Брой 2/2000
Проф. д-р Лукан Балабански
Защитната роля на соята
Преди 2-3 десетилетия Doll и Peto посочиха, че хранителните въздействия са рисков фактор за около 35% от злокачествените новообразования.
За някои форми на рак това въздействие на хранителните фактори е още по-значимо такива са раковите локализации в храносмилателния тракт на устната кухина, фаринса, хранопровода, стомаха, дебелото и правото черво. Редица съставки на храните досега са посочени като участници в карциногенезата било като промотори, които улесняват малигнената дегенерация, било като инициатори, които пряко допринасят за възникване на тумори (животински масти, червени меса, алкохол и др.). В онкологията е познато и понятието протектори, които противодействат на ракообразуването (хранителни влакнини, калций, витамин Д плодове, зеленчуци).
Изофлавоните, и най-вече генистенът, причиняван удължаване на менструалните цикли и на възрастта с менструални цикли. Удължаването на менструалния цикъл с 2,5 дни е един от механизмите на антиканцерогенното действие на генистена, защото чрез тази промяна организма се излага на по-малко въздействие на естрогените, които съучастват в генезата на рака на гърдата и на матката.
Консумирането на соеви продукти намалява с 50% риска от рак на гърдата при жени в менопауза.
За генистена и за други изофлабони е доказано, че подтискат действието на тирозин-киназата, както и на редица ензимни активности, които контролират развитието на клетки.
Досега са публикувани повече от 100 изследвания, които показват, че invitro генистенът спира развитието на различии видове ракови клетки, вклъчително на гърдата, дебелото черво, простатата, както и при левкемия. Повече от 20 изследвания са публикувани, най-вече при азиатци, които показват, че консумирането на соя, макар и само един път на ден, намалява риска от рак, най-вече рак на гърдата, но също так а на дебелото черво, на ректума, на белия дроб, на стомаха и на простатата.
В проучване, осъществено в университетската болница на Манчестър (Великобритания), бе установено, че генистенът, респективно неговият метаболит генистин, е високоефективен фитоестроген, който спира растежа на раковите клетки на простатата посредством потискане на синтезата на ДНК и индукция на апоптозата.
Може да се приеме, че генистенът е потенциално лечебно средство за третиране на хипертрофията, аденома и рака на простатата.
За сега може да се счита, че соевите генистен и дайдзен имат защитна (профилактична) роля, намалявайки риска от рак на простатата в началната фаза на болестта.
Около десетина контролни изследвания за корелацията между консумацията на соева храна и рак на червата са извършени в Китай, Япония и етнически японци, живеещи в САЩ. По-голяма част от проучванията потвърждават, че соята ежедневна храна за тези популации има защитна функция, като намалява риска от рака на дебелото черво. Изследване ин витро с генистен и дайдзен бе открито, че растежът на злокачествените клетки от рак на дебелото черво значимо се възпрепятства от тези два изофлавона.
Отдавна е направило впечатление на учените, че жените в Далечния изток (Китай, Япония) по-рядко боледуват от женските форми на рак на яйчниците, на матката, на гърдата. Изследвания ин битро с генистен и тиацофорин са потвърдили, че тези вещества възпират малигнизацията и допринасят за пълната диференциация на клетките. От друга страна, за отбелязване е, че генистенът потенцира натрупбането им през мембраните.
Неотдавна проучване върху мишки показа, че генистенът забавя растежа на клетките на меланомата един от най-злокачествените тумори. Антипромоторен и антиинициращ ефект е бил съобщен за генистена и при карцином на кожата. Отчасти тези ефекти се свързват със соевите инхибитори на тирозин-киназата, които стопират метастазите на раковите клетки.
През 1998 г. на симпозиум в Брюксел бе докладвано за превантивно и лечебно действие на генистена при рак на белите дробове генистенът значимо потиска формирането на тумор в белите дробове и води до удължаване на живота на опитните животни, развили такъв тумор.
В Харвардския медицински колеж е осицествено проучване върху връзката на соевите изофлавони и рака на пикочния мехур. Установено е, че генистенът и дайдзенът потискат ангиогенезата, увеличават апоптозата и намаляват пролиферацията на туморната тъкан.