Брой 1/2003
Ст.н.с. д-р И. Мартинова
Миналата 2002 година бе обявена от Световната здравна организация (СЗО) за година на борба с микотоксините. Този факт е достатъчен, за да покаже важността на проблема минотонсини. Макар че са известни на човечеството още от дълбока древноет, микотоксините са актуални и днес.
Канво представляват микотоксините?
Микотоксините са отрови, които се произвеждат от микроскопични гъби (плесени) Aspergillus, Fusarium, Penicillium и други и увреждат организма на животните и човека. При подходящи условия висока влажност и температура, плесените се развиват върху зърното (царевица, пшеница, ечемик, овес), плодовете, ядките, гроздето и т.н. още преди прибирането на реколтата. Освен това, при съхранение в неподходящи помещения с висока влажност и температура, плесените допълнително поразяват и замърсяват силно зърното и плодовете. Натрупаните микотоксини имат директно въздействие върху човека, тъй като зърното и плодовете съставляват основните храни хляб и хлебни изделия, ориз, детски храни, фъстъци, бира, кафе, ядки, вино, сокове, нектари, подправки и др. Допълнително интоксикиране на хората с микотоксини става чрез консумацията на продукта от животински произход месо, мляко, яйца, колбаси, когато животните са хранени с фуражи, замърсени с микотоксини.
Най-разпространените и изучени микотоксини са Афлатоксините, Охратоксините. Зеараленонът, Патулина, Трихотецените, към които се отнасят Деоксини&аленола и Т-2 токсина. Напоследък са описани още една група силно токсични микотоксини фумонизини.
Как влияят микотоксините върху човека?
В редица рискови страни в Азия и Африка, консумацията на силно замърсени с микотоксини храни води до остри епизоди на интоксикация на населението. У нас остри интоксикации не са описани, но населението хронично е изложено на въздействието на ниски дози микотоксини, които замърсяват хранителните продукти.
Как се замъреяват храните и фуражите с микотоксини у нас.
Географското положение на България не благоприятства силно развитие на плесените, както това се случва в рисковите страни, но при неправилно съхранение и транспорт на здраво зърно в условия на повишиена влажност и температура се създават условия за развитие на плесени, които замърсяват реколтата.
Афлатоксините (в1, в2, G1, G2, М1) са открити през 1960 г. Афлатоксин В1 е причислен от СЗО към най-силните канцерогени, причинители на чернодробен карцином при човека. Афлатоксините се откриват във всички видове зърно, ориз, ядки, сушени плодове, подправки, фъстъци, какао и други поразени от плесенната гъбичка Aspergillus ftavus. Особено опасно е приемането на замърсени с афлатоксини храни с одновременна консумация на алкохол, който усилва токсичния ефект на микотоксина. Афлатоксините увреждат предимно черния дроб особено при хора, боледували от хепатит В. Установено е, че канцерогенният ефект на Афлатоксин В1 се дължи на способността му да се свързва с базата гуанин в молекулата на ДНК в чернодробните клетки, като по този начин отключва неконтролируема пролиферативна активност, водеща до туморообразуване. Освен към ДНК афлатоксин В1 се свързва и със серумния албумин. Афлатоксин М1 замърсява млякото на животни, хранени с плесенясали фуражи.
Охратоксините се продуцират от плесените Aspergillus ochraceus и Penicillium viridicatum, които при подходящи условия се развиват върху почти всички зърнени култури, грозде, плодове, подправки, кафе и др. Чрез замърсените суровини, охратоксините преминават в широк диапазон хранителни продукти хляб, бира, вино, ориз, месо, плодове, сокове. Консумирането на храни с повишено съдържание на Охратоксини поразява пикочопроводните пътища у човека и животните и предизвиква цироза на бъбреците. Смята се, че охратоксините са причина за Балканската ендемична нефропатия, при която се развива нефрит и рак на отделителната система. Поради консумацията на силно замърсени храни, съдържанието на охратоксините в кръвта на населението от балканския регион е 100 пъти повече от това при останалите европейци. Охратоксинът се отлага в месото на птици и свине, хранени със замърсени фуражи и по този начин допълнително уврежда организма на човека.
Зеараленонът се синтезира от плесените Fusarium при висока влажност и ниска температура. Среща се най-често в царевицата, пшеницата, ечемика, в храните и фуражите. Зеараленонът е фитоестроген и понижава репродуктивните възможности при животните и човека, предизвиква оток на матката и млечните жлези и атрофия на яйчниците и тестисите. Този микотоксин има също и изразен тератогенен ефект.
Една нова група са сравнително скоро описаните фумонизини, продукт на плесента Fusariurn moniiiforme, която се развива предимно върху царевицата. Консумацията на храни, замърсени с фумонизини, води до развитието на рак на хранопровода. Напоследък има данни че фумонизините имат хепатотоксичен ефект и провокират развитието на чернодробен карцином.
Патулинът е известен кат омикотоксин на ябълката. Синтезира се от микроскопичната гъба Peniciiiium expansum. Oткрива се в плесенясали плодове и зеленчуци, както и в произведените от тях продукта сокове, мус, нектар, пюре, кетчуп и др. При системна консумация на замърсени с патулин храни, у човека и животните се наблюдават оток и кръвоизливи в белия дроб, уврежда се капилярната мрежа на черния дроб, далака и бъбреците. Патулинът потиска усвояването на калия в организма и се приема, че има канцерогенен ефект.
Деоксиниваленолът (ДОН) и Т-2 токсинът са микотоксини от групата на Трихотецените, продуцирани от плесените Fusarium, Trichoderma, Cephaiosporium и др., които се развиват върху царевицата, пшеницата и ечемика. ДОН и Т-2 убреждат храносмилателната система при животните, и предизвикват Alimentary Toxic Aleukia при човека както и увреди на устната кухина и на гастроинтестиналния тракт. Трихотецените потискат имунната защита на ниво клетъчен имунен отговор.
От изложеното може да се заключи, че микотоксините са силно отровни вещества, които в твърде малки концентрации проявяват канцерогенен, мутагенен и тератогенен ефект и потискат имунната защита при чобека. Действието на микотоксините върху човешкият организъм е директно чрез консумация на замърсено зърно и зърнени храни, плодове и зеленчуци. От друга страна е налице и вторично действие на отложените в месото, яйцата и млякото микотоксини, когато животните са хранени със замърсени фуражи.
За съжаление, замърсените с микотоксини хранителни продукти и зърно не могат да се почистят, и egинственият изход е да бъдат унищожени. Термичната обработка не намалява нивото на замърсяване. Единственият начин е строг контрол към качеството на всички хранителни суровини и продукти, които се предлагат на пазара. В икономически развитите страни (САЩ, Канада, странитечленки на ЕС), са въведени допустима норми на минотонсиново замърсяване за всички хранителни продукти и фуражи. Освен това, в тези страна стриктно се контролира вносът на зърно, фуражи, фъстъци, кафе, подправки и други, особено от т.н. рискови страна (Индия, Аржентина, Судан, Египет), където природните условия за развитие на плесени са благоприятни.
В нашата страна (от 11 юли 2002 г.) влезе в сила Наредба №11 на Министерството на здравеопазването за максимално допустимите норма количества микотоксини в храните. За да се създадат условия за спазване на тази наредба, е необходимо Министерството на здравеопазването да осигури съответната база, където да се измерват и сертифицират продукти за вътрешния пазар, вносни и предназначено за износ. Засега у нас са акредитирани лаборатории по микотоксикология към ХЕИ в гр. София, Бургас, Пловдив и Добрич. В столична ХЕИ работят много добре подготвени
специалисту които владеят както класическите методи на тънкослойната хроматография, така и съвременната имуноафинитетна хроматография, което им дава възможност да определят и сертифицират съдържанието на микотоксините афлатоктин, охратоксин, фумонизин, зеараленон, ДОН и Т-2 в хранителни продукти, зърно и фуражи.
Освен акредитираните микотоксикологични лабораторий, определяне на съдържанието на микотоксини в зърното и фуражите може да се извършва на място в самите фуражни заводи, които носят отговорност за качеството на предлаганите фуражи.
Борбата с микотоксините включва следните основни моменти
1. От страна на производителите грижливо отношение към реколтата местно производство на всички етапи (производство, прибиране, съхранение, транспорт).
2. От страна на държавните контролни органи строг контрол за съдържание на микотоксини на вносните продукти зърно, ориз, плодове, кафе, какао, сушени плодобе, фъстъци, подправки, фуражи и др, особено от рискои страни (Индия, Судан, Аржентина, Египет и др.). Нужно е стриктно контролиране за съдържание на микотоксини в суровини, от които се произвеждат детски храни, хляб и хлебни продукти, бира, вино, сокове и други, както и съдържанието на микотоксини във фуражите и в животинските продукти месо, мляко, яйца.
3. Във веяно доманинство трябва да се съхраняват правилно всички продукти, за да се избегне развитието на плесени. Мухлясалите хранителни продукти трябва да се изхвърлят, тъй.като термичната обработка не унищожава микотоксините.
Повсеместното разпространение на невидимата отрова минотоксини практически във всички храни и напитки, както и постоянната им и продължителна употреба, са доказани рискове за човешкото здраве.