Брой 1/2002
Доц. д-р Л. Иванова
Железният дефицит е най-често срещаният хранителен дефицит както в развиващите се, така и в индустриално-развитите страни. В последните години свръхприемът на желязо се дискутира като потенциален рисков фактор за сърдечно-съдови заболявания, но по своето разпространение и неблагоприятни последствия, желязо-дефицитната анемия оказва no-значим отрицателен ефект върху общественото здраве.
Ниският прием на желязо и болестната му проява анемията, се наблюдават най-често сред децата, особено във възрастта 6-18 месеца и при бременните жени. Анемията е състояние, характеризиращо се с ниво на хемоглобина под дискриминативните стойности, определени въз основа на статистически критерии. Отграничителната стойност е изчислена на база две стандартни отклонения под медианата (50. персентил) на популационна група от здрави индивиди, дефинирана по възраст, пол и физиологично състояние (напр. бременност). Нивото на хемоглобина се влияе също от расата и надморската височина.
Ниският хемоглобин в кръвта е само една от проявите на железния дефицит: наличието му има сериозни последствия за организма, особено в определени периоди от живота. Например, железен дефицит в ранната детска възраст води до забавяне на физическото развитие и конгенитивни увреждания. Неконтролиран железен дефицит по време на бременност повишава риска от преждевременно раждане и/или от раждане на недоносено дете. Желязо-дефицитната анемия не е „безобидно състояние“ и на нейната ранна диагностика, своевременно лечение и ефективна профилактика, трябва да се обръща сериозно внимание.
Съществуват два етапа в еволюцията на „изчерпване“ на железните резерви на организма — до степен обективизиране на анемията. По време на първия етап (етап на ..изчерпване“). намаляват общите резерви на желязо в организма. Вторият етап на желязо-неаоимъчна еритропоеза. Настъпва, когато приетото (резорбираното) в организма желязо не може да компенсира неговите потребности, загуби и растежни нужди от този елемент.
В края на втория етап настъпва редукция на хемоглобина и се установяват нарушения в морфологията на еритроцитите, като микроцитоза, пойкилоцитоза, анизоцитоза и хипохромия. Самостоятелното определяне на хемоглобина се използва като скрининг за анемия и за идентифициране на тежестта и разпространението й на популационно ниво. Серумният феритин е индикатор за оценка на железните резерви на индивида.
При нормални индивиди 1 mg/L серумен феритин е еквивалентен на 810 д резервно желязо. Това е и най-специфичният тест за железен дефицит. В редки случаи на съпътствуващи патологични състояния като хронични възпаления и тъканна деструкция, информативната стойност на този показател намалява. Редица други лаборатории тестове, като еритроцитен протопорфирин, насищане на трансферина, трансферинови рецептори, също се използват самостоятелно или в комбинация за прецизиране железния статус на индивида.
При нормални условия, храненето е основен начин за доставяне на желязо в организма. Ефективното му усвояване от диетата зависи от вида и разнообразието на храните, които ежедневно се консумират, както и от тяхното съчетаване в отделните хранителни приеми. Оптимална е усвояемостта на желязо от месото, рибата и птиците.
Тя е два-mpu пъти по интензивна, в сравнение с усвояването на желязото от продукти с растителен произход плодове и зеленчуци, както и от допълнително обогатени с желязо продукти. Стимулиращ желязната резорбция ефект оказват и фактори, съдържащи се в самите месни продукти, а също така витамин С. Обратно, усвояването му се редуцира под влияние на съставки на чая (танини), фитати съдържащи се в пълнозърнестите продукти, калций в млякото, както и от баластните вещества и полифенолите, на които са богати някои зеленчуци.
Вегетарианската диета е бедна на „високоусвоимо желязо“, но това съвсем не означава, че вегетарианците задължително страдат от железен дефицит и анемия. Чрез разумно съчетаване на жедязосъдържащи растителни храни и източници на витамин С (например спанак, коприва и др.), е напълно възможно да се постигне задоволяване на нуждите на организма, независимо че не се консумират животински храни.
В ранната кърмаческа възраст преди въвеждането на твърди храни, количеството абсорбирано желязо зависи от общото желязно съдържание на майчината кърма или на адаптираните млека. Известно е, че млякото е беден на желязо хранителен продукт. Кравето мляко, както и майчината кърма, се характеризират с еднакво ниско съдържание на желязо 0.5 мг/литър. В сравнение с това, обикновените необогатени с желязо адаптирани млека, съдържат значително повече желязо (от 1.5 до 4.8 мг/литър), а в специално обогатените то е още по-високо (10.0 12.8 мг/литър).
Усвояемостта на желязо от различните видове млека е обратно пропорционална на общото количество желязо в продукта. Желязото от кравето мляко, както и от необогатените с желязо адаптирани млека, се усвоява около 10%, за разлика от това от майчината кърма, което се усвоява 50%. Профилактиката на желязо-дефицитната анемия в ранната детска възраст е един съществен аргумент в полза на кърменето.
При здрави новородени, независимо от ниското съдържание на желязо в майчината кърма и в адаптираните млека, рискът от железен дефицит се появява едва след шестия деветия месец от развитието, тъй като железните запаси, натрупани по време на вътреутробния живот, покриват потребностите на кърмачето до четвъртия шестия месец (период през който то се храни почти изцяло с мляко).
За разлика от доносените, преждевременно родените с ниско тегло кърмачета, имат още при раждането си ограничени запаси от желязо и нерядко те се раждат с желязо-дефицитна анемия или развиват такава в много ранна възраст. Също така децата, хранени оснобно с краве мляко преди навършване на 12 месеца, са по-често анемични. Изключително важно е и своевременното захранване на кърмачето с подходящи храни зеленчукови и плодови сокове, яйчен жълтък, месни пюрета. Обогатяването на зърнените храни за кърмачета с желязо е важно изискване в профилактиката на желязо-дефицитната анемия.
Центърът за контрол на заболяванията в Атланта САЩ, препоръчва първичната профилактика на желязодефицитната анемия при новороденото да включва суплементиране с железни препарати на всички бременни жени непосредствено след установяване на бременността, независимо от нивото на хемоглобина в кръвта. Схемата за приемане на железни препарати и дозата им е нужно да се консултира със специалист във всеки конкретен случай, но е известно, че приемането на допълнителни количества желязо по време на бременност не
крие какъвто и да било риск за майката и плода.
Правилното хранене на бременната жена, на кърмачетата и на децата в периоди на интензивен растеж, е един от основните фактори за предотвратяване на изключително сериозния от здравна гледна точка железен дефицит и на неговото тежко последствие анемията.