Брой 9/2005
Доц. Г. Алексиева
Д-р В. Чернодринска
Катедра по офталмология, МУ София, Александровсна болница
Кривогледството е заболяване, при което зрителната ос на едно от очите се отклонява от общата фиксационна точка.
То не е само козметичен недостатък, а е функионално разстройство на зрителния апарат с моторни и сензорни смущения.
Много са факторите, които могат да отклонят зрителния анализатор от нормалното му развитие.
Навременното откриване, правилното и системно лечение водят до функционално излекуване при голям процент от децата с кривогледство, при други успехът е само козметичен.
По статистични данни 14% от детското население на една страна страда от различни форми на кривогледство. Ролята на пола е незначителна.Наследствеността е до 70%.
Възрастта на поява на страбизъм у децата е различна 15% от страбизмите се явяват до едногодишна възраст, честотата се увеличава през втората и третата година на детето, като изкривяването на очите може да е непостоянно и в различни посоки. Появява се двойно виждане. Пластичността на нервната система у децата довежда до бързо потискане на втория, по неясен образ на изкривеното око. Ано това потискане остане трайно, окото става ,,мързеливо“ от неупотреба.
Диагнозата на кривогледството се поставя при няколко прецизни прегледа.
Тук е мястото на общопрактикуващия лекар в ранното откриване и диагностициране на кривогледството.
След сигнал от родителите, а и без такъв общопрактикуващият лекар е в състояние да прецени дали движенията на двете очи са координирани или не. Съществено важно е състоянието на очите на родителите. В случай че при тях той констатира нарушения в движенията, най-вероятно е и детето да има същия проблем.
Особено важно е да се проследи поведението на пациента затваря ли едното око, особено при по-силна светлина, накланя ли главата си при опит да вижда дребни предмети, приближава ли се прекалено съм картинките и играчките, и ако има такива смущения, да бъде изпратено при офталмолог за прецизиране на състоянието.
Общопрактикуващият лекар може да определи и състоянието на зрителната острота на всяко око и в случай че е no-слаба в едно от очите, да се мисли за амблиопия (мързеливо оно), което често се среща при хора с кривогледство.
Ако бъде поставена диагноза „страбизъм“, трябва да се започне лечение, тъй като кривогледството не минава от само себе си.
Лечението е продължителен процес, който започва с поставянето на очила, оклузия на здравото око и др., хирургия на очедвигателните мускули. В някои случаи само поставянето на очила изправя очните оси.
В други случаи операцията е наложителна, като понянога е необходима повече от една, за да се постигне желаният козметичен и фуннционален резултат.
Литература
Kanski, J. J. Clinical ophthalmology. 1997, 6b, Glasgow
Burian, M. H. Anomalies of the convergence and divergence functions and their treatment. Symposium of str. New Orleans
Academy of ophthalmology, 1971
Stewart, С. E.; Moseley, M. J., Fielder D. R.; Stephens, D.A. Br. J. Ophthalmology, 2004 Dec. 88