Брой 5/2014
Д-р Р. Несторова, ревматолог
Секретар на Българското дружество
по остеопороза и остеоартроза
Темата за климактериума е често разглеждана. Това се налага, защото климаксът обхваща доста дълъг период от живота на жената – от 40 до 60 години, когато тя е ключов фактор в социален и професионален аспект. От друга страна, намаляването на яйчниковата функция и последващия естрогенен дефицит водят до здравословни проблеми, изискващи консултация с различни специалисти – акушер-гинеколози, ревматолози, кардиолози, невролози и др. В този период жената страда от невро-психичните симптоми, които са обратими и не обръща достатъчно внимание на трайните необратими последици – остеопороза, сърдечно-съдови заболявания и атрофия на кожа и лигавици.
Остеопорозата е известна като „тихия крадец” или „тихата епидемия”, защото протича безсимптомно, без оплаквания, поради което жените не обръщат внимание, а всъщност точно в първите 3 до 5 години след менопаузата те имат най-голямата загуба на костно вещество.
Главен фактор за костната загуба по време и след менопауза е естрогенният дефицит.
Пиковата костна маса (ПКМ) се формира до 25-30 годишна възраст. Загубата на костно вещество започва след 30-35 години, но много бавно и постепенно. Нормалната костна загуба за година е 0,2%. Жените се делят на бързо-губещи – 3-5 % на година и бавно-губещи – 1-2 % на година. Всеизвестен факт е, че все повече жени са с ранна менопауза, а средната възраст на физиологичната менопауза е изместена с 2 години по-рано.
Възстановяването на костната минерална плътност (КМП) е изключително трудно и бавно. Ако остеопорозата все още е без фрактури, възстановяването на КМП отнема 3 до 5 години, понякога и повече. Ако остеопорозата е с няколко преживени фрактури, повишаването на КМП е по-бавно и може да отнеме много години лечение, в много случаи до края на живота.
Най-ефективното лечение на остеопорозата е това, по време което пациентът няма нови фрактури (антифрактурна ефективност).
Нарушенията в костната плътност са остеопения и остеопороза.
Остеопенията е състояние на понижена костна минерална плътност, дефинирана от СЗО с Т-score между (-1,0 и – 2,5). Този резултат се определя чрез остеодензитометрия. Извършва се с рентгенов апарат, работещ на принципа на двойно енергийната рентгенова абсорбциометрия. Т-score е отклонение на КМП на изследвания индивид спрямо средната стойност за млада здрава популация.
При остеопороза стойностите на Т-score са под (-2,5).
За тежка остеопороза говорим при резултат под (-2,5) при наличие на фрактура.
Епидемиологично проучване в рамките на Националната програма за ограничаване на остеопорозата в България 2005-2010 г. към МЗ показва, че 426 хил. (27%) са българките над 50 г. възраст с остеопороза на централни места – бедро или прешлени.(А. М. Борисова и съавт.) Поне още толкова са жените с остеопения. От жените с остеопороза 30 500 са с бедрена фрактура, 37 000 са с фрактури на прешлени, а 146 000 са с фрактура на китката. Общо 23,3% от жените над 50 г. имат поне една остеопорозна фрактура.
Наличието на такъв голям % фрактури означава лоша превенция. Липсва единно становище по отношение на ефективната и безопасна профилактика на остеопорозата в менопаузалния период. Именно необходимостта от такава обърна вниманието на специалистите върху фитоестрогените и тяхната роля както в профилактиката, така и в комплексната терапия на остеопорозата. Единствено фитоестрогените могат да бъдат използвани за профилактика без риск от странични действия. В моята практика успешно използвам продуктите Feminorm и Остеобор Форте.
Feminorm съдържа висококачествен, стандартизиран екстракт от Trifolium Pratensae (червена детелина).
Trifolium Pratensae (червена детелина)
Фитоестрогените, съдържащи се в екстракта, са органично, структурно и функционално близки до естрогените. Най-важните от тях са изофлавоните (Isoflavones), от които са изолирани над 1000 вида. Има голямо разнообразие от източници на естрогени, но пълен набор от изофлавони се съдържа единствено в червената детелина, Trifolium pratensae, защото в нея се съдържа комбинация от 4 изофлавона, за разлика от други растения като соя, грах, леблебия, хмел. Природата е обединила тези 4 изофлавона в уникална комбинация, в която те оптимално потенцират ефекта си.
За максималната ефективност е необходима пълна комбинация от изофлавони – genistein, daidzein, formononetin и biocanin A. Най-важният изофлавон е genistein, защото клиничните проучвания доказват, че той е най-мощен. Още едно голямо предимство на Feminorm е, че съдържа генистеин в максимални количества. Неговата концентрация в тази четворна комбинация трябва да е най-висока, защото е с доказан ефект върху КМП, както и върху другите симптоми на менопаузата. Нещо повече, genistein се използва и като синтетичен дериват (ipriflavone) в комбинация с други важни за костното здраве вещeства, като калций, магнезий, Вит. Д, MSM, L- lisin и др.
Има голям брой клинични проучвания в световен мащаб, публикувани в сериозни научни медицински списания, които доказват, че фитоестрогените имат протективен ефект върху костта на постменопаузалната жена както при остеопороза, така и при остеопения. Например: повишаване на КМП в областта на прешлените, намаляване на маркерите на костния търновър, намаляване на фрактурния риск. Данните от проучванията датират още от 1997 г. и продължават и до днес. За профилактика на остеопорозата трябва да се приемат по-високи дози изофлавони от порядъка на 100 мг, а за повлияване на топлите вълни и другите невропсихични оплаквания са необходими 50 мг изофлавони. Изследвани са максимално допустимите дози изофлавони и това са 2 мг на килограм тегло за ден. Това означава, че жена с тегло около 60 килограма може да приема 120 мг дневно.
Увеличаването на дозата на изофлавоните води до повишаване на КМП, индуциране на апоптозата (антитуморен ефект) и др.
Приемът на Feminorm преди, по време и след менопаузата предпазва костите от ускорената костна загуба в първите 3-5 г. след менопаузата. От особена важност е, че приемът на Feminorm не блокира собственото производство на естрогени, което също благоприятства костното здраве.
Feminorm за профилактика на костната загуба и за плавно навлизане в климактериума се дозира по 2-3 капсули дневно. Продължителното прилагане е за предпочитане (около 5 години).
Когато е налице остеопения, Feminorm е добре да се комбинира с Osteobor Forte. Osteobor Forte представлява пълна и рационална комбинация за възстановяване и поддържане както на костната плътност, така и на костната микроструктура.
При доказана остеопороза се предприема лечение с медикаменти, които се назначават от ревматолог или ендокринолог. В тези случаи Osteobor Forte се прибавя към лекарствената терапия, с което повишава нейната ефективност. Причината за това е, че Osteobor Forte има едно много сериозно предимство – съдържа иприфлавон, който потенцира ефекта от терапията.
Ipriflavone е синтетичен genistein. Той стимулира костообразуването и потиска костната резорбция. Намалява болките, свързани с остеопорозата. Увеличава ефекта си при комбиниране с калций и витамин Д.
Витамин Д повишава резорбцията на калция. Необходим е и за усвояването на фосфора. Важно качество на Вит. Д е, че укрепва скелетната мускулатура.
Калцият е най-важният минерал за костите – 99% от калция се съдържа в костите.
L-лизин е незаменима аминокиселина. Усилва резорбцията и намалява екскрецията на калция. Спомага за образуването на колагена и възстановяване на тъканите. Способства за възстановяването на микроструктурата на костта.
Витамин C e необходим за синтеза на колаген. Участва във възстановяването на костната тъкан. Подпомага усвояването на аминокиселини.
Силиций e важен за поддържане и регенерация на съединителната тъкан. Участва и в минерализацията на костта. (Източник на силиций е екстрактът от полски хвощ или equisetacetacea)
Цинк
Важен е за регулиране функциите на щитовидната жлеза, която има важно отношение към костното здраве. Участва в синтеза на белтъци и по-специално колаген.
Метилсулфонилметан (МСМ) е органично сяросъдържащо съединение, имащо отношение към образуването на колагена и поддържането на костите, ставните връзки и сухожилията здрави. Облекчава болката и намалява възпалението на ставите.
Магнезий и витамин B6
Магнезият активира остеобластите, улеснява транспорта на калция. Витамин B6 е необходим за резорбцията на магнезия.
Важно е да се отбележи, че повишеният и продължителен прием на калций може да създаде проблеми с бъбреците като бъбречно-каменна болест. Комбинацията от магнезий и витамин B6 в състава на Osteobor Forte профилактира образуването на камъни в бъбреците.
Остеопорозата е социално значимо заболяване поради тежките последици, до които води. Затова е логично да се търси безопасна и ефективна профилактика в пременопаузалната възраст. Feminorm и Osteobor Forte са подходящи продукти както за профилактика на костната загуба, така и в комбинация с медикаменти за лечение на остеопорозата. Feminorm и Osteobor Forte са с висока ефективност и безопасност при продължителна употреба.