Брой 10/2003
Пневмококовите инфекции са важна причина за заболяемост и смъртност по целия свят. Пневмонията, фебрилната бактериемия и менингитът са най-честите манифестации на тежките пневмококови заболявания, докато средният отит, синузитът и рецидивиращият бронхит протичат по-леко, но са значително no-чести. Боледуват всички възрасти, но най-често се засягат децата и възрастните. С повиииен риск са и хората с различии хронични заболявания и имунен дефицит. всяка година по света от остри респираторни заболявания умират 1,9 млн. деца под 5-годишна възраст. Един милион от тези неблагоприятни изходи са обусловени от пневмококовите инфекции, особено в развиващите се страни. В Европа и САЩ пневмококовата пневмония е най-честата придобита в обществото пневмония с леталитет 10-20%, а при рисковите групи той достига дори 50%. По данни на Националния център по здравна информация в България ежегодно се хоспитализират 60000-65 000 души с пневмония, от които 3000 завършват фатално дори и с лечение.
Пневмококите са Грам-позитивни коки. Те притежават капсула, която е важен фактор на вирулентността и имуногенността. На основата на капсулните полизахариди пневмококите се групират в 90 серотипа. Пневмококите се предават чрез директен контакт с респираторните секрети на болните и здравите заразоносители. Най-честият изход при „среща“ с пневмококите е транзиторното колонизиране на назофаринкса. Инвазивните пневмококови инфекции се развиват след преодоляване на лигавичната бариера и хематогенното разпространение на бактериите в синусите, средното ухо и менингите. Нарастващата резистентност на пневмококите към пеницилин, макролиди и цефалоспорини е сериозен проблем по целия свят, което затруднява лечението. всичко това определя значимостта на специфичната профилактика на пневмококовите инфекции.
Най-широко използваните пневмококови ваксини в днешно време са поливалентни, съдържащи капсулните полизахариди на 23 серотипа пневмококи. Те обуславят 90% от тежките пневмококови заболявания. В България единствената регистрирана и прилагана пневмококова полизахаридна ваксина е Репидо 23, производство на компанията Aventis Pasteur.
Пневмококовата ваксина ( Репидо 23) се препоръчва за профилактика на пневмококова пневмония и системни пневмококови инфекции при възрастни и деца над 2 години, при които има повишен риск от заболяване или по-тежко протичане:
♦ лица с хронични заболявания (сърдечно-съдови, белодробни, вкл. хроничен бронхит, захарен диабет, алкохолизъм, цироза);
♦ лица с хронично изтичане на ликвор поради вродени дефекти, черепни травми или неврохирургични манипулации;
♦ лица с анатомична или функционална аспления (сърповидно-клетъчна анемия, спленектомия);
♦ имуносупресирани лица, вкл. с асимптоматична или симптоматична HIV инфекция, болеет на Ходжкин, лимфома, левкемия, мултиплена миелома, хронична бъбречна недостатъчност, нефротичен синдром, органна трансплантация, и лица, подложени на имуносупресивна терапия (вкл. с кортикостероиди);
♦ лица в домовете за стари или болни хора, деца в детски домове, лица в организирани колективи;
♦ всички възрастни лица над 65 години.
Когато е възможно, напр. при планова спленектомия, преди начало на терапия (химиотерапия, лъчетерапия) имунизацията трябва да бъде направена поне 2 седмици предварително.
Схемата на ваксинацията включва 1 ваксинална доза от 0,5 мл мускулно или подкожно.
Реимунизация обикновено не е необходима. Тя се прави само при лица с висок риск от пневмококова инфекция (напр. аспления, нефротичен синдром, имуносупресия) след 3 или 5 години. в някои страни, като САЩ, е препоръчително също така да се реваксинират всички лица над 65 години, които са били ваксинирани преди повече от 5 години.
След ваксинирането може да се появи преходно зачервяване, болка или подуване на мястото на инжектирането. При много малка част от ваксинираните се наблюдава температура.
Имунизацията трябва да бъде отложена при фебрилно заболяване, друга активна инфекция или обостряне на хронично заболяване.
Понеже пневмококовата и грипната ваксина са със сходни показания, напълно уместно е по време на кампанията за противогрипна имунизация да се направят и двете. Едновременното приложение на Vaxigrip и Репидо 23 е с доказана ефикасност и безвредност. Двете ваксинации могат да се извършат в един и същи ден на различни инжекционни места.