаситени мазнини. В бъдеще ще се търсят нови подходящи заместители на мазнините и/или хранителни компоненти, които специфично могат да повлияят на абдоминалното затлъстяване.
Гликемичният индекс характеризира храните с преобладаващо въглехидратно съдържание по отношение на повишаването на кръвната захар непосредствено след техния прием. Той се изразява в процент от гликемичния отгобор спрямо глюкоза или бял хляб, които са храни еталон за абсолютно висок гликемичен отговор. Включването на храни с нисък гликемичен индекс в диетичния режим зеленчуци, овесени ядки, макаронени изделия, води до подобряване на инсулиновата чувствителност и намалява риска от диабет3.
Несмилаемите, така наречени ферментативни въглехидрати резистентни скорбели и и нескорвелни полизахариди, олигозахариди, полиоли и вероятно някои техни деградационни продукти, оказват благоприятни метаболитни въздействия. Те намаляват кръвнозахарните нива, чрез повишаване на чернодробната глюкозна продукция. Пристенните полизахариди „капсулират“ хранителните въглехидрати и така намаляват тяхната смилаемост и усвояемост. Приемът на голем и количества разтворими полизахаридни фибри забавя стомашното изпразване и инхибира смилането и усвояването на разтворимите хранителни вещества. По този начин се оказва благоприятен ефект върху постпрандиалната гликемия и липемия и се подобрява инсулиновият отговор1.
Кофеинът от групата на хранителните метилксантини е потенциален термогенен фактор.
Подобен ефект вероятно притежават някои лютиви компоненти като джинджифил, чили, горчица.
Необходими са бъдещи научни изследвания, за да се изяснят редица дискутирани и спорни въпроси. Различните механизми на инсулинова резистентност и особено на междинната въглехидратна и мастна обмяна при висцерално затлъстяване, влиянието на различните късоверижни мастни киселини, мастното окисление, регулаторното влияние на различните видове въглехидати, механизмите и факторите на повишаване на термогенезата, изискват по-нататъшни проучвания.Особен интерес представляват взаимодействията между нутриентите, генната експресия и имунния статус. Бъдещата медицинска практика би могла да установи дълготрайните ефекти на макронутриентните промени. Интерес представляват и генно-нутриентните взаимодействия в условията на продължително (поне шестмесечно) действащи диетични режими9.
Функционалните храни с доказани ефекти, редуциращи здравния риск, могат да бъдат важни компоненти на съвременните диетични режими при редица хронични заболявания, за първична и вторична хранителна профилактика и лечение.