Брой 3/2000
Доц. Адриана Анадолийска
Стомашно-чревни загуби
Присъствието на хиповолемия с хипонатремия и минимална екскреция на натрий в урината насочва към екстраренален източник на загуба на вода и натрий. Причините са повръщане, назогастрална сонда и диария. Обикновено има висок (над 500 мосм/л) осмолалитет при този вид загуби. Често този тип загуби се съчетава с хипокалиемия и метаболитна ацидоза (при диария) и метаболитна алкалоза (при повръщане).
Загуби в т.нар. трето пространство
Наблюдават се при перитонит, панкреатит или илеус. Ексцесивни загуби през кожата (при изгаряне, профузно изпотяване, муковисцидоза) също водят до хипонатремия.
Хипонатремия с масивна загуба на ЕЦТ и повишен общ телесен натрий
Хипонатремия се наблюдава често при масивни отоци. Тук общият телесен натрий и водата са увеличени, но повече – общата телесна вода. При нормална бъбречна функция тези състояния се съчетават с повишена тубуларна реабсорбция на натрий и оттам намалена натриуреза. При болни с отоци и хипонатремия е трудно да се реши дали тя се дължи на увреждане на водната екскреция от основното заболяване – сърце, бъбрек, черен дроб или е обусловена от прилагане на диуретици. Диуретичната терапия може да замъгли бъбречната задръжка на натрий при оточни състояния и също да допринесе за хипонатремията.
• Застойна сърдечна недостатъчност (зсн)
Възможните механизми за хипонатремия са два:
1. повишена секреция на вазопресин и
2. намалено освобождаване на натрий в тубуларната течност към дисталните разреждащи сегменти на нефрона.
Намалението на сърдечния дебит при редуциране на ефективния артериален кръвен обем активира барорецепторите с последващо инхибиране на аферентния глософарингиален и вагусен нервен трафик към хипоталамуса. Инхибирането на тези пътища се съчетава със стимулиране на симпатикуса и освобождаване на вазопресин чрез високо пресорните барорецептори. При сърдечна недостатъчност ГФР намалява и се повишава проксималната тубуларна реабсорбция на натрий с последващо намаление на дисталното освобождаване на натрий и вода, което е причина за хиперосмоларната урина и водната задръжка при сърдечна недостатъчност.
• Чернодробна недостатъчност
Хипонатремията е чест симптом на чернодробната цироза. Механизмите на възникването й са подобни на тези при сърдечната недостатъчност. Намалението на ефективния кръвен обем е резултат от задръжка на венозна кръв в спланхнихусовата област, хипоалбуминемията и намалението на тоталното периферно съпротивление.
(Краят в следващия брой)