Брой 8/2017
Доц. д-р Р. Христова, д.м
Клиника по очни болести, УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ – София
КАКВО ЗАБОЛЯВАНЕ Е СИНДРОМЪТ НА СУХОТО ОКО?
Засяга очната повърхност на окото, в резултат на количествена или качествена промяна в сълзите и се проявява със субективни и обективни очни прояви. От заболяването в последните години страдат между 15 и 17 % от пациентите с очни заболявания. Засягат се пациенти от възрастова група след 50 години, но с приложението на съвременни технически средства като компютри, телевизори, различни форми на телефони и тяхната продължителна употреба, заболяването се среща все по-често и в по-млада възраст.
Синдромът на сухото око се развива в резултат на намалена секреция на сълзи от слъзната жлеза или допълнителните слъзни жлези или по-бързото им изпарение от повърхността на окото.
КОИ СА ОСНОВНИТЕ ПРИЧИНИ ЗА ТОВА ЗАБОЛЯВАНЕ?
Както вече споменахме причините са две: намалена слъзна секреция и бързо изпаряване на сълзите.
Намалената слъзна секреция се дължи на различни заболявания на окото като възпаление на клепачите и клепачните ръбове, възпаление на лигавицата на окото, изгаряния на очите, носене на контактни лещи, след операции за корекция на зрението, употреба на някои медикаменти като антидепресанти, перорални контрацептиви, общи анестетици, антиглаукомни средства, ендокринен дисбаланс, климактериум и други.
Бързото изпарение на сълзите се получава при т.н. компютърен зрителен синдром и се дължи на злоупотребата на работа с компютри, поради по-отворена очна цепка, поради концентрация върху обектите от монитора и по-бързото изпарение на сълзите, особено ако компютърът е разположен на по-високо ниво от нивото на очите.
Други причини, засилващи изпарението на сълзите са
работа на открито, на вятър, сух въздух, работа в помещения с химикали, на климатик и други.
КОИ СА ОСНОВНИТЕ СИМПТОМИ НА ТОВА ЗАБОЛЯВАНЕ?
Най-общо казано се делят на субективни и обективни. Към субективните симптоми се отнасят: дискомфорт, парене, усещане за чуждо тяло в окото, понякога сърбеж, болка при мигане, при по-тежки форми – светобоязън и болка в окото.
Към обективните симптоми се отнасят: различна степен на зачервяване на лигавицата на окото, в някои случаи без този симптом, липса на клетки от роговицата и конюнктивата, както и намалена слъзна секреция. Тази обективна симптоматика се установява от офталмолога. Не са редки случаите, при които очите изглеждат нормално, но има субективна симптоматика, която не бива да се пренебрегва. По-тежка клинична картина има т.н. синдром на Гужеро Сьогрен, автоимунно заболяване, при което освен слъзната жлеза се засягат и други органи и системи.
ТРУДНА ЛИ Е ДИАГНОСТИКАТА НА ЗАБОЛЯВАНЕТО?
За щастие не е. Базира се на субективната и обективна симптоматика. Намалената слъзна секреция се установява чрез няколко диагностични теста и преглед на предната повърхност на окото чрез апарат, наречен биомикроскоп. Времетраенето на диагностиката е в рамките на минути.
КАК СЕ ЛЕКУВА ТОВА ЗАБОЛЯВАНЕ?
Преди започване на лечението сме задължени да открием причината за развитие на заболяването. След откриване на една или повече причини /от изброените по горе/ за заболяването, провеждаме разговор с пациента за колаборация при елиминиране или намаляване на вредните въздействия. Често това не се получава и се налага приложение на т.н. ЗАМЕСТИТЕЛНО ЛЕЧЕНИЕ .
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ЗАМЕСТИТЕЛНОТО ЛЕЧЕНИЕ?
Това е лечение с изкуствени сълзи, които допълват намаленото количество или качество на сълзите. Те обикновено съдържат всички съставки на естествените сълзи.
Основна цел на това лечение е да се постигне максимален физиологичен комфорт на окото, намаляване до изчезване на субективната и обективна симптоматика на заболяването. Естествено, при прилагане на макар и заместително лечение, възниква въпросът дали има странични ефекти? Отговорът е „да“, ако изкуствените сълзи съдържат консервант.
За щастие, в последните години водещи фармацевтични компании предлагат изкуствени сълзи без консерванти. При приложението на този вид изкуствени сълзи не се регистрират странични ефекти.
Напоследък, в лечението на сухия синдром се прилагат изкуствени сълзи под форма на гел. Приложението води до подобрение качеството на живот, тъй като е редуцирано приложението в денонощието.
В последните години на нашият пазар има нов биопротектор на сухото око – THEALOZ DUO и THEALOZ DUO GEL на френската компания THEA.
Какво представлява този продукт?
Това са нови капки за сух синдром, които овлажняват, защитават и регенерират очната повърхност. Те съдържат две основни съставки: хиалуронова киселина и трехалоза. Именно те осигуряват овлажняване на повърхността на окото и биозащита, както и регенерация на клетките. Тази нова формула не съдържа консерванти и може да се употребява продължително време, без да предизвиква увреждане на очната повърхност.
Лекарственият продукт се приема като терапевтичен напредък в лечението на лекa, умерена и тежка форма на синдрома на сухото око. Прилага се 1 капка във всяко око 4 до 6 пъти дневно. Може да се приложи и при носене на контактни лещи. Флаконът е с дозиращо устройство с мембрана, която предпазва разтвора от микробно замърсяване. Може да се употребява 3 месеца след отваряне, което е голямо предимство.
THEALOZ DUO капки и THEALOZ DUO GEL са един и същ лекарствен продукт с различно приложение в денонощието. THEALOZ DUO капки ( 5 ml и 10 ml ) се прилага през деня, а THEALOZ DUO GEL преди заспиване, тъй като повишава дебелината на слъзния филм и се задържа по-дълго в сравнение с другите продукти.