Брой 6/2000
Д-р Маргарита Бончева
Клинична лаборатория Болница Лозенец, София
Храна и лекарство
Ейкозаноидите са хормони на автокринната система и са сред най-мощните и важните съединения в човешкия организъм. Групата включва голямо разнообразие, стотици съединения, сред които добре са проучени простагландините (PGE2), (PGE1), простациклините (PGI1), тромбоксаните (TRA2), левкотриените (LTB4), липоксините, хидронсидните мастни киселини и т.н. Интересно е да се знае, че ейкозаноидите като действие се проявяват в противоположни посоки. Ето защо се делят на „добри“ и „лоши“. Отделните групи припокриват с различни представители тези функции. Равновесието между противоположните функции е гаранция за добро здраве, а дисбалансът води до патологични промени. Да си припомним, че затлъстяването, сърдечните болести с техните рискови фактори, ракът, диабетът, депресията и алкохолизмът са с доказан генетичен произход. Когато сме в равновесие, рязко се намалява вероятността отговорните за тях гени да се проявят. Но когато изпаднем в дисбаланс, даваме възможност за провокирането и задействането им. Доказано е, че така нар. болести на XX-тия век се характеризират с превес на „лошите“ ейкозаноиди.
Знае се, че синтезата на ейкозаноидите може да се контролира чрез консумираната от нас храна. Ето защо възстановяването и поддържането на подходящ баланс между тези хормони, вероятно би могло да се превърне в превантивна мярка № 1 за споменатите по-горе заболявания.
Суровина за синтезата на ейкозаноидите са ненаситените, есенциалните мастни киселини (НМК). Необходимо са в НМК, които образуват два класа от тях омега-6 и омега-3. Омега-6 са градивен материал както за „добрите“, така и за „лошите“ ейкозаноиди. Омега-3 са сравнително „неутрални“.
Първата стъпка в синтезата на ейкозаноидите е линоленовата киселина (ЛК) от омега-6. Тя преминава в гама-ЛК с помощта на ензима делта-6-дезатураза. Следващата стъпка е дихомо-гама-ЛК. От нея следват „добри“ и „лоши“ ейкозаноиди. Отговорен за синтезата на „лошите“ е ензимът делта-5-дезатураза (Д5ДЗ). Той се активира от инсулина и се инхибира от глюкагона и омега-3 НМК ейкозапентенова киселина (ЕПК).
Много често ЕПК липсва в нашата храна, защото се съдържа предимно в обитаващите скандинавските морета риби, в риба тон, много малко в скумрията и останалите риби и се разгражда при пържене. Голямото предимство на шведския препарат ESKIMO-3 е, че се приготвя от цяла риба, а не само от черния й дроб, поради което съдържа в дозирано количество и подходяща за метаболизма ЕПК 240 тд в една перла, докоза-хексаенова киселина (ДХК) 160 mg и естествен вит. Е. В човешкия организъм ДХК се намира в ретината, кората на мозъка, тестисите и спермата. Ясно е, че ДХК е необходима за развитието и функционирането на мозъка, а специално при жените за образуването на плацентата и млякото на кърмачките.
Двата гиганта хормоните инсулин и глюкагон се регулират и от съотношението белтъчини/въглехидрати в ежедневната ни храна. И както казва Бари Сиърс „Разбере ли се силата на хормоналните реакции, зависещи от приеманата храна, човек не може да мисли за нея само като за източник на калории.
На храната трябва да се гледа като на лекарство!