Брой 2/2007
П. Минчев
Университетска детска клиника по белодробни болести СБАЛББ „Света София“
Рентгеновият метод на изследване е основен при диагностиката на белодробните заболявания у деца и възрастни. 112 години след епохалното откритие на Рентген и с въвеждането на Hi Tech в рентгеновата диагностика, възможностите на този вид изследване достигна неподозирано високи хоризонти.
За възможностите и реалната необходимост на общопрактикуващите лекари, конвенционалната рентгенография е задължителен метод при оценка състоянието на бронхобелодробната система при деца.
Кои са критериите за назначаване на рентгенография на белите дробове?
♦ остро възпалително заболяване на долните дихателни пътища с изразена физикална находка.
♦ обострено, хронично заболяване на долните дихателни пътища по бреме на епидемиолозична обстановка или възпалителен тласък на основното заболяване.
♦ остро вирусно заболяване (Grippe, Rinovirus, RSV, Paragrippe, и gp.) и допускане на интерстициални промени.
♦ допусната или доказана инфекция от вътреклетъчни микроорганизми (М. pneumonie, Chi. Pneumonie) и Възможност за интерстициална пневмония без наличие на физикални промени.
♦ при клинични и физикални данни за наличие на плеврален излив.
♦ при клинични и физикални данни за заболяване на диафрагмата (диафрагмална херния, пареза на п. phrenicus, субфреничен абсцес, киста и т. н.).
♦ при остри или хронични заболявания на сърдечно-съдовата система с или без наличие на бронхобелодробни процеси.
Какво е необходимо за квалификацията на общопрактикуващия лекар при назначаване на рентгенография на белите дробове?
Изисванията за качествена Ро-графия с диагностична информативност по отношение белодробната система включват следните основни правила:
♦ Прав стоеж на болното дете, независимо от неговата възраст. Провеждането на рентгенографии 6 легнало положение е погрешно поради промени В анатомичните структури на бронхобелодробната система
♦ Подаване на рентгенови данни, съобразени с Възрастта на болното дете. Общопрактикуващият лекар трябва да изисква това от лекарярентгенолог (рентгенов лаборант) преди провеждане на изследването.
♦ Освен обзорна рентгенография, при необходимост провеждане на профилна рентгенография на белите дробове.
♦ Профилната рентгенография също се провежда в право положение на болното дете
♦ При липса на информативност, след провеждането на обзорна (с или без профил) рентгенография, детето се насочва за консултация със специалист по детска пневмология и фтизиатрия.
Всеки общопрактикуващ лекар може да повиши квалификацията си по отношение разчитане и интерпретиране на рентгеноморфологичните промени в белите дробове единствено и само при съзнателно, Внимателно самостоятелно интерпретиране на Всяка рентгенография.
Принципите за оценка на обзорната рентгенография на белите дробове включват оценка на:
♦ форма и структура на гръдната клетка
♦ оценка на сърдечната сянка и клонове на а. pulmonalis
♦ големина и форма на белодробните корени
♦ състояние на двете паренхимни полета на белите дробове
♦ наличие на патологични струпвания с тяхната форма, големина и разпространеност
♦ форма, големина и височина на двата диафрагмални купола
♦ състояние на плевралните покривки и интерлобарните плеврит
Уместно и правилно е всеки общопроктикуващ лекар, назначил рентгеново изследване на белите дробове сам да разчете рентгенографията, като сравни своята диагностична оценка с разчитането от специалист по рентгенология. Не Винаги има синхрон ВъВ Вижданията и оценката на общо практикуващия лекар и рентгенолога. Във всички случаи, когато клиницистът (ОПЛ) има различия от клинична, физикална и рентгеноморфологична гледни точки е уместно съвместно обсъждане на диагнозата между ОПЛ и специалист-рентгенолог. По този начин и двамата специалисти способстват за правилно изграждане на диагнозата и самоусъвършенстват своята квалификация.
При Възпалителни заболявания на долните дихателни пътища често конвенционалната рентгенография открива и други промени, протекли безсимптомно или 6 резултат на Вродени или придобити заболявания, без манифестни клинични проявления.
Във всички тези случаи е уместно провеждането на специализирани рентгенови изследвания -КАТ, МЯР Виртуална брохоскопия и др. Преди провеждането на тези изследвания е уместно детето да се консултира със специалист по детска пневмология или насочи в специализирана клиника по белодробни заболявания, с цел диагностика и лечение.
И днес конвенционалната рентгенография не е загубила своето значение за диагностиката на белодробните заболявания в детската възраст в условията на доболничната помощ.
Диагностичният успех е възможен при:
♦ спазване критериите за назначаване на рентгенография и разчитане на рентгеноморфологичните промени на бронхобелодробната система в детска Възраст
♦ оценка и приложение в ежедневната практика на информацията от рентгенографията на всяко дете
♦ системно усъвършенстване на познанията на общопрактикуващия лекар по отношение конвенционална рентгенография.