Брой 7/2015
Д-р М. Петрова
Дерматолог, ДКЦ 19 – София
Дерматитът е често срещано кожно заболяване в детската възраст. Голяма част от тези пациенти са с атопичен дерматит (АД), който е хронично рецидивираща дерматоза с редуване на остри периоди и периоди на ремисии с различна продължителност и сезонна зависимост. Резултатите от епидемиологични проучвания показват, че в последните няколко десетилетия честотата на АД в детската възраст е нараснала три пъти.
Като фактори за високата честота на АД се посочват нарастващия стандарт на живот, по-високото образование, малкият брой членове в семейството, миграцията от селски към градски начин на живот и повишеното прилагане на антибиотици.
Заболяването е генетично обусловено. Засяга в еднаква степен мъжкия и женски пол и представлява до 20% от дерматозите при бебета и деца. Различават се три възрастови стадия в протичането на заболяването.
• Кърмаческа възраст
• Ранна детска възраст
• Възрастни
Нарушената кожна бариера е в основата на патогенетичната верига при АД. Непълноценната бариера позволява на различните алергени, микроби, бактерии и дразнещи вещества да проникнат в кожата и да предизвикат възпаление. Неблагоприятното съотношение между холестерол, есенциални мастни киселини и церамид благоприятства трансепидермалната загуба на вода.
Допълнителните фактори са сухота на кожата и променения микробиом. Сухата кожа е характерен симптом на АД, като състоянието й се влошава от детергенти или дори само при по-честия контакт с вода. Стафилококовите ендотоксини активират допълнително възпалението и изострят проявите на заболяването.
Страдащите от атопичен дерматит, наред с оплакванията от интензивен и мъчителен сърбеж, проявяват склонност към бактериални и вирусни инфекции.
Лечението на АД се провежда в следните насоки: овладяване на рецидивите, терапия на хроничните лезии, поддържане на ремисиите, профилактика на усложненията (вирусни и бактериални инфекции). Основата при терапевтичното поведение е осигуряване нормално функциониране на кожата чрез възстановяване и поддържане на влажността, овладяване на възпалението и суперпонираните инфекции.
Нанасянето на емолиенти минимум 2-3 пъти дневно е абсолютно задължително както за профилактика на рецидиви, така и през фазите на ремисия. Емолиентите образуват водонепроницаем филм върху кожната повърхност, предотвратяват загубата на вода през кожата, като позволяват задържането й в стратум корнеум.
Средство на избор в терапията на АД са локалните кортикостероиди, които обаче трябва да бъдат съобразени с оглед потентността на препарата, продължителността на прилагане и множеството нежелани ефекти, до които те могат да доведат.
Уместно е лечението с локални кортикостероиди и локални антибиотични препарати дори при болни без клинична изява на инфекция на лезиите. Това се определя от факта, че кожата на болните с АД е с повишена колонизация на Staphylococcus aureus.
Моята практика показва, че изброените принципи на терапията на АД се осъществяват най-добре с комбинирани препарати. Обикновено започвам терапията в острата фаза на дерматита с ежедневно, трикратно приложение на препарат GinGira Activ.
Gingira Activ съдържа активни съставки – цинков оксид 10%, лайка (Chamomilla recutita) и невен (Calendula officinalis), хидратанти и емолиенти. Цинковият оксид създава защитен филм, който предпазва кожата от инфекции и възпаления, действа като природен UV филтър. Chamomilla recutita притежава противовъзпалителен, болкоуспокояващ, антисептичен, антибактериален и антимикотичен ефект. Calendula действа противовъзпалително и противооточно, бактерицидно спрямо стрептококи, стафилококи и др.
Емолиентите и хидратантите в състава на GinGira Activ имитират естествената хидролипидна мантия, овлажняват, омекотяват и подобряват еластичността на кожата и подпомагат регенерацията й. В Gingira Activ съставките действат синергично, в резултат на което ефектът наподобява кортикостероидна и антибиотична комбинация. Ето защо продуктът е подходящ за острата фаза на възпалението при атопичен дерматит.
Често, при благоприятно повлияване на симптомите продължавам терапията само със същия препарат. Ако няма достатъчно добро повлияване, след третия ден преминавам към комбинирана терапия с антибиотик и кортикостероид.
Тъй като Staphylococcus aureus е главният фактор за обостряне на дерматита, комбинацията антибиотик/стероид осигурява по-добър резултат от лечението само със стероиди.
В моята практика аз прилагам комбинирания препарат Fucidin H. Антибиотикът фузидова киселина, участващ в таза комбинацията, е с уникална химична структура и е най-надеждният и безопасен локален антибиотик. Няма кръстосана резистентност и свръхчувствителност. Не се инактивира от гной, притежава отлична прониквателна способност и няма системни ефекти. Ето защо фузидовата киселина се наложи като най-ефективния локален антибиотик за ерадикация на Staphylococcus aureus при дерматит и екзема.
В препарата Fucidin H антибактериалното действие на фузидовата киселина е съчетано с противовъзпалителния ефект на хидрокортизона. Хидрокортизонът има най-малко странични ефекти от всички кортикостероиди и в същото време притежава достатъчно силен антиинфламаторен потенциал. Тъй като е изчистен максимално от странични ефекти, той е най-подходящ за детската възраст. В моята практика Fucidin H се оформи като основно средство за лечение на дерматити в детската възраст и особено при атопичен дерматит.
Fucidin H е с отличен профил на безопасност, няма резистентност. Отлично се повлияват лезии с локализация на открити части – лице, ръце, както и гънки. Fucidin H крем е с бърз ефект, който се разгръща в рамките на 2 дни. При обострен дерматит започвам с двукратна апликация на Fucidin H и в следващите дни апликациите се разреждат, заради мощният ефект на препарата, повлияващ бързо симптомите.
При екзематизация на дерматита и ексудативна реакция, съчетанието на Gingira Activ и Fucidin H довежда до още по-бърз ефект. Първо се прилага спрея и след изсъхването му се нанася крема. След овладяване на състоянието препоръчвам да се продължи монотерапия с Gingira Activ.