Брой 6/2018
Доц. д-р Ц. Генадиев, Д-р К. Христов, Д-р Д. Гайдаров
Урологична амбулаторна практика, Медицински комплекс „Д-р Щерев“ – София
Увод
Ракът на простатната жлеза е водещ диагностичен и лечебен проблем за съвременната урология. Диагнозата се поставя на два етапа – съмнение и доказателство. Диагностичните съмнения се доказват с биопсия на простатната жлеза. Резултатите от биопсията нерядко водят до свръхдиагностициране или извършване на повторни биопсии. Проучват се диагностични методи за предпазване от ненужна биопсия. Едни от тях са генетичните уринни тестове.
Цел на настоящата статия е да представи нашия начален опит и първи резултати от приложението на уринен генетичен тест SelectMDx за диагностика на карцином на простатна жлеза.
Материал и методи
За периода 09 декември 2017 – 01 април 2018 г приложихме уринен генетичен тест SelectMDx, производство на мултинационална компания MdxHealth, на шестнайсет мъже /n=16/ на средна възраст 63.4 години /47-70г.//5/. Средна стойност на общ простато-специфичен антиген /ПСА/ – 8.3ng/ml/3.72-22.0/. Показания за извършване на теста: обсъждане на втора биопсия при отрицателна първа такава при седем пациенти, първично диагностицирани със съмнение за карцином и обсъждане на първа биопсия при 7 пациенти, един пациент с диагностициран карцином от трансуретрална резекция преди 2 години и подложен на проследяване и наблюдение, един пациент с диагностициран карцином с неясна, неубедителна диагноза.
Метод на теста – попълване на информирано съгласие и протокол с диагностични данни на пациента. След кратък трансректален масаж на простатата пациентът уринира първата струя урина в специален контейнер със среда за съхранение на урината. Контейнерът се обозначава с индивидуален код и се подготвя за изпращане. След 5-7 работни дни се получава протокол с резултат на пациента. Заключението показва или нисък риск за агресивен простатен карцином, или процент вероятност за простатен карцином със скор по Глисън 7 и повече.
Резултати
Пациентите с предишна извършена и отрицателна за карцином биопсия /n=8/ положителен тест имахме при двама от тях. Подложихме ги на биопсия и при единия доказахме карцином на простата Глисън скор 7, докато при втория случай се намериха доброкачествени промени. Останалите 6 пациенти от групата не бяха подложени на повторна биопсия. Приемаме, че тестът предпази 6 пациента от биопсия, като подложи един пациент на необходима, и един на ненужна биопсия. От проведените тестове при четирима небиопсирани до момента пациенти получихме положителен тест за клинично значим карцином. При трима от тях имаше суспектна находка от ректалното туширане. От извършените биопсии карцином се откри при двама, а при другите двама се намери доброкачествена хиперплазия и простатит. Имахме един провален, поради транспортно задържане тест и един тест с недостатъчен генетичен материал в урината.
Дискусия
Генетичните уринни тестове са съвременен неинвазивен диагностичен метод за карцином на простатната жлеза /2/. Първият тест въведен в практиката е тестът РСА3/3;4/. Неговата роля е да покаже или отхвърли съмнение за карцином като цяло. Тестът SelectMDx носи името „течна биопсия“, защото диагностицира не само вероятност за простатен карцином, но и за клинично значим такъв с Глисън скор 7 и повече /6/. Тестът има над 98% негативна предсказваща стойност, което го прави приложим в практиката за подбор на пациенти, кандидати за биопсия на простатата. От 2018 г тестът е включен в препоръките на Европейското Дружество по Урология /7/. За нашата ежедневна практика тестът е още един метод, който допълва диагностичния ни алгоритъм и подход за пациенти със съмнение за карцином на простатата /1/.
Заключение
Уринният генетичен тест SelectMDx е съвременен неинвазивен диагностичен метод за простатен карцином и селекция на пациенти за биопсия на простатата. Методът намира място в диагностичния алгоритъм предимно със своята висока отрицателна предсказваща стойност. Показанията и резултатите от приложението на теста продължават да се проучват.
Източници
1. Цв. Генадиев. Ролята на биопсичната техника за избора на лечение при рака на простатната жлеза – клиничен опит. Медицински преглед, 2018, 54, 2, 42-45
2. Ashley VA et al. The Use of Biomarkers in Prostate Cancer Screening and Treatment. Rev Urol. 2017;19(4):221-234.
3. Hessels D et al. DD3(PCA3)-based molecular urine analysis for the diagnosis of prostate cancer. Eur Urol. 2003 Jul;44(1):8-15;
4. Fradet Y. et al. uPM3, a new molecular urine test for the detection of prostate cancer. Urology. 2004 Aug;64(2):311-5;
5. https://mdxhealth.com/company-overview
6. Leyten GH et al. Identification of a Candidate Gene Panel for the Early Diagnosis of Prostate Cancer. Clin Cancer Res. 2015 Jul 1;21(13):3061-70.
7. https://uroweb.org/guideline/prostate-cancer/#5