Брой 4/2024
Д-р П. Гигова, акушер-гинеколог
МБАЛ ”Д-р Иван Селимински” – Сливен
Микотичният вулвовагинит (МВВ) е често срещана диагноза в гинекологичната практика. Най-чест причинител е гъбичката Candida albicans (1). Захарен диабет, бременност и др. са едни от най-важните рискови фактори за развитие на вулвовагинална кандидоза (ВВК). Вагиналният микробиом и имунитет са съществени аспекти в предразположението за ВВК. За максимален терапевтичен ефект трябва да се приложат локален антимикотик и продукти за тотално възстановяване на вагиналния микробиом и имунитет. Gyno Pevaryl, Lactobor Intim vaginal gel и Lactobor caps са успешна комбинация. Личният ми опит с тази комбинация дава висока успеваемост както в 10-дневния контрол и липса на рецидив в 6-месечното проследяване.
Ключови думи: микотичен вулвовагинит, диабет, бременност, вагинален микробиом, вагинален имунитет, Lactobor, Gyno Pevaryl
Адрес за кореспонденция:
Д-р Павлета Гигова
МБАЛ „Иван Селимински”,
отделение по акушерство и гинекология
ул. „Христо Ботев”, 1
8801, Сливен
e-mail: pavleta.gigova@abv.bg
Пълната статия е заключена за четене!
Статиите от новите издания на списание GP NEWS са заключени за четене. В сайта се публикуват само резюмета на статиите. По-долу е публикувана датата, на която ще бъде отключена цялата статия.
Ако желаете да прочетете цялото съдържание в статията преди датата на отключване, може да закупите онлайн книжният вариант на съответния брой, в който е публикувана статията.
Дата на отключване: 1 Април 2026 г.