Брой 10/2001
Проф. Д-р Д. Гоукроджър
Акнето е хронично възпаление на комплекса космен фоликул мастна жлеза, при което се образуват комедони, папули, пустули, кисти и белези. Заболяването засяза преди всичко подрастващите. Съществува тенденция момичетата да се разболяват по-рано от момчетата, независимо че възрастовият пик за клинично изразено акне е 18 години и за двата пола.
Акнето е резултат от:
■ Повишена екереция на мастен секрет (себум);
■ Хиперкератоза на косменомастно-жлезния канал;
■ Колонизация на канала с Propionibacterium acnes;
■ Отделяне на медиатори на възпалението (включително цитокини).
При акне, андроген-чувствителният космено-мастно-жлезен комплекс показва повишен хормонален отговор, в резултат на което се повишава екскрецията на секрета (себум). Фактори в себума индуцират комедони, a Propionibacterium acnes предизвиква възпаление посредством участието на химични медиатори, вкл. ензими (напр. липаза) и простагландини.
Клинична картина
1. Хиперкератоза на канала.
2. Колонизация на канала с Р acnes
3. Повишена екскреция на себум от мастната теза
4. Отделяне на медиатори на възпалението
Комедоните биват:
– Отворени т. нар. „черни точки“ (разширени пори с черно съдържимо от меланин-съдържащ кератин);
– Затворени т. нар. „бели точки“ (малки папули с белезникаво, кремоподобно съдържимо).
Комедоните се появяват приблизително на 12-годишна възраст и еволюират до възпалителни папули, пустули или кисти. Предилекционни локализации са лицето, раменете, гърба, където се локализират много мастни жлези. Проявите на заболяването зависят от типа на кожните лезии, при което най-деструктивни са кистите. Акнето обикновено персистира до 20-годишна възраст, но при малък брой пациенти предимно жени, болестта продължава и в петото десетилетие. Белезите могат да доведат до появата на кисти и абсцеси, биват атрофични или келоидни.
Различават се варианти на заболяването:
■ Акне с екскориации, засягащо депресирани или затлъстели млади жени;
■ Хлоракне, обусловено от някои ароматни халогенирани индустриални химикали;
■ Козметично акне от помади и козметични средства, индуциращо комедони и папули;
■ Лекарствено при системна и локална употреба на стероиди иандрогени;
■ Инфантилно изразено върху лицата на момчета в пубертет, без да са известни причините за заболяването и др.
Усложнения и диференциална диагноза
Най-редките и тежки (фулминантни) случаи на заболяването, наблюдавани при подрастващи, често се комбинират с треска, развитие на васкулити и артрити. Продължителната антибиотична терапия може да индуцира поява на Gram (-) фоликулити.
В диференциалната диагноза трябва да се имат предвид:
■ Rosacea (хронична възпалителна дерматоза на лицето, характеризираща се с еритема и пустули);
■ Бактериален фоликулит, който протича по-остро от акне, но често двете заболявания могат да съществуват едновременно.
Лечение
Лечението зависи от типа и продължителността на акнето и от психологичния статус на пациентите. Докалното третиране с кремове е достатъчно при умерени прояви на заболяването и се съчетава със системно лекарствено третиране при по-тежките случаи.
■ Benzoyl peroxide крем или гел, се прилага два пъти дневно, редуцирайки количеството на R acnes. Може да предизвика странични явления като зачервяване, контактна алергия и др.;
■ Tretinoin крем или гел, редуцира броя на комедоните, но може да има дразнещо действие;
■ Антибиотици, като clindamycin, erytromycin и tetracycline, се използват при умерените и тежки случаи на акне;
■ Нови локални агенти, като erythromycin в комбинация с цинк, isotretinoin и nicotinamide също се прилагат в дерматологичната практика.
Орално третиране с антибиотици, ретиноиди и/или хормони се предписва при тежки случаи на акне и депресирани пациенти:
■ Антибиотици за системно лечение се използва Tetracycline (500 мг, два пъти дневно, половин час преди ядене с вода); лечението трае минимум четири месеца; има противопоказания при деца и бременни жени. Алтернативен препарат с по-добра резорбция е Doxycycline (Vibramycin, 50 мг веднъж дневно);
Erythromycin (500 мг два пъти дневно) се явява антибиотик на втори избор.
■ Хормонални препарати комбинация на антиандроген и естроген се използва при пациентки (но не при мъже), които са резистентни на рутинната терапия. Антиандрогените потискат продукцията на себум, а естрогените, приемани в продължение на 6-12 месеца, са същевременно контрацептивно средство.
■ Ретиноиди ефективни при третиране на акне, защото едновременно редуцират себорейната компонента (екскрецията на себум), инхибират Р. acnes и имат противовъзпалително действие. Използват се за лечение при тежки и неподатливи на конвенционална терапия случаи на акне или когато заболяването се обостря след спиране на антибиотиците. Лечебният курс продължаба 4-6 месеца и изисква мониториране на чернодробните функции и липидния профил. Поради тератогенен ефект е забранено прилагане на ретиноиди при бременни жени.
■ Понякога се налага хирургична намеса или криотерапия при третиране на кистите, а комедоните могат да бъдат екстрахирани.
■ Диетата не повлиява хода на заболяването. □