Брой 9/2000
Доц. Мариана Трашлиева, Д-р Ивелина Йорданова
Катедра по дерматология и венерология В М И, Плевен
Кожата на новороденото и кърмачето е значително по-различна от тази на възрастните. След раждането тя продължава своето морфологично развитие и функционално усъвършенстване до края на третата година от живота на детето и дори до пубертетната възраст. Оскъдната воднолипидна мантия, тънкият рогов слой и епидермис, характерни за ранната детска възраст, са причини за повишения кожен пермеабилитет, както и за по-голямата водна загуба от епидермиса. Към тези несъвършенства се добавя влиянието на екзогенните условия на отглеждане, температурата, влажността, оклузията и промените в pH на кожната повърхност. В периода на новороденото pH се мени от 6,3 до 4,7. Това обстоятелство допринася за поселването на бактерии върху нея Streptococcus epidermidis, Corynebacterium, Malassezia furfur, както и болестотворните Staphylococcus aureus, Streptococcus beta-hemolyticus. Кожата на седалището понася и допълнително дразнение от урината, фекалиите, триенето и оклузивния ефект на бельото, памперсите и контакта с перилните и други дезинфекционни средства. Изброените фактори причиняват седалищния дерматит.
Седалищният дерматит (Dermatitis glutealis) е възпалително еритемно заболяване на седалището и перигениталната област и се манифестира с дифузен еритем, едем, понякога везикулация и десквамация. Измененията са най-интензивни по онези участъци от кожата, които най-често са в съприкосновение с пелените, урината и фекалиите. Заболяването засяга новородени и кърмачета. То възниква неочаквано, понякога протича твърде интензивно, може да има тенденция към подобрение, да персистира или да стане място за суперпонирана инфекция. Повишените локална температура и влажност го влошават. За протичането на седалищния дерматит основно значение имат хигиенните грижи. Те варират от небрежност, проявена особено нощем, до изключителна старателност, изразена в често миене с вода и агресивни сапуни.
Как възниква и се развива седалищният дерматит
Кожната повърхност в областта на седалището, ингвиналната област и пубиса е подложена на действието на:
– Често подмокряне с урина
® Излющване на повърхностните корнеоцити и изтъняване на роговия слой
® Повишаване водното съдържание в по-ниско разположените слоеве на епидермиса
® Дразнене от намиращите се в урината урейни продукти
– Повишена проницаемост на епидермиса спрямо нискомолекулярни водноразтворими продукти
– Смесването на урина и фецес и присъствието на амоняк води до повишаване на pH на кожната повърхност и активиране на фекалните протеази и липази, които имат деструктивно действие върху епидермалните клетки
® Механично триене между кожните повърхности, което води до механично интертриго
® Повишената температура и влажност на големите гънки благоприятстват бактериалното развитие.
По начина на клинично протичане, терапевтично повлияване и прогноза се различават следните форми на седалищен дерматит:
Intertrigo irritata mechanica, Dermatitis glutealis infecta s. impetiginisata, Dermatitis seborrhoides, Granuloma gluteale infantum
Диагноза и диференциална диагноза
Определянето на точния етиологичен причинител не винаги е лесно. Често се съчетават механично дразнене, химическо въздействие на детергенти и сапуни, бактериална инфекция и кандидоза. Диференциалната диагноза се прави с Dermatitis atopica, Acrodermatitis enteropathica, Psoriasis vulgaris, Incontinentio pigmenti, Epidermolysis bullosa hereditaria, Hystiocytosis.
Лечение
По принцип лечението на седалищния дерматит е локално. Intertrigo irritata mechanica се третира с Ung. Zinci 10%, Bepanten crem, Linola Fett crem, Penaten crem. При Dermatitis glutealis infecta се правят бани c бледо розов разтвор на калиев хиперманганат или отвара от лайка; прилагат се и антибактериални Bactroban, Bivacin -или антимикотични кремове Nystatin, Pevaryl, Baneocin, Fucidin, Lorinden C. 3a Dermatitis seborrhoides са подходящи Pevison crem, Lorinden C crem, Dactacort crem. C комбинация от Ung. Ichthyoli 10%, u Pasta Zinci 10% в равни части се третира Granuloma gluteale infantum.